Investície

A ako zarábajú vaše úspory?

Na Slovensku klienti dlhodobo kumulujú úspory v bankách. Odkladajú si takto až 60 % usporených peňazí. Na trhu máme však dostupné i zaujímavejšie možnosti ako zhodnotiť úspory a to prostredníctvom produktov kapitálového trhu. Pre klienta sú najprístupnejšie a zároveň najbezpečnejšie investície prostredníctvom podielových fondov. Ako sa vyvíja trh a na čo pri investovaní myslieť? 

Na Slovensku klienti dlhodobo kumulujú úspory v bankách. Odkladajú si takto až 60 % usporených peňazí. Na trhu máme však dostupné i zaujímavejšie možnosti ako zhodnotiť úspory a to prostredníctvom produktov kapitálového trhu. Pre klienta sú najprístupnejšie a zároveň najbezpečnejšie investície prostredníctvom podielových fondov. Ako sa vyvíja trh a na čo pri investovaní myslieť? 

Aj keď si to mnohí z nás nechcú pripustiť, aktuálne žijeme v ekonomicky priaznivej dobe. Len začiatkom marca (8.3.2018) Slovensku ratingová agentúra Moody’s potvrdila rating A2 s pozitívnym výhľadom. Agentúra toto rozhodnutie zdôvodňuje pozitívnym hospodárskym vývojom:

Agentúra v prvom rade vysoko hodnotí dlhodobý hospodársky rast Slovenska, ktorý by mal do roku 2021 v priemere dosiahnuť 3,2 % ročne. Tento rýchly a najmä stabilný rast je ťahaný nielen spotrebou domácností, ale aj rastúcim objemom investícií, rastúcou priemyselnou výrobou a zvyšujúcim sa objemom čistého exportu, ktorý by mal v tomto trende pokračovať najmä vďaka investíciám v automobilovom priemysle.“ (zdroj: SITA, TA3).

Od začiatku roka sme boli svedkami ohlásenia historicky nízkych hodnôt nezamestnanosti (5,88 % k 31.1.2018) a zvyšovaniu miezd.

Ekonomike sa darí, nezamestnanosť sa znižuje, príjem obyvateľstva stúpa.

 

Ako si odkladajú Slováci?

Je obdobie rekordne rýchlo rastúceho zadĺženia domácností z dôvodu čerpania úverov, podporených nielen pozitívnym vývojom zamestnanosti, ale aj nízkymi úrokovými sadzbami. Vzhľadom na zvyšujúci sa príjem domácností je priaznivé obdobie na tvorbu rezerv. Skutočnosť, že Slováci si pravidelne odkladajú úspory aj za podstatne menej priaznivých okolností je známy a mnohokrát potvrdený fakt. Ako ale nakladajú s nasporenými prostriedkami? Zhodnocujú svoje úspory efektívne?

Na Slovensku dlhodobo prevláda trend kumulovať úspory v bankách, hodnoty zverejnené na jeseň minulého roka prezradili, že Slováci majú viac ako 60% úspor uložených v bankách. Na zhodnocovanie svojich úspor využívajú najčastejšie kombináciu bežného a sporiaceho účtu alebo terminované vklady. Pri súčasnej miere úročenia týchto bankových produktov to ale znamená minimálne zhodnotenie (pod alebo blízke 1% p.a.).

Na trhu máme však dostupné i zaujímavejšie možnosti zhodnotenia a to prostredníctvom produktov kapitálového trhu. Z pohľadu klientov sú najprístupnejšie a zároveň najbezpečnejšie investície prostredníctvom podielových fondov. Zorientovať sa v spôsoboch zhodnotenia úspor vám pomôže porovnávač na www.fingo.sk.

 

 Ako sa darilo investíciám na akciových trhoch?

Rok 2017 bol pre akciové trhy vynikajúci. Svetová ekonomika rástla, čo sa odzrkadlilo nielen pozitívnymi výsledkami ekonomík, ale i rastom ziskov firiem. Minulý rok priniesli všetky hlavné akciové indexy veľmi pozitívne výsledky v podobe dvojciferného zhodnotenia.

Americké akciové indexy poskočili o +25 % (DJI)  a +19 % (S&P500), európske boli zdržanlivejšie, ale stále na dvojciferných úrovniach +10,2 % (MSCI Europe) a +12,5 % (MSCI EMU).

Adekvátne tomuto vývoju skončili i výsledky zhodnotenia v akciových podielových fondoch smerované do týchto teritórií.

 

Ako Vám zarábali vaše peniaze v uplynulom roku? Zarobili ste i vy?

Je pravda, vývoj akciových trhov je kolísavý a po takto úspešnom roku sme hneď na začiatku roka 2018 svedkami kolísavosti. Ak myslíte zhodnocovanie finančných prostriedkov vážne a nechcete svoje úspory nechať ležať, z dlhodobého hľadiska je nevyhnutné mať časť svojich prostriedkov investovaných aj v akciových portfóliách. Naši finační sprostredkovatelia vám môžu pomôcť vybrať si ten správny spôsob.

 

Aké sú aktuálne možnosti ako zhodnotiť úspory na slovenskom trhu?

8 jednoduchých spôsobov investovania nájdete v našom porovnávači na www.fingo.sk.

Miroslav Tamáš

Miroslav Tamáš je odborník, ktorý pôsobí v oblasti investovania a zhodnocovania úspor viac ako 15 rokov. Ekonómia v kontexte vývoja medzinárodno-ekonomickej situácie je pre neho viac koníčkom ako prácou. O zložitých témach investovania píše jednoducho, pochopiteľne a zároveň odborne. V súkromí je Miroslav nadšeným cestovateľom a adrenalín si dopĺňa jazdou na motorke.

Share
Autor:
Miroslav Tamáš

Najnovšie články

Ako funguje fotovoltika (fotovoltaika): 10 tipov pre maximálnu ekonomickú návratnosť

Prečo si získava fotovoltika v poslednom období takú popularitu? Oplatí sa vám inštalácia fotovoltickej elektrárne? Ak…

Pred % dňami

Konzervatívne investície opäť zarábajú. Využite to

O konzervatívne investičné produkty nebol v čase lacných peňazí kvôli nízkym úrokom veľký záujem. Dnes…

Pred % dňami

Hypotéka na pozemok: 7 rád, ako na to

Chcete kúpiť pozemok? Myslite na to, že hypotékou nemôžete financovať akýkoľvek kus zeme. Banka poskytne…

Pred % dňami

Hypotéka pre živnostníkov v roku 2024: Ako ju získať?

Podnikáte a uvažujete nad úverom na bývanie? Ak ste živnostník alebo máte firmu, myslite na…

Pred % dňami

Každoročné výpisy z druhého a tretieho piliera sa oplatí prečítať. Čo všetko v nich nájdete?

Slováci dostávajú každoročne do svojich poštových schránok výpisy z druhého a tretieho piliera. Môže sa zdať, že…

Pred % dňami

Finančný sprostredkovateľ vám ušetrí čas aj peniaze. Ako to vlastne funguje?

Radi by ste získali výhodnú hypotéku, chcete si kvalitne poistiť byt či auto alebo výhodne…

Pred % dňami