Fingo radí Investície Osobné financie

Dve tretiny Slovákov by chceli investovať. Čo robiť, aby vaše peniaze zarábali?


mladá dvojica sedí pri stole a pozerá na zmluvy

Až dve tretiny Slovákov by chceli investovať, avšak nemajú vedomosti o ponúkaných možnostiach. Podľa prieskumu FinGO.sk ľudia na investovanie nemajú v prvom rade odborné vedomosti,  podporu či finančného sprostredkovateľa. 

Bez odbornej pomoci vidia ľudia v investovaní viac rizík ako výhod. Skúsenosti s investovaním majú predovšetkým cez rôzne formy sporenia a takýmto spôsobom vedia ušetriť približne 100 eur mesačne. Ako ste na tom vy? 

Vo väčšine sú Slováci pri investovaní veľmi konzervatívni. Uprednostňujú  bezpečnosť investícií  pred výnosom. Takíto klienti investujú  skôr do konzervatívnych  fondov, resp. rôznych  bankových produktov. Zriaďujú si  termínované vklady  alebo sporenia k účtom,  kde sú ich prostriedky  chránené Fondom na  ochranu vkladov, ale majú takmer nulový výnos. Asi tretinu ľudí, ktorí investujú, môžeme nazvať vyváženými investormi. Sú ochotní podstúpiť menšie riziko. Síce investujú väčšiu  časť peňazí do  konzervatívnych fondov, ale hľadajú možnosti pre  kombinované investovanie. Napríklad investovaním do ETF fondov alebo zlata.

Väčšina majetku leží na bežných účtoch. Aj vy robíte tú chybu? 

Slováci majú v bankách podľa Národnej banky Slovenska odložených vyše 40 miliárd eur. Ročne tak klientom zhltne inflácia desiatky eur, keďže bežné účty  majú len nulový, alebo minimálny úrok

Len zhruba tretina Slovákov mala za vlaňajšok majetok v akciách, dlhopisoch či podielových fondoch.

Ani sporiaci účet vaše peniaze nezhodnotí. Investujte do akcií

Niekedy sa mylne domnievame, že ak odkladáme peniaze na sporiaci účet, tak vlastne investujeme. Ak sa ale pozrieme na úroky, peniaze sa nám na sporiacom účte zhodnocujú minimálne. Akcie sú jedným z najpopulárnejších spôsobov investovania. Hodnota akcií síce kolíše, ale prinášajú vyššie zisky ako investície s nižším rizikom. Ukážeme si to na príklade. 

 • Ak napríklad tento mesiac investujem 100 eur, tak za to môžem nakúpiť 20 podielových jednotiek vo fonde, lebo jedna má hodnotu 5 eur. 
 • Ale o pol roka sa situácia na finančných trhoch môže zmeniť a za tých istých 100 eur môžem nakúpiť až 100 podielových jednotiek vo fonde. 

Práve toto sa stalo, keď nastala kríza, resp. keď sa prepadli trhy o takmer tridsať percent. Ľudia v podstate za tých istých svojich 100 eur nakúpili niekoľkonásobne viac podielových jednotiek a keď sa neskôr trh pomaličky spamätával, tak už na tom zarábajú.

Zahraničie investuje výrazne viac 

Podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat, v celom regióne strednej a východnej Európy tvoria akcie približne 5 percent z celkového finančného majetku ľudí. Na západe je to až štvrtina celkových finančných aktív domácností. 

V deviatich členských štátoch EÚ bolo hlavným finančným majetkom domácností podiel akcií a investičných fondov. Spomedzi nich bolo Estónsko jediným členským štátom, kde tento podiel predstavoval viac ako 56,7 % z celkových finančných  aktív držaných estónskymi domácnosťami. 

Investovanie do akcií a investičných fondov bolo oveľa nižšie v Írsku, Holandsku a Spojenom kráľovstve, kde tento nástroj  predstavoval 12,7 % až 14 % z aktív domácností. Finančne gramotnejšie sú hlavne domácnosti s vyšším vzdelaním, s úverom na bývanie a s vyšším podielom finančných  aktív. 

Aj vy míňate peniaze na zbytočnosti? Radšej ich investujte

Hlavným argumentom Slovákov, prečo nešetria a následne neinvestujú je, že nemajú z čoho. Podľa Eurostatu z roku 2019 však mesačne míňame na zbytočnosti v priemere 65 eur. 

TIP: Investovať do ETF fondov či zlata môžete od 25 eur mesačne, takže to, čo miniete za šaty, ktoré nepotrebujete, môžete investovať do svojej budúcnosti. 

Fingo.sk investovanie kalkulačka

Ako začať s investovaním

 • Ako prvé pri investovaní je potrebné si určiť, na čo chceme peniaze použiť. Či si chceme vytvoriť dlhodobú rezervu alebo napríklad alternatívny príjem. Či si chceme nasporiť na lepší dôchodok alebo peniaze použijeme na budúcnosť svojich detí. 
 • Ešte pred samotným investovaním si musíme uvedomiť, že budúci investor musí mať vytvorený tzv. rezervný fond na vykrytie neočakávaných výdavkov. Rezerva by mala byť vo výške najmenej 6, ideálne 12 mesačných výdavkov.
 • Ak chcete investovať, nemali by ste mať žiadne dlhy. Teda nemôžete mať napríklad nesplatené podlžnosti na kreditnej či debetnej karte a vo veľkom investovať. 
 • Podstatné je tiež určiť si, koľko peňazí som schopný mesačne investovať. Pri výbere vhodných investičných nástrojov je rozdiel, či môžete investovať 20, 100 alebo hoci aj 500 eur mesačne.
 • V začiatkoch je dobré poradiť sa s investičným špecialistom, ktorý vám objektívne porovná podmienky, poplatky, výhody aj nevýhody rôznych investičných produktov. 

Investovanie nie je žiadna veda, ale nepodceňujte prípravu a výber vhodných produktov, aby ste vaše peniaze aj s ohľadom na vaše ďalšie finančné plány zhodnotili efektívne. Naši finanční sprostredkovatelia z FinGO.sk vám radi poradia, ako na to. 

Zavolajte nám na 0800 60 10 60 alebo nám napíšte na kontakt@fingo.sk a naše call centrum vás spojí s odborníkom vo vašom okolí.

  Kategórie

  Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Nezaradené Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

  Mohlo by vás zaujímať

  Najčítanejšie články

  Najnovšie články