Fingo radí Investície Osobné financie

Sporenie do zlata: Je lepšie fyzické či papierové?

zlaté mince investovanie

Cena zlata na medzinárodných trhoch prudko vyskočila a môžu za to problémy bankového sektora v USA. Zlato pritom v investičnom portfóliu zohráva dôležitú rolu a aj v čase vysokej inflácie dokáže chrániť naše úspory. Preto jeho výhody objavuje čoraz viac Slovákov. Chcete vedieť, ako si výhodne sporiť do zlata a prečo sa to oplatí aj v čase, keď jeho cena rastie?  

V článku sa dočítate:

 • Prečo cena zlata prudko vyskočila
 • Ako sa zlatu darilo vlani, keď akcie padali
 • Prečo je zlato rozumnou ochranou portfólia
 • Aký je rozdiel medzi fyzickým a papierovým zlatom
 • Ako si porovnať aj iné možnosti sporenia s FinGO.sk

Cena zlata prudko vyskočila

Bankový sektor v USA hlási ťažkosti a cena zlata na medzinárodných trhoch tak prudko vyskočila nad 1900 dolárov za jednu uncu. Pritom ešte minulý týždeň sa jedna unca obchodovala tesne nad 1800 dolárov. Za silným dopytom po zlate stojí nervozita v USA. Tunajší bankový sektor hlási ťažkosti, ktoré v posledných dňoch viedli k zatváraniu viacerých bánk. 

K situácii sa vyjadril už aj prezident USA Joe Biden, ktorý ľudí ubezpečuje o spoľahlivosti bankového systému. No investori sa obávajú dominového efektu a pádu ďalších firiem. A to nielen v USA. Keď sa do problémov dostanú ďalšie firmy, cena zlata môže poskočiť oveľa vyššie. Ten, kto zažil finančnú krízu v roku 2008 vie, že pred väčšími stratami ho chránila hlavne investícia v zlate

Kým vlani akcie padali, zlato sa držalo

Svedkami podobnej situácie sme boli aj vlani, keď vypukol vojnový konflikt na Ukrajine. Neistá geopolitická situácia a rekordná inflácia spôsobili turbulencie na finančných trhoch. Index S&P 500 počas roku 2022 klesol o 19,4 % a postihli ho najvyššie straty za posledných 14 rokov. Záporné percentá zaznamenal aj nemecký akciový index DAX, ktorý sa prepadol o 12,3 %.

Ak k vlaňajšiemu poklesu akcií pripočítame infláciu, úspory ľudí sa dostali hlboko do mínusu. Protipólom akciového trhu bolo zlato, ktoré si svoju hodnotu dokázalo udržať. Opäť sa ukázalo jeho dôležité miesto v portfóliu klientov, keďže v čase vlaňajšej krízy jeho hodnota v dolároch poklesla len o zanedbateľných 0,3 %. Dokonca v eurách cena zlata narástla o 6 %.

Diverzifikátor a rozumná ochrana portfólia

Aj v dnešných náročných časoch treba myslieť na diverzifikáciu svojho investičného portfólia. Tak ako pri akciách, aj pri drahých kovoch platí, že nejde o krátkodobú investíciu na pár mesiacov. Pri oboch treba zachovať dlhodobý investičný horizont najmenej 5 rokov, v ideálnom prípade aspoň 10 a viac rokov.

Pokiaľ ceny zlata spriemerujeme, zlato plní, čo sa od neho očakáva. Poisťuje portfólio investorov pred prudkými prepadmi a ochraňuje hodnotu investovaných peňazí.

TIP: Sporenie do zlata je rozumný spôsob, ako sa zabezpečiť a sporiť si napríklad aj na dôchodok či na budúcnosť svojich detí. Ak chcete začať, máte rôzne možnosti.

Sporenie do fyzického zlata či „papierové” zlato? 

 • Fyzické zlato je vhodné pre klientov, ktorí neveria papierovému zlatu vo forme ETF alebo iných finančných nástrojov naviazaných na zlato.
 • Môžete ho nakúpiť v rôznych hmotnostiach, či už vo forme mincí alebo tehličiek. Buď ho necháte v trezore tam, kde ste ho kúpili alebo si ho uskladníte podľa svojej potreby.
 • Bežným ľuďom odporúčame dlhodobé budovanie majetku a nakupovanie zlata po menších čiastkach, napríklad formou sporenia do zlatých mincí.
 • Ak si sporíte do zlata pravidelne každý mesiac, využívate tak výhodné priemerovanie ceny.
 • Mince môžete skladovať aj doma, čo je praktické. Máte ich poruke a v prípade potreby si ich kedykoľvek a kamkoľvek môžete zobrať so sebou.
 • Pokiaľ však nechcete držať a skladovať fyzické zlato, môžete si nakúpiť indexové ETF, ktoré kopírujú vývoj ceny zlata.
 • Výhodou ETF je, že vám odpadajú starosti so skladovaním zlata, zároveň však so sebou nesú aj isté riziká.
 • Pri ich výbere sa treba zamerať na to, kto konkrétne fondy emitoval, aký je pri danom ETF objem obchodov a čo vlastne ETF kopíruje, čiže aké má podkladové aktívum.

TIP: Ak premýšľate nad fyzickým zlatom alebo nad ETF, odporúčame vám vyskúšať aj náš praktický porovnávač investovania. V závislosti od výšky mesačného vkladu a dĺžky zhodnocovania úspor vám za pár sekúnd porovná možnosti výhodného investovania naprieč celým trhom. 

Radi vás spojíme aj priamo s našimi investičnými špecialistami FinGO.sk, ktorých nájdete na celom Slovensku. Dajte nám o sebe vedieť, je to jednoduché. Stačí, ak nám zavoláte na 0800 60 10 60 alebo nám zanecháte na seba kontakt a my sa vám ozveme.

Kategórie

Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Nezaradené Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

Mohlo by vás zaujímať

Najčítanejšie články

Najnovšie články