Investície

Sporenie do zlata ochráni vaše investičné portfólio

sporenie

Ako zarábajú vaše úspory? V septembri inflácia na Slovensku dosiahla 2,9 %, a tak viacmenej všetky bankové sporiace produkty peniaze ľuďom znehodnocovali. Reč je o klasických bežných a sporiacich účtoch ako aj termínovaných vkladoch s prakticky nulovým úrokom, na ktorých peniaze z dôvodu inflácie strácajú kúpnu silu. Naopak, investičné zlato hodnotu peňazí v čase uchováva, a tak ho odborníci aj bežným klientom odporúčajú ako súčasť investičného portfólia.

Inflácia vyjadruje znehodnotenie peňazí v čase. Zjednodušene sa dá povedať, že ak vaše peniaze nezarobili medziročne aspoň 2,9 %, tak vám ich inflácia stiahla do mínusu a stratili ste na ich kúpnej sile. Čiže dnes si za tie isté peniaze kúpite menej tovarov a služieb.

Prekabáťte infláciu, nebojte sa investovať

Ak ste pred rokom urobili v supermarkete veľký nákup potravín za 100 eur, v súčasnosti musíte kvôli inflácii za rovnaký nákupný vozík zaplatiť už 103 eur. Vy však v peňaženke máte stále len tých 100 eur a zvyšné 3 eurá vám na nákup chýbajú. To znamená, že si za rovnakú sumu peňazí môžete dovoliť kúpiť menej ako pred rokom. Je to aj preto, lebo ste svoje peniaze nenechali zarábať a automaticky sa vám kvôli inflácii znehodnotili v čase. 

Veľa Slovákov si túto skutočnosť stále neuvedomuje, a tak ich peniaze zbytočne prerábajú, čo je obrovská chyba. Preto je dobré obrátiť sa na finančného sprostredkovateľa. Poradí vám, ako peniaze investovať a rozložiť do viacerých produktov, kde sa budú postupne zhodnocovať. Hoci investovanie znie pre niekoho priveľmi odborne, netreba sa toho báť. Je to jediná cesta, ako prekabátiť infláciu.  

Kam si teda sporiť? Zlato je istota 

Ako sme vysvetlili vyššie, kto v súčasnosti svoje peniaze neinvestuje, ten na nich prerába. Namiesto starých nevýhodných sporiacich produktov sa v súčasnosti do popredia dostávajú hlavne podielové fondy, napríklad aj realitné, alebo fondy obchodované na burze (tzv. ETF), ktoré sú vhodné aj pre malých investorov. Môžete si do nich sporiť aj po malých čiastkach, nemusíte mať na účte milióny, ani tisícky eur.

Rovnako je pre bežných ľudí dostupné a navyše zároveň aj bezpečné sporenie do zlata. Zlato totiž slúži aj ako ochrana investičného portfólia. Vedia to aj veľkí investori, dokonca aj samotné štáty, ktoré nákupom zlata ochraňujú svoje portfólio proti nedôvere a nestabilite. Mnohí klienti FinGO.sk si radi sporia do zlatých mincí Viedenskí filharmonici v spoločnosti Golden Oak Trust. Jej sporiaci program sa začína už od 25 eur mesačne, takže je dostupný naozaj pre každého. 

Poistka portfólia pre veľkých aj malých investorov

Kúpou investičného zlata istia svoje portfólio aj centrálne banky. Napríklad Poliaci podobne ako Maďari zlato nakupovali aj vlani a Poľská centrálna banka tento rok svoje nákupy ešte navýšila o ďalších viac ako 100 000 kg zlata v hodnote viac ako 4 miliardy eur. Prečo? Krajiny sa tak chránia do budúcnosti, kedy by mohlo dôjsť k oslabeniu ich meny. Hlavnou úlohou zlata je totiž ochrániť investičné portfólio v čase neistoty a uchovať jeho hodnotu v čase. 

Rovnako by mali uvažovať aj malí investori, teda aj vy. Investičné zlato dokáže ochrániť vaše peniaze nielen proti inflácii, ale aj proti finančnej kríze, o ktorej sa v posledných rokoch opäť hovorí. Cez FinGO.sk si môžete pravidelne sporiť na jednouncové zlaté mince, v ktorých budete postupne nakupovať podiely a každá vaša platba sa obratom premení na fyzické zlato. To je veľká výhoda a to podstatné, čo vaše portfólio ochráni, lebo zlato si narozdiel od peňazí svoju hodnotu v čase uchováva.  

Pozrieme sa aj na staré zmluvy a poradíme, čo ďalej

Ako teda investovať a nenechať svoje peniaze znehodnotiť? Ak sa chcete zabezpečiť na staré kolená alebo sa postarať o budúcnosť svojich detí, zabudnite na sporiace a termínované účty s nízkym zhodnotením a začnite uvažovať ako investor. Aj s malými čiastkami budete vedieť v dlhodobom horizonte narobiť veľké divadlo. Chce to len zvoliť správnu investičnú stratégiu a nezabudnúť na zlato.

S vhodným výberom investičných produktov vám radi poradia aj naši skúsení FinGO.sk finanční sprostredkovatelia. Ochotne skontrolujú aj zastaralé zmluvy, a to nielen k sporeniu či poisteniu, ale aj k vašim starším úverom, na ktorých vám môžu znížiť splátku. Aj v nich sa totiž často ukrýva úspora, o ktorej možno netušíte, a pritom by ste tieto peniaze mohli investovať pokojne aj do zlata. 

Nečakajte a obráťte sa na FinGO.sk – môžete nám zavolať na číslo 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte vaše údaje a my sa vám ozveme.

Kategórie

Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

Mohlo by vás zaujímať