Fingo radí Investície Osobné financie

Cinkla ti na účte prvá výplata? Už teraz mysli aj na svoj dôchodok

mladí ľudia v práci a druhý pilier

Tisícky absolventov opustili pred letom stredné a vysoké školy. Niektorí si ešte užívajú bezstarostné leto, ale mnohí začali hneď po maturite alebo štátniciach pracovať. Ak k nim patríš aj ty, možno ti už cinkla na účte aj prvá výplata. Blahoželáme!

Ak si doteraz nikdy nepracoval ani len na dohodu, asi si svoj prvý zárobok patrične oslávil, prípadne práve čakáš, že ti v najbližších dňoch peniaze nabehnú na účet. V každom prípade máme pre teba dobrú radu – začni už pri prvej výplate rozmýšľať aj nad tým, ako bude o 40 rokov vyzerať tvoj dôchodok. Hoci to neznie lákavo, ide o dôležité rozhodnutie a čím skôr sa „rozhýbeš“, tým lepšie sa o svoju budúcnosť postaráš. Reč je o II. pilieri dôchodkového sporenia, v ktorom si sporí stále viac ľudí. Ak si ho zriadiš, tvoj dôchodok môže byť vyšší. Neplatíš nič navyše a stačí ti len jeden podpis.  

Preštuduj si výplatnú pásku

Vo svojej výplatnej páske nájdeš podrobne rozpísané povinné odvody, ktoré za teba zamestnávateľ odvádza do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. Jeden z týchto odvodov smeruje aj do starobného dôchodkového systému, pričom ide až o 18 % z vymeriavacieho základu tvojej mzdy. Keby si celú túto sumu ponechal v štátnom I. pilieri, rozplynula by sa na terajšie dôchodky

No ak vstúpiš do 2. piliera v hociktorej zo správcovských spoločností, tak do Sociálnej poisťovne odíde len 13,25 % z povinného odvodu (I. pilier) a 4,75 % sa presunie na tvoj osobný dôchodcovský účet (II. pilier), kde sa povinné odvody premenia na tvoje úspory. Sadzba sa každoročne zvyšuje o 0,25 percenta a bude stúpať až do roku 2024, kedy dosiahne 6 percent z vymeriavacieho základu. Pri dlhodobom sporení a investovaní možno predpokladať, že tvoj budúci dôchodok z I. aj II. piliera bude vyšší ako dôchodok výlučne z I. piliera. 

Koľko peňazí odchádza na tvoj dôchodok 

Podľa pracovného portálu Profesia.sk absolventi vysokých škôl očakávali vo svojom prvom zamestnaní minulý rok nástupný plat v priemernej výške 1 060 €. Pre zaujímavosť, najviac si pýtajú informatici, ktorí si predstavujú mzdu až na úrovni 1500 €. Aby bol prepočet jednoduchší, v našom príklade ti ukážeme, koľko peňazí za teba do dôchodkového systému odchádza pri plate 1 000 € v hrubom. 

Pri 1 000 eurovej hrubej mzde je čistá mzda, ktorá ti príde na účet, obvykle 764 eur. Povinné odvody smerujúce do starobného dôchodkového systému tvoria 180 eur, pričom keby si mal aj II. pilier, tak by z tejto sumy 47,50 eur odchádzalo na tvoj vlastný dôchodkový účet. Peniaze v II. dôchodkovom pilieri by boli tvojim majetkomstali by sa aj predmetom dedičstva v prípade, ak by si sa dôchodkového veku nedožil. Naopak, peniaze v I. pilieri prepadnú v prospech štátu. 

II. pilier láka stále viac Slovákov

Sporenie na osobnom dôchodkovom účte ťa nebude stáť nič viac, keďže si budeš odkladať peniaze, ktoré by si inak nechal štátu. Preto výhody II. piliera využíva stále viac Slovákov. Podľa najnovšej zverejnenej štatistiky Sociálnej poisťovne v apríli počet sporiteľov v tomto pilieri medziročne vzrástol o viac ako 70 tisíc. Sporia si tak najčastejšie zamestnanci (viac ako 1,1 mil. ľudí), za nimi nasledujú aj živnostníci (115 tisíc) alebo ľudia pracujúci na dohodu (105 tisíc). 

Ak si chceš založiť druhý pilier, je to veľmi jednoduché. S výberom dôchodkovej správcovskej spoločnosti ti poradia naši FinGO.sk finanční sprostredkovatelia. Vysvetlia ti, ako druhý pilier funguje, poradia s výberom správcovskej spoločnosti aj správnych fondov. Keďže si mladý a na dôchodok si budeš sporiť dlhé obdobie, je lepšie zvoliť akciový alebo indexový fond. Tie sú rizikovejšie, ale v dlhodobom horizonte sa pri nich očakáva najvyššie zhodnotenie. To znamená, že pri sporení v týchto fondoch môže byť tvoj dôchodok vyšší.

Opýtaj sa zamestnávateľa aj na tretí pilier

Jednou z možností ako si sporiť na dôchodok, je aj doplnkové dôchodkové sporenie (DDS), čiže III. pilier. Ten sa oplatí hlavne zamestnancom, ktorým do tretieho piliera prispieva zamestnávateľ. Mnohé firmy túto možnosť ponúkajú ako benefit a podmienky si nastavujú sami. Niekto napríklad prispieva 20 eur mesačne, ak si zamestnanec do III. piliera pošle z výplaty aspoň 5 eur. Inde zas smeruje do III. piliera percento zo mzdy. Tak či onak, tretí pilier sa ti určite vyplatí. 

Okrem samotného príspevku nad rámec hrubej mzdy je výhodou aj to, že si o zaplatené príspevky môžeš znížiť základ dane z príjmov, a to až do sumy 180 eur ročne. Sporitelia tak dokážu ušetriť na dani 34,20 eur, a to nie je málo. Mimochodom, do tretieho piliera si môžeš prispievať aj sám. S výberom spoločnosti ti pomôžu naši FinGO.sk odborníci. 

Do ktorej kategórie patríš? Poradíme každému

1. Skončil si strednú školu a ešte nepracuješ

To vôbec nevadí, užívaj si leto! Štát za teba platí poistné do zdravotnej aj Sociálnej poisťovne až do 31. augusta. Ak od septembra nebudeš pokračovať v štúdiu na vysokej, mal by si sa zamestnať alebo nahlásiť na úrade práce. Môžeš byť aj dobrovoľne nezamestnaný ako samoplatiteľ, ale vtedy by si si musel platiť povinné odvody sám. Tak hlavu hore, držíme ti palce pri hľadaní práce.

2. Skončil si strednú školu a začal pracovať

Blahoželáme k prvému zamestnaniu! Ak si tak ešte neurobil, poobzeraj sa po II. pilieri. S jeho výberom, ako aj s rozložením peňazí v rámci II. piliera, ti radi pomôžu finanční sprostredkovatelia. Nezabudni sa tiež v práci opýtať aj na to, či zamestnancom prispievajú na III. pilier. Ak ti povedia, že áno, určite to využi. Aj kvôli daňovému odbremeneniu sa to určite oplatí.

3. Skončil si vysokú školu a si nezamestnaný

Je nám to ľúto a veríme, že si čoskoro nájdeš prácu. Na rozdiel od stredoškolákov, vysokoškoláci už nemajú v lete prázdniny, čiže za nich štát už neplatí poistné. Ak si sa zaevidoval na úrade práce a už si niekedy v minulosti brigádoval na dohodu o brigádnickej práci študentov, možno si už  v systéme sporenia a ak chceš, do II. piliera si môžeš prispievať dobrovoľne. Stačí aj pár eur mesačne. Rovnako si môžeš prispievať aj do III. piliera, ak ti to rodinná finančná situácia dovolí.  

4. Skončil si vysokú školu a začal si pracovať

Super! Postupuj podobne akoby si skončil strednú školu (bod 1). Vyber si II. pilier a správne fondy spolu s našimi odborníkmi z FinGO.sk. A nezabudni sa opýtať svojho šéfa, či zamestnancom prispieva aj do III. piliera. Ak áno, poď do toho!

5. Skončil si strednú alebo vysokú a založil si si živnosť

Prvý rok si od odvodov do Sociálnej poisťovne ako živnostník oslobodený, čo mnohí začínajúci podnikatelia aj využívajú. Vtedy je lepšie ušetrené peniaze na odvodoch investovať ako ich minúť. Kam investovať? Aj v tomto ti vieme poradiť. Nemusí ísť o veľké sumy, stačí aj 20 či 50 eur mesačne. Dôležitá je pravidelnosť, aby si si peniaze sporil, resp. investoval každý mesiac. A opäť tu platí možnosť dobrovoľných príspevkov do III. piliera.     

6. Ešte študuješ a počas leta brigáduješ

Ak od septembra pokračuješ v štúdiu na strednej alebo vysokej škole, možno práve brigáduješ na dohodu o brigádnickej práci študentov. Ak je tvoj zárobok vyšší ako 200 € mesačne, aj ty môžeš povinné odvody presmerovať do 2. piliera. Nezáleží na tom, či máš dohodu na dobu určitú alebo neurčitú, ani či pracuješ na plný alebo skrátený úväzok. Odvody za teba platí tvoj zamestnávateľ, ktorý ťa prihlásil do Sociálnej poisťovne. Automaticky sa stávaš súčasťou dôchodkového systému, a tak si tiež môžeš otvoriť II. pilier.

Pošli nám e-mail alebo zavolaj

Chceš sa ešte lepšie zorientovať v II. a III. pilieri? Naši FinGO.sk špecialisti ti poradia pri výbere spoločností aj správnych fondov tak, aby sa tvoje úspory zhodnocovali čo najvýhodnejšie a tvoj dôchodok bol čo najvyšší. Kontaktovať nás môžeš kedykoľvek, a to buď elektronicky na adrese kontakt@fingo.sk alebo na čísle  0800 60 10 60. Pridaj sa aj na náš Facebook FinGO.sk, kde nájdeš aj iné zaujímavosti zo sveta financií, ktoré sa ti v budúcnosti môžu zísť.   

Kategórie

Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Hypotéky Investície Napísali o nás Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

Mohlo by vás zaujímať

Najčítanejšie články

Najnovšie články