Fingo radí Investície Osobné financie

Čo je to vlastne inflácia a ako nad ňou vyhrať?

inflácia peniaze

Inflácia sa v októbri vyšplhala na nový tohtoročný rekord. Dosiahla úroveň 5,1 %, pričom na Slovensku ide o 13-ročné maximum. Taká vysoká inflácia znamená, že všetky naše peniaze uložené na produktoch s nižším zhodnotením ako 5,1 % v súčasnosti strácajú na hodnote. Čo s tým robiť a ako nad infláciu vyhrať? 

Čo sa v článku dozviete

 • Čo je to vlastne inflácia
 • Ako poraziť infláciu vhodným investovaním
 • Ako si porovnať možnosti investovania cez kalkulačku FinGO.sk
 • Aký je rozdiel medzi sporením a investovaním a s kým sa môžete poradiť

Vo svete bolo množstvo indícií, ktoré smerovali k tomu, že inflácia vyskočí tak vysoko. Pandémia tiež prispela k rastu cien, keďže množstvo produktov alebo ich častí nie je k dispozícii, ale dopyt je obrovský a ten tlačí ceny nahor. A tak rastie aj inflácia…

Čo je to vlastne inflácia

Infláciu by sme mohli úplne zjednodušene nazvať ako zdražovanie tovarov a služieb. Najhoršie je, že vysoká inflácia má katastrofálny vplyv na našu peňaženku. Dalo by sa povedať, že je akýmsi neviditeľným zabijakom našich peňazí. 

 • Inflácia pomaly, ale isto ukrajuje z našej kúpnej sily. Čiže za tých istých 100 eur si dnes kúpite v obchode menej ako pred rokmi. 
 • Pokiaľ vám plat nerastie aspoň o infláciu, tak vaša kúpna sila peňazí je nižšia a môžete si dovoliť menej. 
 • To isté platí aj pre vaše úspory – pokiaľ vám nezarábajú aspoň o infláciu, tak na nich prerábate.

To znamená, že všetky bežné vkladové produkty ako napríklad bežné účty, vkladné knižky či termínované vklady vaše peniaze znehodnocujú, pretože inflácia je vyššia ako úrok na týchto produktoch. 

Príklad: Ak vaše peniaze uložené v banke nezarobili medziročne aspoň 5,1 % ročne, tak stratili na svojej kúpnej sile a kúpite si za ne menej. Ak napríklad necháte na svojom bežnom účte ležať 1 000 eur, pri inflácii 5,1 % budú mať o rok hodnotu len 949 eur. 

Ako poraziť infláciu vhodným investovaním

Spomalenie inflácie môžeme očakávať až v budúcom roku. Tento rok ju ešte môžu vyhnať nahor drahé ceny energií ako aj ropa, plyn či uhlie. Tie budú mať veľký vplyv na ďalší rast cien bývania, dopravy aj výroby.

Napriek aktuálnej situácii však mnohí ľudia svoje peniaze držia na účtoch. Niektorí z dôvodu strachu z investovania, z nevedomosti, iní zas z dôvodu ochrany uložených peňazí, keďže sa na nich vzťahuje garančný fond. Určite však treba peniaze uložiť na také investičné produkty, ktoré prekabátia infláciu a zároveň vaše prostriedky aj výhodne zhodnotia.

TIP: V súčasnosti odporúčam najmä investovanie do akciových a indexových ETF fondov, vhodnou alternatívou na doplnenie investičného portfólia je aj investičné zlato. 

Ako si rýchlo porovnať možnosti investovania

Viac užitočných rád, ako začať investovať, nájdete na našom blogu venovanom tejto téme. Aktuálne výhodné možnosti investovania, ktoré sa odvíjajú aj od jeho účelu, si môžete porovnať veľmi rýchlo a jednoducho aj cez investičnú kalkulačku FinGO.sk.  

Fingo.sk investovanie kalkulačka

Aký je teda rozdiel medzi sporením a investovaním? 

Na čo slúži sporenie

 • typickými sporiacimi produktmi sú bežný účet, sporiaci účet alebo termínovaný vklad v banke
 • ide skôr o kumulovanie peňazí – prebytočnej hotovosti v banke
 • je ideálne pre udržanie finančnej rezervy
 • k peniazom sa viete dostať prakticky okamžite
 • sporiace produkty však majú veľmi nízke, takmer nulové úročenie, čiže kvôli inflácii na nich vaše peniaze znehodnocujete
 • ak napríklad necháte na svojom bežnom účte ležať 1 000 eur, pri inflácii 5,1 % budú mať o rok hodnotu len 949 eur, čiže si za nich môžete kúpiť menej
 • kvôli nízkym úrokom preto sporenie nie je vhodné na dlhodobé zhodnocovanie peňazí

Čo je to investovanie

 • na rozdiel od sporenia ide o zhodnotenie finančných prostriedkov
 • účelom investovania je dosiahnuť zisk, čiže okrem odkladania peňazí vďaka vyšším úrokom, resp. výnosom dostanete aj niečo “navyše”
 • vaše peniaze tak rokmi nestrácajú na hodnote, ale zarábajú
 • investovať môžete pravidelne napr. 25, 50 či 100 eur mesačne, ale aj jednorazovo, ak máte k dispozícii vyššiu sumu peňazí – napríklad 1000, 5000 eur a podobne
 • výšku investovanej sumy môžete kedykoľvek zmeniť – zvýšiť, alebo aj znížiť, v závislosti od vašej aktuálnej finančnej situácie
 • k investovaným peniazom sa v prípade potreby viete dostať do 2 dní alebo do týždňa, v závislosti od zvoleného finančného produktu
 • typickými a často využívanými investičnými produktmi sú podielové fondy, indexové fondy – ETF, akcie, dlhopisy alebo investičné zlato

Ako začať investovať a s kým sa poradiť

Pre každého neskúseného investora je najlepšie, ak sa najskôr poradí s odborníkom. Našich finančných sprostredkovateľov z FinGO.sk nájdete na celom Slovensku. Majú prehľad o rôznych investičných nástrojoch, ich výhodách, ale aj rizikách.

Obráťte sa na nás, pomôžeme vám a za naše rady nič neplatíte.

Môžete sa s nami spojiť aj telefonicky či online. Zavolajte nám do FinGO.sk na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte kontakt vo formulári nižšie a my sa vám ozveme.

  Kategórie

  Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

  Mohlo by vás zaujímať

  Najčítanejšie články

  Najnovšie články