Plánujete si zobrať hypotéku? Myslite na to, že banka nebude posudzovať len váš príjem. Rovnako dôležité je aj to, akou nehnuteľnosťou budete ručiť v prospech úveru. Pripravili sme pre vás prehľad, ktoré byty a domy sú pre banky bezproblémovým zabezpečením a pri akých môžu vzniknúť komplikácie.
Financovanie bývania môžu skomplikovať nielen faktory, ktoré sa týkajú vás ako žiadateľa o hypotéku. Časté sú aj problémy na strane nehnuteľnosti, ktorú banke ponúkate ako zabezpečenie úveru. Ide jednak o nevhodné typy nehnuteľností, ale aj o technické nedostatky alebo nesúlad medzi zápisom v katastri a skutočným stavom nehnuteľnosti.
Nehnuteľnosti majú hmotnú povahu, sú pevne spojené so zemou a nedajú sa premiestňovať. Zároveň sa s nimi dá obchodovať, môžu sa pomerne jednoducho kupovať a predávať, a existuje ich presná evidencia v katastri nehnuteľností. Vďaka týmto vlastnostiam sú pre banky ideálnou formou zabezpečenia.
Aby banka mohla nehnuteľnosť detailne posúdiť, musíte jej doložiť znalecký posudok. V niektorých prípadoch určité banky akceptujú aj iné spôsoby ocenenia nehnuteľností, ako sú napríklad cenové mapy na byty či interné ocenenie samotnou bankou. Pozor, nie všetky nehnuteľnosti majú v banke zelenú! Nižšie v článku sa na to pozrieme podrobnejšie.
Pri klasických úveroch na bývanie – teda hypotékach, je vhodnou nehnuteľnosťou na bývanie primárne rezidenčná nehnuteľnosť -čiže nehnuteľnosť určená na bývanie.
Kupujete dom? Prečítajte si blog o tom, na čo si dať pozor, čomu sa vyhnúť a ako vybaviť hypotéku.
Najbežnejšou a najmenej problematickou rezidenčnou nehnuteľnosťou, ktorou klienti ručia v prospech hypotéky, sú byty. Banky ich bežne akceptujú, ak ide o byt v osobnom vlastníctve. Byt je tou najľahšie oceniteľnou nehnuteľnosťou a zároveň aj najviac likvidnou, keďže na realitnom trhu je najväčší dopyt práve po bytoch. Podmienkou akceptovania bytu je samozrejme aj právne vysporiadaný pozemok pod bytovkou.
TIP: Niektoré banky vedia pri ocenení bytu využiť aj interné hodnoty, resp. cenové mapy a vtedy nemusíte dokladovať znalecký posudok. Týka sa to najmä bytov v krajských mestách.
Výhodou môže byť aj keď zakladáte novostavbu v developerskom projekte. Ak má developer dohodu s bankou, kde riešite hypotéku, je to oveľa jednoduchšie. Môžete tak ušetriť peniaze za znalecký posudok a obvykle si banky pri financovaní kúpy bytu v developerskom projekte neúčtujú ani poplatok za poskytnutie hypotéky.
Apartmán je nehnuteľnosť skolaudovaná ako nebytový priestor, teda nie ako byt. Nájdete ich najmä v turistických oblastiach alebo v projektoch „so službami“ a niekedy sú určené na krátkodobý prenájom. Ateliér je tiež nebytovým priestorom, často slúži ako kancelária či štúdio. Tieto nehnuteľnosti často vyzerajú ako byty, ale podľa zápisu na liste vlastníctva je zrejmé, že ide o nebytový priestor.
V tomto prípade ich banky neberú ako nehnuteľnosť na bývanie, ale ako komerčný priestor. Počítajte s tým, že nimi nemôžete ručiť v prospech klasickej hypotéky, ale len v prospech spotrebiteľského úveru s ručením, ktorý poskytuje maximálnu splatnosť 8 rokov a financovanie maximálne 50 až 60 % z hodnoty nehnuteľnosti.
Viete o tom, že môžete dostať hypotéku aj keď ešte nemáte vyhliadnutú nehnuteľnosť? Prečítajte si blog, ako na to.
Banky pri hypotéke bežne akceptujú aj rodinné domy. Tak ako pri bytoch, aj tu platí, že musí ísť o obývateľný dom v dobrom technickom stave.
Banky vedia posúdiť a založiť nielen skolaudované domy, ale aj domy v štádiu výstavby – ak je možné zapísať stavbu ako rozostavaný rodinný dom na základe katastrom overeného geometrického plánu. Tu však treba počítať s rozličným prístupom jednotlivých bánk.
Dávajte pozor aj na účel využitia rodinných domov. Pokiaľ je stavba zapísaná ako chata, ale reálne slúži na bývanie, musíte banke doložiť potvrdenie z obce o celoročnej obývateľnosti. Aj zo znaleckého posudku musí vyplývať, že nehnuteľnosť spĺňa všetky požiadavky na trvalé bývanie. V opačnom prípade môžete nehnuteľnosť vo väčšine bánk založiť, ale len v prospech úveru so splatnosťou 8 rokov. Teda nie cez úver na bývanie s dlhodobou až 30 ročnou splatnosťou.
Pri domoch si treba dať špeciálne pozor aj na to, aby sa zhodoval reálny stav s tým, ktorý je zakreslený v katastrálnej mape. Obvykle banky neuznajú, ak máte napríklad garáž, ktorá nie je zlegalizovaná. Taktiež bývajú problematické nelegálne prístavby, prístrešky a iné súčasti pozemku, ktoré podľa stavebného zákona majú prejsť kolaudáciou. V bankách existujú výnimky, kedy nie je potrebné dať zapísať určité typy drobných stavieb.
TIP: V prípade nezrovnalostí na pozemku si ešte pred vybavením hypotéky urobte prieskum, čo ktorá banka akceptuje a čo nie.
Ako sme popísali vyššie, nevhodné nehnuteľnosti sú väčšinou v zlom technickom stave, nemajú vysporiadané vlastnícke práva alebo im chýba korektný zápis v katastri nehnuteľností. Banky ich v tom prípade nemusia akceptovať alebo ich hodnotu znížia. V lepšom prípade ich dokážu opätovne posúdiť, ak sa tieto nedostatky odstránia.
TIP: Ak môžete ručiť aj inou vhodnou nehnuteľnosťou, napríklad rodičovským domom alebo bytom, o úver by ste mohli požiadať prakticky okamžite. Podstatné je, aby nehnuteľnosť banka akceptovala a mala dostatočnú hodnotu vzhľadom k výške úveru, o ktorý chcete požiadať.
Každá finančná inštitúcia posudzuje vhodnosť alebo nevhodnosť nehnuteľnosti inak. Banky majú svoje interné kritériá na nehnuteľnosti a na základe vlastných pravidiel posudzujú aj neštandardné nehnuteľnosti. Napríklad sú banky, ktoré dokážu akceptovať aj rekreačný dom na hypotéku na bývanie, pokiaľ viete zdokladovať celoročné bývanie. Ďalšie túto stavbu založia len na spotrebiteľské financovanie s krátkou 8-ročnou splatnosťou, a iné banky vám môžu dať stopku úplne.
Preto je dôležité vopred si zistiť, či konkrétnu nehnuteľnosť vaša banka zoberie ako zábezpeku. Ešte lepšie urobíte, ak si necháte poradiť od našich skúsených hypotekárnych špecialistov, ktorí prieskum medzi bankami urobia za vás. Budete mať prehľad o tom, či je nehnuteľnosť pre banku v poriadku a navyše vám porovnajú aj všetky podmienky bánk. Tú najvýhodnejšiu hypotéku pre vás tak získate oveľa rýchlejšie a jednoduchšie.
Letná sezóna je v plnom prúde a s ňou prichádza dôležitá otázka - pokrýva vaše…
Premýšľate nad zmenou zdravotnej poisťovne? Leto je ideálny čas na rozhodovanie – prihlášku totiž môžete…
Výnimočné príležitosti spojené s darovaním peňazí, ako sú finančné odmeny za vysvedčenie, k narodeninám či…
Chcete si užiť leto naplno a s kopou zážitkov? Dovolenka je zaslúženým oddychom, no pre…
Obzeráte sa po rodinnom dome? Nie ste sami – mnohí snívajú o vlastnom bývaní so…
Náhradné ubytovanie, pomoc zámočníka, inštalatéra, zdravotná asistencia, odťah auta, oprava defektu… Viete o tom, že…