Hypotéky

Prečítajte si 3 rady, čo spraviť pred kúpou bytu

Ak plánujete kúpu akejkoľvek nehnuteľnosti (byt, dom) je dobré dodržať niekoľko pravidiel, aby ste sa vyhli akýmkoľvek komplikáciám. Takáto kúpa môže byť náročná a pre väčšinu ľudí ide o veľký krok vpred. S výberom a vybavením správnej hypotéky pomôžeme my na www.fingo.sk – na niektoré veci ale musíte myslieť sami. Spísali sme pre vás preto tri dôležité rady, na čo nezabudnúť pred kúpou bytu.

Len vlastník môže predávať nehnuteľnosť

Už veľakrát sa stalo, že kupujúci zaplatil za nehnuteľnosť podvodníkom – nie skutočnému vlastníkovi bytu. Informácie o tom, kto nehnuteľnosť vlastní, zistíte na online katastri (www.katasterportal.sk) alebo osobne na správe katastra, kde vám výpis z listu vlastníctva tiež vydajú. Nezabúdajte ani na to, že v prípade, ak má byt vo vlastníctve viac osôb, súhlas na predaj musíte získať od každého jedného z nich.

Nekupujte mačku vo vreci

Predtým, než si byt kúpite, dobre si zvážte všetko, čo váš byt obklopuje. Dôležité je okolie domu aj technický stav spoločných priestorov. Častokrát kvôli nadšeniu z kúpy bytu si zabudneme všímať významné nedostatky v blízkosti. Nebude vám prekážať blízkosť železničnej trate, hlučný bar alebo sociálne bývanie v susedstve? Smetné koše, ktoré sú obkolesené ďalším neporiadkom? A skontrolovali ste výhľad z bytu? To všetko vám môže v budúcnosti prekážať a namiesto radosti z nového bývania vám spôsobovať vrásky na tvári.

Odporúčame ale rozlišovať, čo sa môže časom vyriešiť a čo nie. Byt nepremiestnite, ale spoločné priestory možno opraviť. Kúpa nehnuteľnosti je investíciou na dlhšie obdobie, preto dobre zvažujte. Nemusíte ale kvôli dočasným nedostatkom odmietnuť nehnuteľnosť, ktorá sa vám inak vyhovuje.

Zmluvy si dajte skontrolovať

Ak kupujete byt bez realitnej kancelárie, nepodceňujte dokumenty, ktoré kúpu sprevádzajú a dajte si ich skontrolovať. Ak máte overeného právnika, požiadajte o kontrolu alebo odporúčanie na kolegu jeho. Ak takýto kontakt nemáte, obráťte sa na Slovenskú advokátsku komoru, ktorú nájdete na stránke www.sak.sk.

Dôležitým faktorom je aj výber tej správnej hypotéky, s ktorým vám poradia naši odborníci. Kúpa bytu je veľká udalosť. Nenechajte si ju pokaziť čímkoľvek, čo by vám v budúcnosti mohlo spôsobiť komplikácie. V tomto prípade naozaj platí: dvakrát meraj, raz strihaj.

Kategórie

Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

Mohlo by vás zaujímať

Najčítanejšie články

Najnovšie články