Prečo začať investovať?

Chráňte svoje úspory pred infláciou

  • Prehľadné porovnanie produktov od dôveryhodných spoločností
  • Investovanie prispôsobené vašim finančným možnostiam
  • Férové poplatky
  • Finanční sprostredkovatelia registrovaní v NBS
Môžete začať investovať už od 20 €

Vyskúšajte našu interaktívnu kalkulačku!
Umožní vám lepšie porozumieť rizikám, ale aj odhadnúť potenciálne výnosy. Jednoducho, prehľadne a zrozumiteľne vám pomôže pochopiť princípy investovania.

INVESTIČNÁ KALKULAČKA

rokov

Aký je váš profil?

Najmenej rizikové investície majú aj najnižšie výnosy. Ak sa rozhodnete ísť touto cestou, ochránite svoje peniaze pred infláciou, udržíte ich hodnotu a nemusíte sa obávať výrazných výkyvov či prepadov investovanej čiastky.

Príklady: štátne dlhopisy, štátne pokladničné poukážky, peňažné fondy.

Investície s vyváženým prístupom k riziku predstavujú zlatú strednú cestu medzi ochranou kapitálu a potenciálom vyšších výnosov. Hravo by mali prekonávať infláciu a zároveň prinášať ďalšie zhodnotenie, ale existuje pri nich aj určité riziko straty, s ktorým je potrebné počítať.

Príklady: zmiešané fondy, dlhopisové fondy, akciové fondy, realitné fondy.

Investície, pri ktorých ste ochotní akceptovať vysoké riziko Hodnota investovanej čiastky môže dočasne výrazne poklesnúť, avšak z dlhodobého hľadiska môžete získať naozaj atraktívny výnos, ktorý sa môže stať vaším pasívnym príjmom. Riziko je možné znížiť dlhším investičným horizontom a pravidelným investovaním.

Príklady: akciové a indexové fondy, alternatívne investície.

Investičný horizont v rokoch
Hodnota investície

Investovaná čiastka

  • Zisk (Dynamický profil)

  • Zisk (Vyvážený profil)

  • Zisk (Konzervatívny profil)

Výsledná hodnota

Prepočty majú len orientačný charakter

Propagované zhodnotenie investície má len informatívny charakter. Hodnota investícií nie je stabilná, môže klesať a stúpať v čase v závislosti od vývoja finančných trhov a ďalších súvisiacich faktorov. Z tohto dôvodu nie je zaručená návratnosť investovanej čiastky. Predchádzajúce zhodnotenie investícií nezaručuje rovnaké zhodnotenie v budúcnosti a nie je tak zaručené, že sa investovaná čiastka vráti. Pred uskutočnením investície sa dôkladne oboznámte s produktovými dokumentmi.

Prečo začať investovať?

Aký je váš profil?

Konzervatívny profil

Typ investície: konzervatívne fondy investujúce do štátnych dlhopisov, štátnych pokladničných poukážok, peňažných fondov.

Zabezpečenie na dôchodok

Pravidelné investovanie je efektívnym spôsobom, ako si zabezpečiť finančnú istotu na dôchodku. Vďaka kombinácii dlhého investičného horizontu a pravidelného investovania môžete lepšie zaistiť svoju budúcnosť.

Ochrana pred infláciou

Investovanie je efektívny spôsob, ako chrániť hodnotu vašich peňazí pred znehodnotením spôsobeným infláciou. Ak necháte svoje financie len tak ležať na účte, ich kúpna sila bude časom klesať.

Krátkodobé ciele

Pomocou investovania si môžete splniť krátkodobé ciele, ako je napríklad vysnívaná dovolenka alebo nové auto. Peniaze investované s nízkym rizikom môžu rásť rýchlejšie než jednoduchým sporením.

Vyvážený profil

Typ investície: Vyvážené fondy investujúce do štátnych dlhopisov či kvalitných korporátnych dlhopisov. Do tejto kategórie patria aj realitné fondy.

Budúcnosť detí

Výchova detí je finančne náročná. Investovaním môžete získať prostriedky na ich vzdelanie, bývanie alebo im pomôžu pri inom významnom životnom rozhodnutí.

Kúpa nehnuteľnosti

Na kúpu nehnuteľnosti budete potrebovať vlastné zdroje, aj keď si budete brať hypotéku. Pravidelným investovaním si môžete zabezpečiť potrebné financie.

Využitie voľných peňazí

Ak máte peniaze, ktoré momentálne nepotrebujete, nie je ideálne ich nechať ležať na účte. Zvoľte také investičné riešenie, ktoré ich dokáže zhodnotiť.

Dynamický profil

Typ investície: Dynamické riešenia, investujúce do akciových a indexových fondov či alternatívnych investícií.

Rozdelenie majetku

Máte všetok svoj majetok iba v nehnuteľnostiach? Čo keď práve realitný trh začne klesať? Je dôležité vnímať svoj majetok komplexne a rozdeliť ho medzi rôznorodé investičné nástroje. Tým znížite riziko straty a zároveň zvyšujete potenciál výnosov.

Dosiahnutie finančnej slobody

Pravidelným a rozumným investovaním môžete dosiahnuť finančnú nezávislosť, ktorá vám umožní žiť život podľa vlastných predstáv, bez nutnosti spoliehať sa na štát alebo zamestnanie ako jediný zdroj príjmu.

Dynamický rast

Časť prostriedkov môžete vyčleniť na dynamickejšie investície. Zahrňte do svojho inak konzervatívneho portfólia napríklad menší podiel akciového fondu. Takto zvýšite potenciálne výnosy portfólia bez výrazného nárastu celkového rizika.

Kľúčové piliere FinGO.sk

Stabilita

Ponúkame stabilné investičné produkty aj pre tých najkonzervatívnejších investorov.

Riešenia na mieru

Naše služby sú šité na mieru vašim individuálnym predstavám a potrebám.

Dôvera

Naši makléri sú registrovaní v NBS a dohliadame na ich odborné znalosti.

Podpora

Prvou investíciou naša spoločná cesta nekončí. Naopak, sme a budeme tu pre vás.

Porovnávame najvýhodnejšie produkty

  • Amundi
  • Conseq Investment Management a.s.
  • European investment centre
  • Finax
  • IAD investments
  • Uniqa

Ako sa chrániť pred hlavnými
rizikami investovania?

Existuje niekoľko rizík, ktoré môžu negatívne ovplyvniť hodnotu vašej investície. Ak ich však dokážete identifikovať, môžete sa na ne pripraviť a zohľadniť ich vo svojej investičnej stratégii.

Pozor na nekvalitné dlhopisy

Kreditné riziko: emitent dlhopisu nemusí byť schopný splniť svoje záväzky.

FinGO: dôkladne skontrolujte finančné zdravie a dôveryhodnosť emitenta, ktorý vydáva dlhopis. Investujte iba do kvalitných dlhopisov.

Rýchlo potrebujete peniaze

Riziko likvidity: premena aktív na hotovosť môže byť časovo náročnejšia, než predpokladáte.

FinGO: investujte do aktív s rôznou mierou likvidity. Niektoré aktíva, ako napríklad peňažný trh, sú veľmi likvidné, zatiaľ čo iné, napríklad nehnuteľnosti, majú nižšiu likviditu.

48

Kapitálové trhy sú volatilné

Trhové riziko: v dôsledku zmien na trhu klesá aj hodnota vašej investície.

FinGO: rozdeľte investície medzi rôzne triedy aktív, rôzne sektory a naprieč regiónmi. Diverzifikácia pomáha znižovať negatívne dopady vývoja v jednom sektore, regióne alebo triede aktív.

Inflácia znehodnocuje úspory

Inflačné riziko: inflácia každý deň znižuje kúpnu silu peňazí.

FinGO: investujte do nástrojov, ktoré majú potenciál poraziť infláciu.

Oslabuje alebo posilňuje mena

Menové riziko: výnos môže byť znížený v dôsledku nevýhodného výmenného kurzu, keďže pri investícii dochádza k prevodu peňazí do inej meny.

FinGO: Ak nakupujete aktíva v cudzích menách prostredníctvom produktov kolektívneho investovania, máte možnosť vybrať si také, ktoré ponúkajú menové zaistenie.

Rast alebo pokles úrokov

Úrokové riziko: zmeny úrokových sadzieb môžu mať negatívny dopad na výnos vašich investícií.

FinGO: pridajte do portfólia aktíva, ktoré navzájom nekorelujú a odlišným spôsobom reagujú na zmeny úrokových sadzieb.

Čo hovoria naši experti na investície

Matúš Čarný
Matúš Čarný
Špecialista na investície a dôchodky
Jakub Nagy
Jakub Nagy
Špecialista na investície a dôchodky

Začiatky investovania môžu byť pre mnohých výzvou. Ak si stanovíte jasný plán a rozdelíte svoje financie podľa konkrétnych cieľov, celý proces sa stane oveľa prehľadnejším a jednoduchším. Odporúčame rozdeliť si investície - na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé. Dobre zostavené portfólio stojí na princípe diverzifikácie, ktorá spočíva v rozložení investícií do rôznych aktív, sektorov a regiónov. Takýmto prístupom znížite riziko a zároveň zvýšite šancu na vyššie výnosy. Pre dlhodobé ciele môžete zvážiť rizikovejšie nástroje, ako sú napríklad akciové fondy, ktoré majú potenciál vyšších výnosov. Na krátkodobé ciele môžu byť vhodné konzervatívnejšie inštrumenty, napríklad štátne dlhopisy či nástroje peňažného trhu. Investovanie je maratón, nie šprint - trpezlivosť a čas sú vašimi najlepšími spojencami.

Aká bude naša spoločná cesta, keď sa rozhodnete
investovať s FinGO.sk

podání rukou

Konzultácia s odborníkom 🗣️: spoločne si prejdeme vaše investičné ciele a preferencie, aby sme vám pomohli vytvoriť stratégiu šitú na mieru vašim potrebám.

Tvorba investičného plánu 📈: na základe vašich cieľov, časového horizontu, finančnej situácie a ďalších informácií vytvoríme personalizovaný plán, ktorý bude reflektovať váš investičný profil.

Výber optimálnych investičných nástrojov 🛠️: navrhneme investičné produkty a nástroje, ktoré najlepšie zodpovedajú vašej stratégii a cieľom.

Sprostredkovanie uzatvorenia zmluvy 🏦: pomôžeme vám založiť investičný účet a zorientovať sa v investičnej platforme. Dohliadneme na to, aby všetko bolo v súlade s nastaveným investičným plánom.

Pravidelné reportovanie a prehľady 📝: budeme vás informovať o stave vašich investícií prostredníctvom pravidelných a prehľadných reportov.

Konzultácie a aktualizácia plánu 🔄: pravidelne s vami konzultujeme a podľa potreby upravujeme vašu investičnú stratégiu, tak aby vždy odrážala vaše dlhodobé ciele.

Môžete počítať s našou podporou: nebojte sa investovania

Kde a do čoho investovať?

Rozhodli ste sa, že nechcete, aby vaše peniaze len tak nečinne ležali na účte? Potom je ideálny čas si povedať, aký je rozdiel medzi sporením a investovaním.

Zatiaľ čo aj to najlepšie sporenie len kumuluje prebytočnú hotovosť, zmyslom investovania je dosiahnuť zisk.

Drvivá väčšina Slovákov si iba „sporí“ prebytočnú hotovosť na bežných a sporiacich účtoch, prípadne využíva termínovaný vklad. Tieto produkty im však prinášajú nízke zhodnotenie peňazí.

Poďme sa bližšie pozrieť na to, kam investovať peniaze. Aké máte možnosti? Je ich viacero. Vyplnením investičného dotazníka zistíte, aký ste typ investora a aké investičné nástroje zodpovedajú vašim cieľom. Môžete napríklad investovať do peňažných fondov, dlhopisových fondov, akciových fondov, zlata alebo realitných fondov.

Je dôležité spomenúť, že každá investícia má svoje špecifiká. Prvou otázkou je, akú sumu máte k dispozícii a či chcete investovať pravidelne. Je to 50 € mesačne? Alebo chcete investovať jednorazovo 1 000, 2 000 či 5 000 €?

Ďalším dôležitým faktorom je čas. Kedy budete potrebovať investované prostriedky? Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie zhodnotenie a máte pred sebou dlhý časový horizont, napríklad ak chcete šetriť na dôchodok, vhodnou voľbou môže byť investovanie do ETF fondov. V tomto prípade vám náš skúsený finančný sprostredkovateľ pomôže zohľadniť investičné riziká a objasní výhody aj nevýhody, ktoré súvisia s týmto typom investície.

Investície do fondov

Jednou z možností je kolektívne investovanie do ETF alebo akciových fondov. Na trhu je široká ponuka fondov od domácich aj renomovaných zahraničných správcov. Fondy sú nástroj, ako investovať pravidelne aj malé sumy na úrovni pár desiatok eur. Ponúkajú akcie, dlhopisy aj ďalšie investičné nástroje. Ich najväčšou výhodou je diverzifikácia vašej investície, ktorá je rozdelená medzi množstvo firiem, aktív, štátov, kontinentov a riziko je tým dostatočne rozložené.

Investície do zlata

Investície do zlata sú na Slovensku veľmi populárne. Považujú sa za defenzívnu investíciu a predstavujú určitú ochranu hodnoty majetku v čase. Ak nemáte dostatočnú sumu kúpiť si zlato napríklad vo forme zlatej mince, máte možnosť si do zlata aj pravidelne sporiť. Po dosporení vám zlaté mince prídu priamo domov.

Investície do nehnuteľností

Investičné nehnuteľnosti sú zaujímavým zdrojom pasívneho príjmu a zároveň sú atraktívnou investíciou z pohľadu zhodnotenia. Posledné roky ceny nehnuteľností rástli veľmi rýchlym tempom. Nevýhodou je nutnosť vysokého vstupného kapitálu a nižšia likvidita tohto investičného nástroja. Práve preto existujú realitné fondy so zaujímavým potenciálnym zhodnotením. Investície do realít sú takto dostupné každému. Ak sa rozhodnete pre kúpu investičného bytu, radi vám pomôžeme s vybavením hypotéky. Stačí sa na nás obrátiť!