Cestovné poistenie Fingo radí

Cestovné poistenie v roku 2024: 10 rád pred odchodom na dovolenku


Čoskoro je tu leto a s ním prichádza aj dovolenková sezóna. Aj vy už hľadáte lacné letenky, najlepšie ubytovania aj najvýhodnejšie poistenie? Odpovieme vám na najčastejšie otázky, súvisiace práve s výberom cestovného poistenia.

V článku sa dočítate:

 • Ako si vybrať výhodné cestovné poistenie?
 • Má cestovné poistenie zmysel pri dovolenke na Slovensku?
 • Aký je rozdiel medzi európskym preukazom a cestovným poistením?
 • Je možné vybaviť si cestovné poistenie online?
 • Aké sú výhody a nevýhody celoročného cestovného poistenia?

1. Stačí mi európsky preukaz zdravotného poistenia alebo potrebujem aj cestovné poistenie?

Dovolenkári, zvlášť ak sa chystajú len do Čiech alebo do susedného Maďarska, na cestovné poistenie často zabúdajú, prípadne sa spoliehajú na európsky preukaz zdravotného poistenia. V tomto prípade ich však prípadný úraz môže stáť aj tisíce eur. Porovnanie európskeho preukazu a cestovného poistenia hovorí jasne, ideálna je kombinácia oboch. Netreba riskovať a spoliehať sa len na zdravotné poistenie. 

Európsky zdravotný preukaz kryje len základné ošetrenia, medzi ktoré patrí nevyhnutné ošetrenie akútnych stavov a operačné zákroky, ktoré vznikli pri chorobe či úraze. Za hospitalizáciu, zubára či zakúpené lieky si už musia dovolenkári platiť sami. Veľkou výhodou komerčného cestovného poistenia sú aj asistenčné služby, ktoré majú klienti nepretržite k dispozícii. 

2. Ktorú poisťovňu si mám vybrať?

Pri výbere cestovného poistenia si všímajte hlavne to, čo dané poistenie obsahuje a zvoľte si rozumný pomer medzi cenou a šírkou poistného krytia. Každá poisťovňa má rozdiely v ponuke svojho cestovného poistenia, či už ide o cenu, územnú platnosť, limity krytia, ale rozdiely sú aj v tom, čo spadá do poistenia a teda môže byť poistením kryté a čo už nie. Taktiež môže byť rozdiel aj v asistenčných službách.

Dobrou pomôckou pri výbere najvýhodnejšieho poistenia sú online kalkulačky, ktoré vám zadarmo porovnajú aktuálne ponuky poisťovní. 

3. Je lepšie celoročné alebo jednorazové cestovné poistenie?

Celoročné poistenie sa oplatí hlavne v prípade, že cestujete do zahraničia viackrát za rok. Platiť si ho kvôli jednej letnej dovolenke je zbytočné. Výnimkou môže byť dovolenka mimo Európy, kde býva jednorazové poistenie drahšie. V tomto prípade sa už oplatí porovnať si ho s celoročným poistením pokrývajúcim celý svet. 

Napríklad poistenie dvojtýždňovej dovolenky v Chorvátsku pre štvorčlennú rodinu sa aktuálne pohybuje od 33,60 eur. Ak ide o dovolenku mimo Európy, pôjde už o 60,20 eur. Týždňová lyžovačka v Alpách vyjde štvorčlennú rodinu od 38,08 eur. Celoročné poistenie pokrývajúce Európu stojí od 52,40 eur.

4. Potrebujem poistenie aj pri dovolenke na Slovensku?

Na Slovensku sa primárne využíva poistenie do hôr, keďže základná zložka cestovného poistenia – úhrada liečebných nákladov  je u nás riešená z nášho zdravotného poistenia. Práve preto sa na Slovensku poisťuje záchrana horskej služby, ktorá v rámci zdravotného poistenia nie je krytá, čiže by ste si museli zásah záchranárov či prevoz vrtuľníkom platiť sami z vlastného vrecka. Koľko to stojí? Za záchrannú akciu bez použitia vrtuľníka zaplatíte stovky eur, pri prevoze vrtuľníkom už hovoríme o tisícoch eur.

Detí do 18 rokov sa to netýka, tie poistenie do hôr na Slovensku nepotrebujú.

5. Ktoré pripoistenia majú pre mňa zmysel?

Najčastejšie sa využíva pripoistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti a storna. Ale poisťovne už ponúkajú oveľa viac pripoistení ako napríklad technickú asistenciu vozidiel, pripoistenie opustenej domácnosti, chronických ochorení, nákladov na pátranie, manuálnej práce či športovej činnosti, ktorá môže byť aj riziková, čiže nebýva automaticky krytá v základnom balíku poistenia.

Pripoistenie si vyberte aj podľa toho, čo budete v zahraničí robiť. Ak plánujete aktívnejšiu, prípadne vyslovene adrenalínovú dovolenku, určite si pripoistite aj rizikové športy.

6. Na čo si musím dať najväčší pozor pri uzatváraní poistenia?

Na dojednanie cestovného poistenie myslite aspoň pár dní v predstihu, aby sa vám nestalo, že si ho uzavriete až po odchode zo Slovenska. Vo väčšine poisťovní je takéto poistenie neplatné, keďže ich podmienkou je uzatvoriť zmluvu ešte pred vycestovaním. 

Dajte si pozor na cestovanie na dovolenku automobilom, ktoré nevlastníte. Ak v zahraničí dôjde k nehode, poisťovňa vám prostredníctvom asistenčných služieb pomôže vyriešiť vzniknutú situáciu. Lenže následne pri likvidácii poistnej udalosti zistí, že ste porušili podmienky zmluvy, keďže držiteľ vozidla nebol účastníkom poistnej zmluvy, a bude od vás žiadať úhradu všetkých vzniknutých nákladov. 

7. Mám si vybrať najlacnejšie cestovné poistenie?

Tak ako v iných finančných oblastiach, aj pri cestovnom poistení chcú klienti šetriť, preto si často zvolia najlacnejšie poistenie. Potom im však hrozí, že pri poistnej udalosti zistia, že si „lacnú” poistku platili zbytočne, lebo mala obmedzenú územnú platnosť alebo neobsahovala potrebné pripoistenia.

Úraz, strata batožiny a dokladov či autonehoda na dovolenke v zahraničí ich tak zbytočne môžu stáť tisíce eur. Pritom si stačilo priplatiť pár eur a výsledok by bol úplne iný. 

8. Stačí sa poistiť cez internet?

Cestovné poistenie sa v dnešnej dobe uzatvára už prevažne online, či už priamo cez systém poisťovne alebo cez porovnávač finančného sprostredkovateľa. Ten vám po vyklikaní počtu osôb, krajiny, dĺžky pobytu a pripoistení, o ktoré máte záujem, porovná ponuky viacerých poisťovní na trhu.

Pri online porovnávačoch začína poistenie platiť dátumom, ktorý si sami zvolíte, čiže je dohodnutý na zmluve. Netreba ale zabúdať na to, že ďalšou podmienkou vzniku zmluvy je aj zaplatenie poistného, takže nezabudnite poistné zaplatiť do vopred určeného dátumu uvedeného v zmluve ešte predtým, ako do zahraničia vycestujete.

9. Môžem si poistiť storno dovolenky? Na čo je to dobré? 

Ak si zaplatíte nejakú službu – či už je to celá dovolenka alebo samostatne zakúpená letenka, lístok na vlak alebo ubytovanie v hoteli, ale kvôli nepredvídaným okolnostiam túto službu nebudete môcť využiť, musíte za ňu aj tak zaplatiť storno poplatok. Väčšinou je to plná suma za službu, niekedy to môže byť len 50 % či 80 % zo zaplatenej sumy. Ak by ste si pri objednaní tejto služby uzatvorili aj poistenie storna, poisťovňa by vám tieto storno poplatky alebo aspoň ich časť preplatila.

Niektoré poisťovne ponúkajú poistenie storna ako samostatný produkt, inde ho nájdete ako pripoistenie k cestovnému poisteniu. 

TIP: Ideálne je vybaviť si poistenie storna v ten istý deň, kedy ste si samotný zájazd alebo službu zakúpili. Ak si najskôr kúpite pobyt či dovolenku a až o niekoľko dní, týždňov či dokonca mesiacov začnete premýšľať, že by ste na ňu z nejakých dôvodov nemohli odcestovať, môže poisťovňa váš postup vyhodnotiť ako špekulatívny a storno vám už nepoistí.

10. Mám cestovné poistenie, ktoré mi ponúkli k platobnej karte alebo ako súčasť paušálu od mobilného operátora. Budem dostatočne chránený? 

Ak máte takéto poistenie, ide nepochybne o jednoduché a pohodlné riešenie. Odporúčam si však preveriť, čo všetko toto poistenie kryje a v akých poistných limitoch. Pravdepodobne sa nevyrovná klasickému cestovnému poisteniu, nebude mať dostatočne široké krytie škôd a je otázne, či vám naozaj postačí ako ochrana pred nečakanými udalosťami na dovolenke.

TIP: Ak si chcete vybrať najvýhodnejšie cestovné poistenie, poraďte sa s našimi sprostredkovateľmi z FinGO.sk.

Zavolajte nám do FinGO.sk na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte vaše kontaktné údaje vo formulári nižšie a spojíme vás so skúseným finančným maklérom vo vašom okolí.

  Kategórie

  Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Nezaradené Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

  Mohlo by vás zaujímať

  Najčítanejšie články

  Najnovšie články