Finančné správy

Ako na úspešné schválenie hypotéky? Inšpirujte sa našimi tipmi

Snívate o novom byte alebo dome a radi by ste jeho kúpu financovali prostredníctvom hypotekárneho úveru? Ak sa na tento krok dôkladne pripravíte, výrazne si zvýšite šance, že banka vašu žiadosť o hypotéku schváli a vy sa budete môcť tešiť z nového bývania.

Snívate o novom byte alebo dome a radi by ste jeho kúpu financovali prostredníctvom hypotekárneho úveru? Ak sa na tento krok dôkladne pripravíte, výrazne si zvýšite šance, že banka vašu žiadosť o hypotéku schváli a vy sa budete môcť tešiť z nového bývania.

Finanční špecialisti zo spoločnosti FinGO.sk pre vás zhrnuli, na čo musíte myslieť ešte pred tým, ako si podáte žiadosť o hypotéku v konkrétnej banke.

Preverte si svoj príjem

Váš príjem si banka bude overovať ako prvý. Dôležitá je nielen jeho výška, ale aj dĺžka pracovného pomeru či prevádzkovania živnosti. Rovnako nesmiete byť v skúšobnej či výpovednej lehote, problémom môže byť tiež, ak je váš pracovný pomer na dobu určitú.  Niekedy dokonca môže prísť iba k formálnym zmenám v pracovnej zmluve, kedy napr. zamestnávateľ zmení IČO, prípadne zamestnancov presunie pod inú svoju spoločnosť. Pre zamestnanca z toho síce nevyplýva žiadna praktická zmena, no banka to vyhodnotí ako zmenu zamestnania. To môže mať za následok zhoršenie úrokovej sadzby alebo dokonca aj zamietnutie úveru.

Vyberte si banku

Na trhu pôsobí veľa bánk a takmer každá z nich poskytuje úvery na bývanie. Pre vás to znamená, že by ste si mali porovnať ponuky všetkých bánk, zodpovedne zvážiť všetky kritériá a vyhodnotiť, ktorá banka má pre vás najlepšiu hypotéku. Hypotéka je dlhodobý a komplexný produkt a preto je dôležité pri výbere banky zvážiť celý rad parametrov, nielen úrokovú sadzbu či výšku splátky. Nemusíte to však robiť sami. Ideálne je, ak sa obrátite na skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý pre vás vyhodnotí ponuky od všetkých bánk a poradí vám, ktorá hypotéka je pre vás najvýhodnejšia. Spolupráca s finančným odborníkom je zadarmo, nič neplatíte a neodrazí sa to ani na cene vašej hypotéky.

Zistite svoj úverový limit

Skôr ako sa vyberiete na prvú obhliadku nehnuteľnosti, navštívte vybratú banku alebo sa poraďte so svojím finančným sprostredkovateľom, aby ste zistili svoj úverový limit. Možno ste mali v pláne kúpiť si trojizbový byt vo vybranej lokalite, ale po porade s finančným sprostredkovateľom zistíte, že buď musíte ísť do inej lokality, alebo sa uspokojiť s menším bytom. Bez toho, aby ste poznali svoj úverový limit, je akákoľvek obhliadka často krát iba zbytočnou stratou času.

Vyberte si správnu nehnuteľnosť

Našli ste konečne nehnuteľnosť, ktorá sa vám páči? Je dôležité si uvedomiť, že vami vybratá nehnuteľnosť nemusí byť rovnako atraktívna aj pre banku. Preto si dôkladne preverte list vlastníctva, či nie sú na nehnuteľnosti evidované  ťarchy, ktoré banka nemusí akceptovať. Prípadne či sa jedná o byt, alebo je nehnuteľnosť zapísaná v katastri ako apartmán. Často krát sú nehnuteľnosti zapísané tak, že skutočný stav nehnuteľnosti  sa nezhoduje s právnym stavom. Na toto by vás  však mal upozorniť aj znalec, ktorý bude vypracovávať znalecký posudok k nehnuteľnosti.

Podajte žiadosť o hypotéku

Ak už máte vybratú nehnuteľnosť, vypracovaný znalecký posudok a skompletizované ostatné doklady, ako napríklad doklad totožnosti či doklady k príjmu, neváhajte s podaním žiadosti. Podmienky sa dnes v bankách rýchlo menia a tiež  schvaľovací proces zvyčajne trvá niekoľko dní, no môže sa natiahnuť aj na niekoľko týždňov. Takéto predĺženie schvaľovacej doby by mohlo napríklad ohroziť dodržanie termínu rezervačnej zmluvy.

V prípade schválenia hypotéky vám však už nič nebráni v ceste za vaším vysnívaným novým bývaním!

Katarína Kostková

Financiám sa venuje od roku 2001. Začínala v bankovom sektore, kde sa "hypotéky" stali veľmi rýchlo jej srdcovou záležitosťou. Neskôr pôsobila ako finančný sprostredkovateľ so špecializáciou na spoluprácu s realitnými kanceláriami v oblasti úverov na bývanie. Voľné chvíle trávi na chalupe v kruhu svojej rodiny. Je vášnivou hubárkou a baterky si dobíja pobytom v prírode.

Share
Autor:
Katarína Kostková

Najnovšie články

Ako funguje fotovoltika (fotovoltaika): 10 tipov pre maximálnu ekonomickú návratnosť

Prečo si získava fotovoltika v poslednom období takú popularitu? Oplatí sa vám inštalácia fotovoltickej elektrárne? Ak…

Pred % dňami

Konzervatívne investície opäť zarábajú. Využite to

O konzervatívne investičné produkty nebol v čase lacných peňazí kvôli nízkym úrokom veľký záujem. Dnes…

Pred % dňami

Hypotéka na pozemok: 7 rád, ako na to

Chcete kúpiť pozemok? Myslite na to, že hypotékou nemôžete financovať akýkoľvek kus zeme. Banka poskytne…

Pred % dňami

Hypotéka pre živnostníkov v roku 2024: Ako ju získať?

Podnikáte a uvažujete nad úverom na bývanie? Ak ste živnostník alebo máte firmu, myslite na…

Pred % dňami

Každoročné výpisy z druhého a tretieho piliera sa oplatí prečítať. Čo všetko v nich nájdete?

Slováci dostávajú každoročne do svojich poštových schránok výpisy z druhého a tretieho piliera. Môže sa zdať, že…

Pred % dňami

Finančný sprostredkovateľ vám ušetrí čas aj peniaze. Ako to vlastne funguje?

Radi by ste získali výhodnú hypotéku, chcete si kvalitne poistiť byt či auto alebo výhodne…

Pred % dňami