Fingo radí

Zmena zdravotnej poisťovne: Čo by ste mali vedieť?

Sto eur za ošetrenie u zubára, výhodnejšie doplatky na lieky, očkovania nad rámec zákona, či zľavy pre diabetikov a darcov krvi,… Benefity sú hlavným dôvodom, ktoré každoročne motivujú tisícky ľudí k zmene zdravotnej poisťovne. Minulý rok sa k tomuto kroku odhodlalo viac ako 130 tisíc Slovákov a najviac poistencov prestúpilo do Dôvery. Ak nad zmenou zdravotnej poisťovne uvažujete aj vy, môžete tak urobiť len raz ročne. Práve teraz je ten správny čas, keďže prihlášku do novej poisťovne musíte poslať do konca septembra.    

Samozrejme, benefity nie sú jediným dôvodom, prečo sa ľudia rozhodnú prestúpiť do inej zdravotnej poisťovne. Niekto zmení všeobecného lekára či zubára a ten nový nemusí mať uzatvorenú zmluvu s každou poisťovňou. Pre iných pacientov zas rozhoduje, či poisťovňa uhradí ich plánovanú operáciu alebo ako dlho bude musieť čakať na vyšetrenia u špecialistov. A niekomu záleží aj na modernej mobilnej aplikácii či rýchlej online komunikácii poisťovne.

Najviac ľudí prestúpilo do Dôvery

Pre klientov je veľmi dôležitý aj prístup poisťovne pri vybavovaní rôznych podnetov, či už v oblasti liekov, zdravotných pomôcok alebo aj ak sú nespokojní s lekárom či zdravotným zariadením, v ktorom boli hospitalizovaní. „Pacienti sú právom náročnejší a vyžadujú nielen kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ale napríklad aj pohodlný prístup k svojmu účtu poistenca a dostupné online služby na vysokej úrovni rovnako ako sú na to zvyknutí v bankách alebo iných inštitúciách,” opisuje František Burda zo spoločnosti FinGO.sk. 

Podľa štatistických údajov z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR sa minulý rok najviac ľudí rozhodlo prestúpiť do zdravotnej poisťovne Dôvera. Od 1. 1. 2019 teda jej výhody využíva o 30 tisíc Slovákov viac a celkový počet jej poistencov presiahol hranicu 1,5 milióna. Osem tisíc ľudí prešlo od januára do zdravotnej poisťovne Union a naopak, najviac poistencov stratila Všeobecná zdravotná poisťovňa, bolo ich až 38 tisíc.  

Príchody a odchody poistencov k 1. 1. 2019

Dôvera Union ZP Všeobecná ZP
Prírastok / úbytok  + 30 472 + 8 048 – 38 520
Celkový počet poistencov 1 521 263 487 710 3 138 253

Zdroj: ÚDZS SR

10 rád, ako postupovať pri zmene zdravotnej poisťovne

  1. O zmenu poisťovne môžete požiadať raz ročne – treba tak urobiť do 30. 9. 2019 a poistencom novej poisťovne sa stanete od 1. 1. 2020.
  2. V prípade, že chcete prestúpiť do zdravotnej poisťovne Dôvera, môžete osloviť našich FinGO finančných sprostredkovateľov, ktorí zmenu poisťovne vybavia za vás.
  3. Vo všeobecnosti platí, že prihlášku do novej poisťovne môžete vyplniť a podpísať osobne na pobočke vybranej poisťovne.
  4. O niečo pohodlnejšie je podať si prihlášku cez internet. Poisťovne majú na stránkach zverejnené online prihlášky, ktoré vyplníte a zašlete elektronicky. Poisťovňa k vám následne zašle kuriéra s prihláškou, ktorú pred ním podpíšete. 
  5. Alebo si prihlášku z internetu vytlačíte, vyplníte a pošlete do poisťovne poštou, prípadne odnesiete osobne. Každá poisťovňa má svoj systém a snaží sa toto vybavovanie klientom čo najviac uľahčiť. 
  6. Po akceptovaní prihlášky vám nová poisťovňa pošle nový preukaz zdravotného poistenia a jej poistencom sa stanete od 1. januára 2020. 
  7. Ak už vlastníte občiansky preukaz s elektronickým čipom, poisťovňa vám vystaví iba európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý budete využívať v zahraničí.
  8. Z pôvodnej zdravotnej poisťovne sa odhlasovať nemusíte, nová poisťovňa vybaví všetko za vás.
  9. V januári potom najneskôr do 8 dní musíte nahlásiť zmenu poisťovne svojmu zamestnávateľovi a ak ste živnostník, nezabudnite si upraviť trvalý príkaz a presmerovať svoje odvody do novej poisťovne. 
  10. Zmenu poisťovne v novom roku nahlásite aj vášmu všeobecnému lekárovi, zubárovi či iným špecialistom, ktorých navštevujete – väčšinou to stačí urobiť pri najbližšej návšteve lekára.  

Kde nájdete viac informácií 

Každá poisťovňa je v niečom špecifická, má rôzne pokrytie, počet zmluvných lekárov alebo sa snaží poistencom prinášať nové zaujímavé benefity. Viac informácií o tom, čo pre poistencov ponúkajú, nájdete okrem pobočiek aj na internetových stránkach poisťovní, prípadne sa na ne môžete opýtať aj na infolinkách e-mailom či telefonicky.

POISŤOVŇA Dôvera Union ZP Všeobecná ZP
Web www.dovera.sk www.union.sk www.vszp.sk
E-mail info@dovera.sk union@union.sk infolinka@vszp.sk
Infolinka 0850 850 850 0850 003 333 0850 003 003
Prehľad benefitov nájdete TU nájdete TU nájdete TU

Nezabudnite, že ak chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu od 1. januára 2020, na podanie prihlášky máte čas len do konca septembra. Ak si myslíte, že iná poisťovňa ponúka svojim poistencom viac, nebojte sa zmeny. Je to naozaj jednoduché.

Mohlo by vás zaujímať