Investície

2. pilier: Čo o ňom treba vedieť a aké má výhody a nevýhody?

Druhý pilier nás nestojí nič navyše. Povinné odvody sa na osobnom dôchodkovom účte premenia na naše úspory na dôchodok, no ľudia sa v tomto systéme stále veľmi nevyznajú. Väčšina Slovákov si v II. pilieri sporí v garantovaných fondoch, ktoré ich peniaze zhodnocujú veľmi konzervatívne. Aké odporúčanie by dal sporiteľom v druhom dôchodkovom pilieri František Burda, investičný analytik v spoločnosti FinGO.sk?

Druhý pilier nás nestojí nič navyše. Povinné odvody sa na osobnom dôchodkovom účte premenia na naše úspory na dôchodok, no ľudia sa v tomto systéme stále veľmi nevyznajú. Väčšina Slovákov si v 2. pilieri sporí v garantovaných fondoch, ktoré ich peniaze zhodnocujú veľmi konzervatívne. Aké odporúčanie by dal sporiteľom v druhom dôchodkovom pilieri František Burda, investičný analytik v spoločnosti FinGO.sk?

Sporte si v správnych fondoch

Čo by mali sporitelia robiť, aby si neskôr mohli spokojne užívať zaslúžený dôchodok? „Predovšetkým sporiť si v tých správnych fondoch,“ radí František Burda.

„Väčšina sporiteľov – či už dobrovoľne alebo menej dobrovoľne – si sporí v konzervatívnych fondoch, ktoré dlhodobo zarobia menej než negarantované fondy s prevahou akciovej zložky. A práve v situácii keď akciové trhy padajú, sporiteľom sa otvára príležitosť na výhodné nákupy akcií,“ radí Burda.

Preto ľuďom, ktorí si budú sporiť na dôchodok dlhšie ako 15 rokov, odporúča presunúť svoje úspory do negarantovaných fondov.

Ako presunúť úspory do iného fondu

Ako však tento presun úspor z jedného fondu do druhého zrealizovať? „Veľmi jednoducho. Sporitelia, ktorí si dnes sporia v 2. dôchodkovom pilieri, majú možnosť presunúť svoje úspory z garantovaného do negarantovaného alebo zmiešaného fondu prakticky kedykoľvek. Rovnako môže sporiteľ prejsť z jednej dôchodcovskej správcovskej spoločnosti do druhej. Stačí k tomu akceptačný list, ktorý na požiadane sporiteľa vydáva Sociálna poisťovňa. V prípade, že si sporiteľ sporí v systéme viac ako 2 roky, vydanie akceptačného listu je bezplatné,“ opisuje Burda.

S akceptačným listom si sporiteľ uzavrie novú zmluvu s vybranou dôchodcovskou správcovskou spoločnosťou. Starú zmluvu nie je potrebné rušiť, zruší sa automaticky.

Ak máte možnosť, vstúpte do 2. piliera

Čo však sporitelia, ktorí si v 2. dôchodkovom pilieri zatiaľ nesporia? Majú možnosť vstúpiť do 2. piliera? „Takúto možnosť majú iba mladí ľudia do 35 rokov veku a rozhodne by tak mal urobiť každý, kto túto možnosť má,“ odporúča Burda.

„Výhodou druhého piliera je nielen to, že sa úspory sporiteľa pri vhodne zvolenom fonde môžu pokojne zhodnotiť aj o 9 % p.a. Toľko aktuálne ponúkajú indexové fondy. Ale najmä to, že prostriedky v 2. pilieri sú dediteľné. V prípade, ak sa sporiteľ nedožije dôchodkového veku, nasporené prostriedky  zdedí oprávnená osoba,“ vysvetľuje Burda.

Naopak, ak si sporiteľ odvádza celý svoj dôchodkový odvod vo výške 18 % do Sociálnej poisťovne, v prípade jeho úmrtia „prepadnú“ jeho úspory v prospech štátu. Nehovoriac o tom, že spoliehať sa iba na sociálny systém a veriť, že štát sa o naše budúce dôchodky postará, je dnes už utópia.

Ako vstúpiť do 2. piliera?

Ak uvažujete nad vstupom do 2. piliera, ale neviete sa rozhodnúť, ktorú správcovskú spoločnosť si vybrať, obráťte sa na našich investičných špecialistov. Vo FinGO.sk vám vieme sprostredkovať zmluvu s ktoroukoľvek dôchodcovskou správcovskou spoločnosťou, pôsobiacou na našom trhu.

Rovnako sa na nás môžete obrátiť v situácii, ak už máte zmluvu so správcovskou spoločnosťou uzavretú, ale uvažujete nad zmenou investičnej stratégie. Naši špecialisti vám odporučia, ktorý fond je pre vás najvhodnejší vzhľadom na váš vek či príjem, aby sa vaše úspory zhodnocovali čo najvýhodnejšie. 

Skontaktovať sa s nami môžete emailom na adrese kontakt@fingo.sk ako aj na čísle 0800 60 10 60. Alebo nám zanechajte vaše kontaktné údaje a my sa vám ozveme.

    Ľuboslava Šillerová

    Po masmediálnych štúdiách pracovala 8 rokov ako redaktorka v celoslovenských denníkoch. Neskôr z novinárčiny presedlala do oblasti public relations, ktorej sa venuje od roku 2014. Vo FinGO.sk pôsobí od roku 2019 ako PR manažérka. Po práci najradšej oddychuje s rodinou v prírode či na bicykli, rada zájde aj na koncert, do divadla alebo do kina.

    Share
    Autor:
    Ľuboslava Šillerová

    Najnovšie články

    Životná poistka a čakacie doby: Čo potrebujete vedieť pred uzatvorením zmluvy

    Čoraz viac poisťovní ponúka produkty, pri ktorých životná poistka nemá žiadne čakacie doby. Poistnú ochranu…

    Pred % dňami

    Môžem dostať hypotéku, aj keď ešte nemám vyhliadnutú nehnuteľnosť?

    Na dnešnom realitnom trhu platí jednoduché pravidlo: kto sa skôr rozhodne a zaplatí, má prednosť.…

    Pred % dňami

    Nezaplatili ste PZP? Poradíme vám, ako postupovať

    Ak jazdíte autom, ste povinný mať uzavreté povinné zmluvné poistenie (PZP). Poistenie auta vás chráni…

    Pred % dňami

    Čo robiť po dopravnej nehode, aby ste sa vyhli problémom s poisťovňou?

    Dopravná nehoda nemusí hneď znamenať katastrofu, no zbytočné chyby pri jej nahlasovaní môžu spôsobiť výrazné…

    Pred % dňami

    Oplatí sa životné poistenie? Prečo ho mať a ako ho správne nastaviť

    Zdravie a rodina sú tým najcennejším, čo máme. Napriek tomu na to často zabúdame. Premýšľali…

    Pred % dňami

    Na jar nezabudnite skontrolovať dom, garáž či chalupu. Inak môže byť poistenie nehnuteľnosti zbytočné

    Pukliny na dlažbe, poškodený prívod vody, nalomené konáre stromov, hlodavce v pivnici… Počas jari sa…

    Pred % dňami