Finančné správy Hypotéky

Ako na úspešné schválenie hypotéky? Inšpirujte sa našimi tipmi

mladá dvojica sedí pri stole a pozerá na zmluvy

Snívate o novom byte alebo dome a radi by ste jeho kúpu financovali prostredníctvom hypotekárneho úveru? Ak sa na tento krok dôkladne pripravíte, výrazne si zvýšite šance, že banka vašu žiadosť o hypotéku schváli a vy sa budete môcť tešiť z nového bývania.

Finanční špecialisti zo spoločnosti FinGO.sk pre vás zhrnuli, na čo musíte myslieť ešte pred tým, ako si podáte žiadosť o hypotéku v konkrétnej banke.

Preverte si svoj príjem

Váš príjem si banka bude overovať ako prvý. Dôležitá je nielen jeho výška, ale aj dĺžka pracovného pomeru či prevádzkovania živnosti. Rovnako nesmiete byť v skúšobnej či výpovednej lehote, problémom môže byť tiež, ak je váš pracovný pomer na dobu určitú.  Niekedy dokonca môže prísť iba k formálnym zmenám v pracovnej zmluve, kedy napr. zamestnávateľ zmení IČO, prípadne zamestnancov presunie pod inú svoju spoločnosť. Pre zamestnanca z toho síce nevyplýva žiadna praktická zmena, no banka to vyhodnotí ako zmenu zamestnania. To môže mať za následok zhoršenie úrokovej sadzby alebo dokonca aj zamietnutie úveru.

Vyberte si banku

Na trhu pôsobí veľa bánk a takmer každá z nich poskytuje úvery na bývanie. Pre vás to znamená, že by ste si mali porovnať ponuky všetkých bánk, zodpovedne zvážiť všetky kritériá a vyhodnotiť, ktorá banka má pre vás najlepšiu hypotéku. Hypotéka je dlhodobý a komplexný produkt a preto je dôležité pri výbere banky zvážiť celý rad parametrov, nielen úrokovú sadzbu či výšku splátky. Nemusíte to však robiť sami. Ideálne je, ak sa obrátite na skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý pre vás vyhodnotí ponuky od všetkých bánk a poradí vám, ktorá hypotéka je pre vás najvýhodnejšia. Spolupráca s finančným odborníkom je zadarmo, nič neplatíte a neodrazí sa to ani na cene vašej hypotéky.

Zistite svoj úverový limit

Skôr ako sa vyberiete na prvú obhliadku nehnuteľnosti, navštívte vybratú banku alebo sa poraďte so svojím finančným sprostredkovateľom, aby ste zistili svoj úverový limit. Možno ste mali v pláne kúpiť si trojizbový byt vo vybranej lokalite, ale po porade s finančným sprostredkovateľom zistíte, že buď musíte ísť do inej lokality, alebo sa uspokojiť s menším bytom. Bez toho, aby ste poznali svoj úverový limit, je akákoľvek obhliadka často krát iba zbytočnou stratou času.

Vyberte si správnu nehnuteľnosť

Našli ste konečne nehnuteľnosť, ktorá sa vám páči? Je dôležité si uvedomiť, že vami vybratá nehnuteľnosť nemusí byť rovnako atraktívna aj pre banku. Preto si dôkladne preverte list vlastníctva, či nie sú na nehnuteľnosti evidované  ťarchy, ktoré banka nemusí akceptovať. Prípadne či sa jedná o byt, alebo je nehnuteľnosť zapísaná v katastri ako apartmán. Často krát sú nehnuteľnosti zapísané tak, že skutočný stav nehnuteľnosti  sa nezhoduje s právnym stavom. Na toto by vás  však mal upozorniť aj znalec, ktorý bude vypracovávať znalecký posudok k nehnuteľnosti.

Podajte žiadosť o hypotéku

Ak už máte vybratú nehnuteľnosť, vypracovaný znalecký posudok a skompletizované ostatné doklady, ako napríklad doklad totožnosti či doklady k príjmu, neváhajte s podaním žiadosti. Podmienky sa dnes v bankách rýchlo menia a tiež  schvaľovací proces zvyčajne trvá niekoľko dní, no môže sa natiahnuť aj na niekoľko týždňov. Takéto predĺženie schvaľovacej doby by mohlo napríklad ohroziť dodržanie termínu rezervačnej zmluvy.

V prípade schválenia hypotéky vám však už nič nebráni v ceste za vaším vysnívaným novým bývaním!

Kategórie

Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

Mohlo by vás zaujímať