Poistenie majetku

5 rád o poistení v zime: Pozor na prasknuté potrubia, zosuvy snehu či šmykľavé chodníky

Mráz, sneh či víchrica vedia napáchať nemalé škody. Prasknuté potrubia, pády na šmykľavých chodníkoch, ale aj požiare kvôli znečisteným komínom každoročne počas zimy patria k častým poistným udalostiam. Vedeli ste, že poisťovňa vám môže zamietnuť poistné plnenie, ak zanedbáte svoje povinnosti? Prečítajte si, na čo myslieť pri údržbe nehnuteľností a ako si vybrať najlepšie poistenie nehnuteľnosti.

Aj škody pri zimných poistných udalostiach dokážete vykryť z poistenia nehnuteľnosti, domácnosti a zodpovednosti. Podmienkou pre vyplatenie poistného plnenia ale je, že vaša nehnuteľnosť nesmie byť zanedbaná. Čo to v praxi znamená?

Ak svoju nehnuteľnosť neudržiavate v dobrom technickom stave či zanedbáte revízie dôležitých súčastí stavby alebo spotrebičov, poisťovňa vám niektoré vzniknuté škody nemusí preplatiť. Netýka sa to len rodinných domov, ale aj chalúp alebo bytov, resp. bytových domov. Z našich skúseností aj v bytoch vznikajú častejšie poistné udalosti, keďže bytovky starnú, hrozí pri nich vyššie riziko porúch a mnohým chýbajú revízie.

Poďme sa bližšie pozrieť, čo všetko sa v zime môže prihodiť… 

1. Prasknuté potrubia v pivniciach, suterénoch či na chalupe

Mráz najviac ohrozuje potrubia s rozvodmi vody, ktoré vedú mimo budov. Extrémny mráz môže spôsobiť napríklad zamrznutie alebo prasknutie rozvodov vedených v nevykurovaných priestoroch v pivniciach, suterénoch, hospodárskych budovách alebo v neobývaných rekreačných chalupách.

Pokiaľ je potrubie uložené v zemi a praskne, môžu vám navyše vzniknúť aj ďalšie, pomerne vysoké náklady spojené s identifikáciou miesta poškodenia. 

  • Preto sa v chalupách mimo sezóny odporúča uzavrieť hlavný uzáver vody. To isté platí pre rodinné domy alebo byty neobývané niekoľko dní napríklad počas zimnej dovolenky, dlhšej hospitalizácie a podobne. 
  • Pokiaľ nie je kúrenie v prevádzke, počas vykurovacieho obdobia nezabudnite všetky vodovodné potrubia a zariadenia vyprázdniť, prípadne ich zabezpečiť ochrannými prostriedkami proti mrazu. 

Pozor! Porušenie týchto bezpečnostných opatrení niektoré poisťovne môžu považovať za nedbanlivosť a vodovodné škody spôsobené prasknutím potrubia zamietnu plniť.

Prečítajte si aj náš článok Na čo slúži poistenie nehnuteľnosti 

2. Škody po víchrici či silnom snežení aj na vedľajších stavbách

Nepríjemným prejavom počasia v zime býva aj búrlivý vietor alebo víchrica. Ak sa k vetru pridá sneženie a mrazivé počasie, škody sú frekventovanejšie a ich rozsah je ešte väčší. 

  • Preverte si, či sa vaše poistenie nehnuteľnosti vzťahuje aj na vedľajšie stavby a objekty. 
  • Intenzívne snehové zrážky a ich tiaž sú totiž najčastejšou príčinou poškodenia striech, žľabov, prístreškov, altánkov, zastrešení bazénov a ďalších objektov.
  • Sneh aj v kombinácii s vetrom môže spôsobiť aj nebezpečný pád stromov, stožiarov a iných predmetov. 

Pozor! Opäť platí, že poisťovne majú právo odmietnuť vyplatenie poistného plnenia, pokiaľ objekty zničené snehom a ľadom boli neudržiavané a v nevyhovujúcom technickom stave.

3. Šmykľavý chodník či zosuv snehu zo strechy a zodpovednosť

Myslite na to, že škody spôsobené mrazom, snehom, vetrom alebo ich vzájomnou kombináciou môžu ohroziť nielen váš majetok a zdravie, ale aj tretie strany. Môže ísť o vašu návštevu, susedov či okoloidúcich chodcov a práve na tieto situácie vám poslúži poistenie zodpovednosti. 

Čo všetko súvisí s poistením zodpovednosti?

  • Predstavte si neodhrnutý šmykľavý chodník na dvore, na ktorom si poštová doručovateľka zlomí nohu. 
  • Pôsobením silného vetra z vášho rodinného domu sa môžu uvoľniť nedostatočne upevnené stavebné súčasti, ktoré poškodia majetok susedov. 
  • Neobvyklý nie je ani pád stromov, ktorý môže skončiť na zaparkovanom aute vašej návštevy či suseda
  • Aj zosuv snehovej pokrývky z vašej strechy, ktorý spadne na prechádzajúceho chodca, môžete riešiť z poistenia zodpovednosti.

Pozor! Podobných prípadov je mnoho a aj vyčíslenie takýchto škôd vás môže poriadne zaskočí.

4. Znečistené komíny: Bez revízie vám poisťovňa škodu nepreplatí 

V zime nie sú neobvyklé ani požiare z dôvodu zlyhania vykurovacích systémov. Nezabúdajte preto na revízie vykurovacích zariadení, kotlov a komínov.

  • Práve zanedbaná revízia a čistenie komínov sú popri poruchách elektronických zariadení najčastejšími príčinami požiarov. 
  • Pre rodinné domy, bytové domy a pre administratívne budovy platia samostatné vyhlášky, ktoré stanovujú frekvenciu a rozsah potrebných revízií.
  • Napríklad ak vlastníte dom s komínom, musíte uskutočniť revíziu komína aj dymovodu s napojeným vykurovacím telesom aspoň raz ročne.

Vedeli ste, že najčastejšou príčinou vzniku požiarov spôsobených komínmi je vyhorenie sadzí, ktoré vzniká z dôvodu zanedbaného čistenia komína? Riziko vyhorenia sadzí hrozí už pri 3 mm vrstve. Navyše, so znečisteným komínom riskujete aj priotrávenie oxidom uhoľnatým, ktorý uniká do miestnosti.

Vyčistiť by ste mali nielen komín, na ktorý je napojený krb alebo pec, ale aj komín, ku ktorému je pripojený kondenzačný kotol. 

Pozor! Doklad o revízii komína a o pravidelnej servisnej prehliadke kotla bude v prípade požiaru spôsobeného poruchou komína žiadať aj poisťovňa. Bez správy vystavenej odborníkom poisťovne škody spôsobené požiarom nepreplatia. 

5. Skontrolujte, čo všetko (ne)obsahuje vaše poistenie nehnuteľnosti

Škody na samotných stavbách, na vybavení domácnosti a aj zo zodpovednosti sa môžu vyšplhať aj na desiatky tisíc. Dokážete ich pokryť z komplexného poistenia vášho bývania, ktoré by malo pokrývať všetky dôležité riziká, a to aj vzhľadom na lokalitu, kde sa vaša nehnuteľnosť nachádza. 

  • Nezabudnite, že ak vlastníte rodinný dom, byt alebo chalupu, mali by ste mať poistenú nehnuteľnosť, domácnosť aj zodpovednosť, a to na reálnu poistnú sumu. 
  • Inak vám hrozí podpoistenie a krátenie poistného plnenia, čiže vám poisťovňa môže vyplatiť menej peňazí ako budete reálne potrebovať. 
  • Ak máte vašu nehnuteľnosť podpoistenú, nemáte poistené všetky zložky alebo dokonca nemajú uzavreté žiadne poistenie, riskujete finančné problémy.

Prečítajte si aj náš článok Overte si, či nemáte vašu nehnuteľnosť podpoistenú. 

Sme tu pre vás

Vrtochy zimného počasia skutočne netreba podceňovať. Nechajte si bezplatne a nezáväzne skontrolovať vašu poistnú zmluvu, aby ste vedeli, že vás pred nepredvídanými situáciami chráni dostatočne. 

Či už postenie nehnuteľnosti máte alebo nie, neváhajte a zavolajte nám do FinGO.sk na 0800 60 10 60, prípadne nám zanechajte kontaktné údaje vo formulári nižšie. Naši profesionálni a skúsení finanční sprostredkovatelia vám s poistením bývania radi pomôžu. 

Kategórie

Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Makléri, ktorí žijú svoj sen Napísali o nás Nezaradené Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

Mohlo by vás zaujímať

Najčítanejšie články

Najnovšie články