Fingo radí Investície

3.pilier – aké má výhody a čo treba vedieť

dôchodca tretí pilier

Prispievate si do tretieho piliera? Potom vám z doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS) nedávno prišiel výpis zo sporiaceho účtu. Ak máte zmluvu uzavretú po roku 2014, tak vám DDS poslala aj potvrdenie o zaplatených príspevkoch, ktoré doložíte k svojmu daňovému priznaniu. Môžete tak ušetriť na dani, no to nie je jediným lákadlom III. piliera. Výhod má oveľa viac. 

Do 3. piliera si na Slovensku dobrovoľne prispieva viac ako 800 tisíc sporiteľov. Slúži nám na to, aby sme si vytvorili doplnkový zdroj príjmu, ktorý neskôr využijeme pri odchode do penzie. Spoliehať sa len na dôchodok zo Sociálnej poisťovne je pri súčasnom nastavení dôchodkového systému na Slovensku veľký risk, a tak sa na starobu musíme zabezpečiť aj inak.

Je pravda, že 3. pilier nedosahuje také výnosy ako priame investície cez podielové alebo ETF fondy. No aj vďaka tomu, že si v ňom nemôžete zrušiť svoje konto hneď pri prvom zaváhaní, vytvorí sa vám postupne väčší objem peňazí, s ktorými si na dôchodku prilepšíte.

Skontrolujte svoj výpis z 3. piliera

Ak si prispievate do tretieho piliera, do polovice februára vám doplnková dôchodková spoločnosť poslala výpis z vašej zmluvy doplnkového dôchodkového sporenia. Nájdete v ňom informácie o tom, koľko peňazí máte nasporených v 3. pilieri, v akých fondoch ich máte zainvestované a ako sa vám zhodnocujú. Od roku 2019 by DDS-ky mali posielať výpisy už len elektronicky, ale mnohé ich zaslali klientom aj klasicky poštou na ich adresu, uvedenú v zmluve.

TIP: Ak ste vo svojej e-mailovej schránke výpis nenašli, skontrolujte si aj spamovú zložku e-mailu. Zvlášť ak používate gmail, možno váš výpis skončil v spame.

Čo sa nachádza vo výpise

 • Výpis sa väčšinou skladá z dvoch častí. Nájdete v ňom základný prehľad o vašej zmluve a prognóze nasporenej sumy na dôchodku, a v druhej časti sú podrobne rozpísané transakcie na vašom účte sporenia za minulý rok.
 • Základný prehľad obsahuje údaje o tom, koľko ste mali v 3. pilieri nasporených prostriedkov, teda peňazí k 1.1.2019, koľko vám pribudlo v priebehu roka a aká je vaša nasporená suma k 31.12.2019.  
 • Ďalšou veľmi dôležitou a podstatnou časťou výpisu je podrobný prehľad fondov, v ktorých máte zainvestované peniaze a údaje o ich výkonnosti, teda ako vám vaše fondy zhodnocovali peniaze. 
 • Ak pracujete ako zamestnanec a na tretí pilier vám prispieva aj zamestnávateľ, v podrobnejšom popise transakcií máte vypísané zvlášť príspevky od zamestnávateľa a zvlášť tie vaše.   
 • Na záver nájdete aj informácie o odplate, nákladoch a poplatkoch, ktoré si vaša DDS zúčtovala za správu a riadenie vášho účtu doplnkového dôchodkového sporenia.  

Aké fondy si zvoliť

Posvieťte si vo svojom výpise najmä na fondy, do ktorých DDS investuje vaše príspevky. Rovnako ako v 2. pilieri, aj v 3. pilieri si môžete vybrať z rôznych typov fondov – obvykle sú to konzervatívny, vyvážený, akciový alebo indexový. Vybrať si môžete buď jeden z nich alebo kombináciu dvoch fondov.

 • Ak ste mladší a do dôchodku vám ostáva viac ako 15 rokov, odporúčame vám kombináciu indexového a rastového fondu, v ktorých vaše prostriedky zhodnotíte najvýhodnejšie. 
 • U starších klientov, ktorým ostáva do dôchodku kratší sporiaci horizont ako 10 rokov, je zas vhodnejšie peniaze investovať do konzervatívneho alebo vyváženého fondu.  

TIP: Tak ako môžete zmeniť samotnú DDS-ku, môžete vo svojej zmluve 3. piliera raz za rok zmeniť aj nastavenie svojich fondov. Obráťte sa na FinGO.sk investičných špecialistov, ktorí vám vašu zmluvu radi skontrolujú a ak bude potrebná zmena, poradia vám, čo je vhodné upraviť.   

Pozor! Ak si na dôchodok sporíte aj v II. pilieri, do konca januára vám prišiel aj výpis od dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS). Aj ten si dobre prekontrolujte. Vláda totiž v roku 2013 prehodila všetky úspory ľudí v 2. pilieri do garantovaného fondu. Mnoho Slovákov si túto zmenu ani nevšimlo, a tak nevedia, že ich výnosy v súčasnosti trpia. 

TIP: Okrem nastavenia fondov si vo výpise z druhého piliera skontrolujte, či vám DSS správne pripísala príspevky za všetky mesiace, kedy ste platili odvody, ale aj to, či máte v zmluve uvedenú oprávnenú osobu. Prečo je to dôležité, si môžete prečítať v našom staršom článku. 

Využite daňové zvýhodnenie

Ak ste do III. piliera vstúpili po 1. 1. 2014, prišlo vám spolu s výpisom od DDS aj Potvrdenie o prijatých platbách. Keďže asi najväčšou výhodou III. piliera je daňové zvýhodnenie, práve toto tlačivo vám poslúži ako doklad pre vášho zamestnávateľa pri vypĺňaní daňového priznania. Ak ste tak ešte neurobili, potvrdenie odovzdajte na mzdové oddelenie v práci alebo ak si daňové priznanie podávate sami, priložte ho ako prílohu.

Koľko môžete ušetriť na dani 

Vďaka daňovému zvýhodneniu si môžete odpočítať od základu dane sumu všetkých príspevkov, ktoré ste si poslali do III. piliera za celý minulý rok. Ale len do výšky 180 eur – to je maximálna hranica, ktorú stanovuje zákon a pri tejto výške príspevkov dokážete ušetriť na dani 34,20 eura. Zároveň platí, že daňový bonus sa ráta len z príspevkov, ktoré ste si do III. piliera poslali vy sami, teda nie z príspevkov od vášho zamestnávateľa. 

Odporúčame si preto sporiť do 3. piliera aspoň 15 eur mesačne. Takto sa vám za celý rok nazbierajú príspevky vo výške 180 eur. Prispievať si samozrejme môžete aj vyššiu čiastku, avšak stále platí, že daňovú úľavu si môžete uplatniť len do výšky 180 eur. 

TIP: Ak máte voľné finančné prostriedky, ktoré by ste si radi odkladali na dôchodok, môžete ich investovať do zlata. Napríklad na zlaté mince Viedenskí filharmonici si môžete sporiť už od 25 eur mesačne. 

Komu sa 3. pilier najviac oplatí

Tretí pilier je teda doplnkové sporenie na dôchodok, ktoré je dobrovoľné. 

 • Prispievať si doňho môžete ako fyzická osoba, ak ste zamestnanec, ale aj živnostník či konateľ spoločnosti
 • Túto možnosť majú aj dohodári, študenti, či nezamestnaní, ktorým tiež stačí posielať po 15 eur mesačne, aby si ročne nazbierali 180 eur a mohli si z nich uplatniť maximálny daňový bonus.  
 • III. pilier je rozhodne najvýhodnejší pre zamestnancov, ktorým doňho prispieva aj ich zamestnávateľ. 
 • Veľa firiem túto možnosť poskytuje ako benefit, keďže je to výhodné aj pre nich. Zamestnávateľ si totiž môže svoje príspevky odpočítať z daní až do výšky 6 % z vymeriavacieho základu každého zo zamestnancov. 

Výšku príspevku určujú zamestnávatelia v kolektívnej zmluve a často ide o konkrétne percento zo mzdy zamestnanca. Niektoré firmy povedia, koľko eur si má sporiť zamestnanec, aby mal nárok na príspevok aj od zamestnávateľa. Napr. ak si budete posielať do III. piliera 5 eur mesačne, firma vám prispeje ďalších 25 eur. Výška príspevku je na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom. 

TIP: Aj keby vám zamestnávateľ do 3. piliera neprispieval, kvôli daňovému bonusu sa doplnkové dôchodkové sporenie určite oplatí aj vám.

Pozor! Sú aj skupiny ľudí, pre ktorých je účasť v III. pilieri povinná. Ide o povolania, ktoré spadajú do rizikovej kategórie 3 a 4, a taktiež sú zamestnávatelia povinní prispievať za tanečných umelcov a hráčov na dychový nástroj. Minimálna výška príspevku je v tomto prípade stanovená na 2 % z vymeriavacieho základu zamestnanca a príspevky zo strany zamestnanca nie sú povinné, ale odporúčame ich. 

Kedy môžete vybrať nasporené peniaze

Výhodou 3. piliera je aj to, že nasporené peniaze si z neho môžete vybrať aj skôr ako pri odchode do dôchodku. Môžete tak urobiť najskôr po 10 rokoch od trvania zmluvy, ďalší výber potom môžete zrealizovať po ďalších 10 rokoch a tak ďalej. Takýmto výberom vaša zmluva doplnkového dôchodkového sporenia nezaniká a pokračuje ďalej. 

Ale prostriedky, ktoré do III. piliera prispieva zamestnávateľ, si môžete vybrať až pri odchode do dôchodku. Aby sme boli presní, nárok na doplnkový dôchodok vám vznikne až keď budete mať nárok  na starobný alebo výsluhový starobný dôchodok vyplácaný Sociálnou poisťovňou.

S prípravou na dôchodok nečakajte

 • Ak teda už tretí pilier máte, skontrolujte si svoj výpis, nastavenie fondov a posielajte si aj v tomto roku na svoj sporiaci účet aspoň 15 eur mesačne.
 • Ak ho ešte nemáte, určite sa naň opýtajte v práci a zistite, či vaša firma doňho neprispieva zamestnancom.
 • Keby ste sa chceli poradiť aj ohľadom II. piliera alebo zistiť viac aj o iných investičných príležitostiach vhodných na sporenie na dôchodok, stavte na nezávislého finančného sprostredkovateľa. 
 • Aj pri sporení na dôchodok platí, že čím skôr začnete, tým väčší výnos môžete očakávať.

Aby ste si mohli dovoliť slušnú starobu a svoj dôchodok si naozaj užívať, myslite naň už dnes. Ideálne je začať si sporiť hneď ako sa zamestnáte, no ak ste aj pár rokov zmeškali, nič sa nedeje.

Na našej internetovej stránke nájdete aj praktický porovnávač investovania. V závislosti od výšky mesačného vkladu a dĺžky zhodnocovania úspor vám okamžite porovná možnosti výhodného investovania naprieč celým trhom. Alebo sa obráťte na skúsených investičných špecialistov z FinGO.sk, ktorých nájdete na celom Slovensku. Stačí ak nám zanecháte vaše údaje a my sa vám ozveme. 

Kategórie

Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Hypotéky Investície Napísali o nás Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie majetku Život vo FinGO.sk Životné poistenie

Mohlo by vás zaujímať

Najčítanejšie články

Najnovšie články