Cestovné poistenie Fingo radí

Kam na dovolenku? Spoznajte, aký typ dovolenkára ste

Koľko ľudí, toľko chutí. Platí to pri jedle rovnako ako pri dovolenke. Jeden z nás preferuje dovolenku v horách, iný si nevie predstaviť letnú dovolenku bez pobytu pri mori a ďalší zasa potrebuje poriadnu dávku adrenalínu a dobrodružstva. Aký typ dovolenky najlepšie vyhovuje vám?

Dovolenka v horách

Môcť sa tak poriadne zhlboka nadýchnuť čerstvého horského vzduchu. Pozrieť sa z výšky na krajinu pod nohami. Prekročiť svoje limity a zdolať opäť niektorý z majestátnych štítov… Ten, kto miluje hory, si inú dovolenku nevie predstaviť. Hory sú krásne, ale aj nebezpečné a môžu poriadne preveriť nielen vašu kondičku, ale aj pripravenosť. Aj relatívne malý úraz, ako je vyvrtnutý členok, sa v horách môže stať veľkým problémom. Preto okrem počasia, adekvátnej výbavy a vlastných schopností nesmiete podceniť správny typ poistenia.

“Na Slovensku je potrebné mať “Poistenie do hôr”, z ktorého sú hradené náklady na zásah Horskej služby, ktorá nie je hradená z verejného zdravotného poistenia,” hovorí Marcel Lőrinc, riaditeľ pre životné poistenie a produktovú stratégiu v spoločnosti FinGO.sk.

Nemusí pritom ísť len o vysokohorskú turistiku v prostredí Vysokých alebo Nízkych Tatier. Aj pri rekreačnej turistike v Malej či Veľkej Fatre sa vám môže stať úraz, ktorý si vyžiada zásah horskej služby. V prípade, ak ste si vopred uzatvorili poistenie do hôr, náklady s tým spojené za vás uhradí poisťovňa. Všetky oblasti, v ktorých zasahuje horská služba nájdete tu. Poistenie do hôr sa dá dojednať iba na konkrétne dni, alebo môže byť súčasťou celoročného cestovného poistenia ako bonus.

“Toto poistenie vám však nie je nič platné napríklad v Alpách,” upozorňuje Lőrinc a dodáva: “Tu potrebujete už cestovné poistenie. Ak idete na adrenalínovú turistiku a športy, odporúčame presvedčiť sa, či sú vo vašom cestovnom poistení kryté záchranné a vyprosťovacie náklady.”

Dovolenka pri mori

Pre väčšinu z nás je pojem dovolenka spojený práve s pobytom pri mori. Bez ohľadu na to, či si vyberiete all inclusive pobyt v luxusnom rezorte, alebo sa uspokojíte s ubytovaním v apartmáne niekde na Jadranskom pobreží, more musí byť, aj keby ste si v ňom mali iba prsty omočiť. A hoci „štandardná“ dovolenka nie je hodnotená ako riziková, nie jeden dovolenkár sa už presvedčil o tom, že choroba alebo drobný úraz vás môžu v konečnom dôsledku stáť viac, ako samotná dovolenka. Bez dobrej poistky sa preto ani pri tejto dovolenke nezaobídete.

“Balík cestovného poistenia si vyberajte podľa toho, či na dovolenku letíte, alebo cestujete autom. Ak cestujete autom, odporúčame balík s technickou pomocou. V prípade poruchy auta vám vie pomôcť uhradiť náklady súvisiace s opravou auta, prípadne náhradné ubytovanie. Ak cestujete letecky, určite si skontrolujte, či vaše cestovné poistenie kryje meškanie batožiny alebo meškanie letu,odporúča Lőrinc.

Poznávacia dovolenka

Ponuka poznávacích zájazdov je dnes skutočne bohatá – od víkendových pobytov v okolitých štátoch, cez poznávanie významných európskych metropol, až po poznávacie zájazdy do exotických krajín. Poznávacie pobyty sú často obľúbenou alternatívou klasickej dovolenky pre všetkých, čo nedokážu len tak nečinne vylihovať na pláži. Pri honbe za novými zážitkami však často zabúdame na riziká, ktoré sú s takouto dovolenkou spojené.

“Jedným z možných rizík je strata alebo odcudzenie cestovných dokladov alebo batožiny,” hovorí Lőrinc. “V prípade vzniku poistnej udalosti sa vám z poistenia uhradia nielen náklady spojené s vydaním náhradných dokladov, ale aj cestovné náklady či dokonca ubytovanie, ak je konzulárny úrad ďaleko od miesta vášho pobytu v cudzine.”   

Adrenalínová dovolenka

Milujete dobrodružstvo a adrenalín? Či už sa vyberiete splavovať divokú rieku do Slovinska, surfovať na Bali, alebo vyskúšate weakboarding na Sicílii, všetky tieto adrenalínové zábavky sú spojené s nemalým rizikom. Extrémne športy si preto vyžadujú špeciálne poistenie.

“Zdravotná starostlivosť po úraze, ktorý nastal pri rizikovom alebo extrémnom športe, je u väčšiny poisťovní vo výlukách. Ak ste si extrémne športy špeciálne nepriplatili, znamenalo by to pre vás veľmi drahý účet z nemocnice. Rádovo počítajte podľa krajiny a obtiažnosti úrazu 20 – 50 000 €.  Ak ste mali poistené aj rizikové a adrenalínové športy, tak tento účet zaplatí vaše poistenie,” hovorí Marcel Lőrinc a upozorňuje ešte na jednu skutočnosť: “ Ľudia často zabúdajú, že práve pri športe je najvyššia pravdepodobnosť spôsobiť zranenie niekomu inému. V tomto prípade sa uplatňuje právo štátu, v ktorom ku zraneniu prišlo.“

Preto odporúčame mať v cestovnom poistení dojednanú aj zodpovednosť za škodu ako aj právnu pomoc. Môže sa stať, že v prípade vážneho zranenia môže byť voči vám začaté trestné stíhanie za ublíženie na zdraví a môžete byť uväznený. A v tomto prípade už určite budete potrebovať pomoc právnika a tlmočníka, ktoré vám poskytne práve cestovné poistenie. 

Mohlo by vás zaujímať