Fingo radí Osobné financie

Zmena zdravotnej poisťovne: Ako postupovať v roku 2020

Preplatia vám 150 eur ročne za zubára, vrátia za lieky 300 eur, prispejú 70 eur na vyšetrenie potravinovej intolerancie,… Benefity patria k hlavným dôvodom, ktoré motivujú ľudí k zmene zdravotnej poisťovne a vlani sa pre tento krok rozhodlo viac ako 240 tisíc Slovákov. Ak chcete prestúpiť do inej poisťovne, môžete tak urobiť raz ročne. Práve teraz je ten správny čas, keďže prihlášku musíte poslať do konca septembra.    

Samozrejme, benefity nie sú jediným dôvodom, prečo sa ľudia rozhodnú prestúpiť do inej zdravotnej poisťovne. Niekto zmení zubára či gynekológa a ten nový nemusí mať uzatvorenú zmluvu s každou poisťovňou. Pre iných pacientov je rozhodujúce, či poisťovňa uhradí ich plánovanú operáciu, ďalší poistenci si zas potrpia na modernú mobilnú aplikáciu, s ktorou majú vždy poruke svoj preukaz poistenca, prehľad zdravotných výkonov alebo predpísaných receptov.

TIP: Každá poisťovňa je v niečom špecifická, má rôzne pokrytie, počet zmluvných lekárov alebo poskytuje rôzne výhody. Pri porovnávaní benefitov zvážte najmä svoj zdravotný stav a reálne potreby, resp. potreby vašej rodiny, detí a podobne. 

10 rád, ako postupovať pri zmene zdravotnej poisťovne

 1. O zmenu poisťovne môžete požiadať raz ročne – treba tak urobiť do 30. 9. 2020 a poistencom novej poisťovne sa stanete od 1. 1. 2021.
 2. V prípade, že chcete prestúpiť do inej zdravotnej poisťovne, môžete osloviť našich FinGO.sk finančných sprostredkovateľov, ktorí zmenu poisťovne vybavia za vás.
 3. Vo všeobecnosti platí, že prihlášku do novej poisťovne môžete vyplniť a podpísať osobne na pobočke vybranej poisťovne.
 4. O niečo pohodlnejšie je podať si prihlášku cez internet. Poisťovne majú na stránkach zverejnené online prihlášky, ktoré vyplníte a zašlete elektronicky. Poisťovňa k vám následne zašle kuriéra s prihláškou, ktorú pred ním podpíšete. 
 5. Alebo si prihlášku z internetu vytlačíte, vyplníte a pošlete do poisťovne poštou, prípadne odnesiete osobne. Každá poisťovňa má svoj systém a snaží sa toto vybavovanie klientom čo najviac uľahčiť. 
 6. Po akceptovaní prihlášky vám nová poisťovňa pošle nový preukaz zdravotného poistenia a jej poistencom sa stanete od 1. januára 2021. 
 7. Ak už vlastníte občiansky preukaz s elektronickým čipom, poisťovňa vám vystaví iba európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý budete využívať v zahraničí.
 8. Z pôvodnej zdravotnej poisťovne sa odhlasovať nemusíte, nová poisťovňa vybaví všetko za vás.
 9. V januári potom najneskôr do 8 dní musíte nahlásiť zmenu poisťovne svojmu zamestnávateľovi a ak ste živnostník, nezabudnite si upraviť trvalý príkaz a presmerovať svoje odvody do novej poisťovne. 
 10. Zmenu poisťovne v novom roku nemusíte povinne nahlasovať vášmu všeobecnému lekárovi, zubárovi či iným špecialistom, ktorých navštevujete – stačí to len pre istotu spomenúť pri najbližšej návšteve lekára.  

Nové benefity, ktoré začnú platiť od 1. januára

Dôvera

 • Zdravé zuby až 150 eur ročne – poisťovňa zvýši príspevok na zuby do výšky 150 € ročne. Za každé ošetrenie alebo dentálnu hygienu bude môcť poistenec získať príspevok do 30 €, a to 5-krát v roku. (V súčasnosti využívajú klienti zubný benefit 100 eur ročne – 4-krát po 25 eur, pričom od 1.9.2020 môžu podať žiadosť na príspevok spätne do 3 dní od ošetrenia.)
 • Výhoda 300 + 300 eur – poistenci budú môcť získať späť doplatky za lieky a dietetitické potraviny do výšky 300 € ročne, napríklad 4-členná rodina s deťmi do 18 rokov takto ušetrí až 1 800 €. (V súčasnosti môžu klienti získať späť doplatky za lieky a dietetické potraviny do výšky 200 eur.)

Union ZP

 • Rozšírený príspevok 100 eur na zuby – príspevok sa bude dať uplatniť aj na zubné strojčeky a za čeľustno-ortopedické výkony pre všetky deti do 18 rokov. Naďalej platí, že príspevok možno čerpať aj jednorázovo, kedykoľvek počas roka a majú naňho nárok deti aj dospelí.
 • Výhody platné v budúcom aj v tomto roku – doplatky za lieky a dietetické potraviny pre deti do 17 rokov poisťovňa vráti v neobmedzenej výške, príspevok 70 € na vyšetrenie potravinovej intolerancie, poisťovňa dáva 1 200 € na vyšetrenia spojené s umelým oplodnením.

Všeobecná zdravotná poisťovňa

 • Peňaženka zdravia – nový benefitný systém umožní využiť dodatočný finančný príspevok na zdravotnú starostlivosť do výšky 800 € ročne pre celú rodinu a blízkych. Nárok na benefit má skupina minimálne štyroch a maximálne ôsmich členov. Každý člen skupiny získa 100 €, z ktorých môže 50 % darovať inému. Jeden člen tak dokáže získať bonus spolu 450 €.
 • Cez Peňaženku zdravia bude môcť poistenec čerpať napríklad bonus 100 € na doplatky za okuliarové rámy alebo sklá, príspevok do 450 € na zubný strojček pre deti, príspevok do 200 € na doplatky za lieky na predpis a dietetické potraviny pre deti a ich rodičov, príp. iné.

Pozn.: Ide len o vybrané benefity. 

Kde nájdete viac informácií 

Viac informácií o výhodách a benefitoch jednotlivých zdravotných poisťovní nájdete okrem pobočiek aj na internetových stránkach poisťovní, prípadne sa na ne môžete opýtať aj na ich infolinkách e-mailom či telefonicky.

POISŤOVŇA Dôvera Union ZP Všeobecná ZP
Web www.dovera.sk www.union.sk www.vszp.sk
E-mail info@dovera.sk union@union.sk infolinka@vszp.sk
Infolinka 0850 850 850 0850 003 333 0850 003 003
Prehľad benefitov nájdete TU nájdete TU nájdete TU

Výber poisťovne nepodceňujte

Ak si myslíte, že vám iná zdravotná poisťovňa môže ponúknuť kvalitnejšiu starostlivosť alebo výhodnejšie zdravotné alebo finančné benefity, nebojte sa zmeny, je to naozaj jednoduché. Nezabudnite však, že ak chcete zmeniť poisťovňu k 1. 1. 2021, na podanie prihlášky máte čas len do konca septembra.

TIP: Ak uvažujete nad prestupom do inej zdravotnej poisťovne, radi vám s tým pomôžeme. Zavolajte nám na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte svoje údaje a my sa vám ozveme.

Kategórie

Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

Mohlo by vás zaujímať

Najčítanejšie články

Najnovšie články