Investície Pandémia

5 dôvodov, prečo investovať do zlata

zlaté mince investovanie

Množstvo Slovákov sa v posledných rokoch nechalo zlákať na kryptomeny, ktoré si vedia nakúpiť cez internet doslova za pár minút. No nie každý si uvedomuje aj ich vysokú rizikovosť. Nedávno prišlo pre mnohých rýchle vytriezvenie, keď najviac sledovaný bitcoin spadol v priebehu pár dní takmer na polovicu svojej hodnoty a strhol so sebou celý kryptomenový trh. Zlato počas tohto prudkého prepadu opäť ukázalo svoju stabilitu a svoju hodnotu zvýšilo o viac ako 10 %.

V článku sa dočítate:

 • Zlato si udržiava hodnotu v čase
 • Je dostupné takmer pre každého
 • Nástroj na diverzifikáciu portfólia
 • Zlato má vysokú likviditu
 • Môžete ho ľahko skladovať
 • Prečo sa pri zlate poradiť s FinGO.sk 

Kryptomeny túto korekciu zrejme ustanú, no stále platí, aby sme rozumne rozkladali svoje úspory a nevsádzali všetko na jednu kartu. Práve počas pandémie si mnohí investori uvedomili význam zlata, ktoré si aj počas prudkých výkyvov drží svoju hodnotu a chráni naše financie. Minulý rok bol pre zlato rekordný a žltému kovu sa darí aj v súčasnosti. Jeho cena od marca plynulo rastie a koncom mája prerazila 1900 dolárov za jednu uncu. 

Vďaka možnosti pravidelného sporenia už od pár desiatok eur mesačne sa zlato stáva stále populárnejšie aj pre malých investorov z radov „bežných“ ľudí. Prečítajte si päť argumentov, prečo by ste do zlata mali investovať aj vy.

1. Zlato si udržiava hodnotu v čase 

Investori kupujú investičné zlato nie kvôli rýchlemu zbohatnutiu, ale kvôli dlhodobej ochrane majetku pred znehodnotením. Peniaze totiž časom strácajú svoju hodnotu.

To znamená, že za tie isté peniaze si v budúcnosti budete môcť kúpiť menej tovarov a služieb, ako si môžete kúpiť dnes. Môže za to inflácia, ktorá znižuje hodnotu peňazí v čase. Zlato si naopak svoju hodnotu v čase uchováva.

2. Zlato je dostupné takmer pre každého

Ak chcete investovať do zlata, nepotrebujete mať k dispozícii veľký kapitál. Táto investícia je ľahko dostupná takmer pre každého, pretože do zlata môžete investovať už od 25 eur mesačne.

Takýmto spôsobom môžete investovať napríklad do uncovej zlatej mince „Viedenskí filharmonici“, ktorú ponúka spoločnosť Golden Oak Trust.

Aktuálna hodnota takejto zlatej mince je momentálne viac ako 1 710 eur. Vy však nemusíte mať všetky peniaze na jej kúpu naraz.

 • Prostredníctvom sporiaceho programu si do mincí sporíte priebežne, po čiastkach, ktoré si môžete dovoliť.
 • Akonáhle si nasporíte na jednu mincu, automaticky vám bude bezpečne doručená domov.
 • Zlato, ktoré takýmto spôsobom nakupujete, patrí hneď vám.

zlatá minca viedenskí filharmonici

Stratégia postupného sporenia je obzvlášť vhodná pre malých investorov, ktorí s investovaním do zlata nemajú zatiaľ veľa skúseností. Keďže zlato nakupujete priebežne, vyhnete sa tak nevýhodným nákupom v nevhodnej chvíli.

3. Ideálny nástroj na diverzifikáciu portfólia

Význam diverzifikácie portfólia je všeobecne známy. Jej princíp spočíva v tom, že nikdy neinvestujeme všetky prostriedky iba do jedného typu investície, a to bez ohľadu na to, či ide o akcie, dlhopisy, reality alebo zlato.

Investícia do zlata sa spravidla vyvíja zásadne inak ako väčšina produktov naviazaných na kapitálové trhy.

To znamená, že v čase krízy, kedy dochádza k poklesu ceny akcií alebo dlhopisov či kryptomien, zvykne cena zlata naopak rásť. Práve vďaka tomu má zlato nezastupiteľnú úlohu vo väčšine investičných portfólií.

4. Zlato má vysokú likviditu

Zlato je vysoko likvidné a preto ho môžete veľmi rýchlo a pohodlne speňažiť kdekoľvek vo svete. Výkup investičného zlata realizuje množstvo spoločností a tak ho viete ľahko predať na najrôznejších miestach.

Ideálne je, ak si investičné zlato nakúpite v spoločnosti, ktorá garantuje aj jeho spätný výkup. Vďaka tomu nebudete mať ani v budúcnosti žiadne starosti s hľadaním najvýhodnejšieho výkupu.

5. Zlato môžete ľahko skladovať 

S vlastníctvom zlata nie sú spojené žiadne veľké náklady, obzvlášť ak investujete do zlatých certifikátov alebo indexových fondov. Pokiaľ sa rozhodnete investovať do fyzického zlata, t. j. do tehličiek alebo mincí, mali by ste počítať s určitými nákladmi na jeho doručenie a prípadne skladovanie.

TIP: Avšak vzhľadom k tomu, že aj malý kúsok zlata má veľkú hodnotu, stačí vám aj malý domáci trezor na to, aby ste v ňom bezpečne ukryli skutočné bohatstvo.

Napríklad obľúbená 1-uncová zlatá minca Viedenskí filharmonici nie je ani veľká, ani malá a tak ju môžete jednoducho skladovať u vás doma. Jej priemer je 37 mm a výška len 2 mm. Prípadne ju môžete darovať ako hodnotný a trvácny dar napríklad pri narodení dieťaťa, k promóciám či pri inej významnej životnej udalosti.

Vyberte si zlatú budúcnosť

Do zlata si môžete sporiť aj cez FinGO.sk. Prostredníctvom nášho partnera, spoločnosti Golden Oak Trust, investujete do svetovo uznávaných zlatých mincí „Viedenskí filharmonici“.

Nemusíte sa obávať, ak s investovaním do zlata nemáte zatiaľ žiadne skúsenosti. Naši investiční špecialisti vám podrobne vysvetlia, ako metóda postupného sporenia do zlata funguje. Vďaka nej si môžete aj vy zabezpečiť zlatú budúcnosť pre seba alebo svojich najbližších.

TIP: Poraďte sa s nami ohľadom rodinných financií jednoducho z pohodlia vášho domova. Môžete nám zavolať na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte vaše kontaktné údaje vo formulári a my sa vám ozveme.

  Kategórie

  Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

  Mohlo by vás zaujímať