Investície

Koľko peňazí potrebujete, aby ste mohli rozumne investovať?

Priemerná slovenská domácnosť si dokáže každý mesiac ušetriť viac ako 130 eur, čo je približne 10 % z jej celkového mesačného príjmu. Deväť z desiatich domácností však svoje úspory drží na bežných alebo sporiacich účtoch v bankách, ktoré v posledných rokoch prinášajú len minimálne až nulové zhodnotenie. Aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo sme pri hodnotení finančného majetku, v porovnaní s ostatnými krajinami EU, na chvoste rebríčka. 

Skutočnosť, že si Slováci sporia, nie je žiadnou novinkou. Naopak, len opätovným potvrdením dlhodobo známeho faktu.* Preto ak už venujete pozornosť samotnému vytváraniu si finančnej rezervy, je dôležité zamyslieť sa, ako s usporenými finančnými prostriedkami naložiť.

 

Sporenie verzus investovanie

Vo chvíli, keď sa začneme zamýšľať nad zhodnotením finančných prostriedkov, je treba si objasniť rozdiel medzi sporením, ktoré predstavuje iba kumulovanie prebytočnej hotovosti a investovaním, teda jej využitím za účelom dosiahnutia zisku.

Naakumulované prostriedky by vám mali priniesli “niečo navyše”. Preto je nevyhnutné rozhliadnuť sa po vhodných investičných produktoch. Úplne najbežnejšou a pre širokú verejnosť najbezpečnejšou formou investovania je kolektívne investovanie prostredníctvom podielových fondov. V ponuke ich má dnes takmer každá banka i finančný poradca.

 

Ako začať?

Jedna zo základných obáv neskúsených investorov spočíva v predstave, že „byť investorom“ znamená mať k dispozícii veľký objem finančných prostriedkov a zároveň znalosti na ich správne umiestnenie na finančnom trhu. Skutočnosť je však omnoho jednoduchšia.

V prvom rade je potrebné „mať jasno v cieľoch“, teda začať plánovať, čo vás v živote čaká. K tomu vám stačí pridať niekoľko desiatok eur mesačne a finančný poradca s ponukou programu pravidelného investovania (PPI) pre vás pripraví vhodné nastavenie produktu z ponuky niektorej zo správcovských spoločností.

 

Koľko si odkladať a následne investovať?

Odporúčame investovať 10% príjmu, pravidelne, každý mesiac, pokiaľ možno už od začiatku pracovného života. Práve naviazanie na mesačný príjem je praktické, nakoľko je to pomer sumy, s ktorou sme zvyknutí pravidelne hospodáriť. Dôležité je hlavne dlho neotáľať a začať. U mladých klientov na úvod stačí jeden jednoduchý produkt. Ich paleta sa bude postupne rozširovať tak, ako budú rásť príjmy a pribúdať ciele.

Naše ciele sa počas života menia, potreba financovať ich však zostáva. Peniaze sa odkladajú podstatne jednoduchšie, keď máte jasnú predstavu, na čo si ich odkladáte. Cieľ je preto veľmi dôležitý, nielen z dôvodu naplnenia zámeru, ale i správneho nastavenia adekvátnej mesačnej čiastky, ktorá musí byť v súlade so zamýšľaným cieľom.

Nenechávajte svoje úspory ležať bez povšimnutia. Nechajte ich zarábať! V našom porovnávači nájdete osem jednoduchých spôsobov investovania. S výberom vhodného produktu vám, na základe vami stanovených cieľov, radi pomôžu naši investiční špecialisti.

* Podľa zisťovania NBS, ktoré zverejnila v septembri 2015, slovenská domácnosť v priemere ušetrí 131 €, čo predstavuje 10 % jej celkových mesačných disponibilných príjmov.

Kategórie

Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Hypotéky Investície Napísali o nás Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie majetku Život vo FinGO.sk Životné poistenie

Mohlo by vás zaujímať

Najčítanejšie články

Najnovšie články