Cestovné poistenie Fingo radí

7 tipov, ako ušetriť na dovolenke

Chcete si užiť leto naplno a s kopou zážitkov? Dovolenka je zaslúženým oddychom, no pre mnohých ľudí aj finančnou výzvou. Cestovanie a túžba dopriať si viac vedú aj k impulzívnejším výdavkom, ktoré často prekročia hranicu plánovaného rozpočtu. Máme pre vás sedem tipov, ako ušetriť na dovolenke.

Poznáme to hádam všetci. Počas roka ľudia poctivejšie sledujú svoje výdavky, či už pri nákupoch potravín, účtoch za energie alebo poplatkoch za rôzne služby. No s príchodom leta mnohí vymenia opatrnosť za bezstarostnosť.

Nechajú sa uniesť dovolenkovou eufóriou a rozumné hospodárenie strieda spontánne míňanie. Počas leta mnoho ľudí siaha aj po úverových peniazoch z kreditnej karty alebo z povoleného prečerpania, tzv. kontokorentu.

Na čo pri nich dávať pozor?

  • Kreditka môže ponúkať aj bezúročné obdobie, no ak zmeškáte jeho splatnosť, táto výhoda sa rýchlo stráca.
  • Povolené prečerpanie pôsobí nenápadne, lebo peniaze na účte vyzerajú ako vaše. No sú to peniaze banky, ktoré musíte vrátiť, a to aj s nemalým úrokom.
  • Rýchla úverová pomoc môže mať drahé následky. Úroky pri týchto produktoch môžu dosiahnuť až 20 % p.a.

Prečítajte si aj článok 10 rád pred odchodom na dovolenku

1. Nepodľahnite dovolenkovej eufórii

Dovolenková nálada láka na impulzívne nákupy a zážitky, ktoré by sme si počas roka dvakrát rozmysleli. Je príjemné dopriať si počas zaslúženého oddychu viac, ale nenechajte sa doslova prevalcovať emóciami a následným stresom z prázdneho účtu.

2. Sledujte si výdavky v appke

Snažte sa viac plánovať už pred dovolenkou a počas nej držte svoj rozpočet na uzde. Napríklad cez mobilnú bankovú aplikáciu máte okamžitý prehľad o všetkých platbách. Je to ideálny nástroj na kontrolu výdavkov aj prevenciu podvodov.

3. S kreditkou či kontokorentom opatrne

Ak už kreditku alebo kontokorent využijete, urobte to vedome a krátkodobo. A len vtedy, keď viete, že sumu dokážete splatiť v priebehu pár týždňov. Každý deň omeškania totiž znamená vyššiu cenu za váš chvíľkový dovolenkový komfort.

Viete aký je rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou a na čo si dávať pri kreditke pozor? Dozviete sa to z nášho blogu.

4. Plaťte čo najviac mobilom

Platby mobilom sú najbezpečnejšie. Vyžadujú odblokovanie zariadenia, čo minimalizuje riziko zneužitia. Zároveň si počas odblokovania mobilu možno ešte premyslíte, či daný tovar alebo službu naozaj potrebujete.

5. Bankomaty? Ideálne bez konverzie

V zahraničí kvôli bezpečnosti nenoste zbytočne veľkú hotovosť. Ak ju potrebujete, vyberte si peniaze z bankomatov vašej bankovej skupiny a zvoľte možnosť „bez konverzie” – získate tak výhodnejší kurz.

6. Spoločné zážitky sú najviac

Na dovolenke nejde o to, koľko utratíte, ale ako s peniazmi naložíte a najmä, s kým ju strávite. Radosť z prítomnosti má trvalejšiu hodnotu ako fotografie z luxusného rezortu. Spoločne strávené chvíle a spomienky s našimi blízkymi sú to najcennejšie.

7. Plánovanie namiesto improvizácie

Dovolenka by nemala začínať relaxom a končiť splátkami. Odkladajte si na ňu priebežne v rámci vopred stanoveného rozpočtu. Nezabudnite ani na rezervu, pretože nečakané výdavky sa zvyknú objaviť práve vtedy, keď ich najmenej čakáme.

Užite si dovolenku bez stresu

Myslite na to, že dovolenka by mala byť časom oddychu a nie stresu z výpisu z banky. Či už hľadáte vhodné cestovné poistenie alebo sa chcete poradiť ako si na ňu nasporiť viac, radi vám s tým pomôžeme.

Zavolajte nám do FinGO.sk na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte vaše kontaktné údaje a my sa vám ozveme.

Kategórie

Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Makléri, ktorí žijú svoj sen Napísali o nás Nezaradené Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

Mohlo by vás zaujímať

Najčítanejšie články

Najnovšie články