Fingopédia Životné poistenie

Ako prebieha vyplatenie poistného plnenia zo životnej poistky pri úmrtí?


fingopédia

Poistné plnenie zo životného poistenia je vyplatené po dožití alebo v prípade poistnej udalosti, ktorou môže byť smrť. Životné poistky sa líšia svojím krytím, ako aj podmienkami, ktoré musia byť splnené, aby došlo k poistnému plneniu.

V prípade smrti je poistná suma vyplatená osobe, ktorá je v poistnej zmluve označená ako oprávnená osoba. Ak takáto oprávnená osoba nie je v zmluve určená, poistná suma sa vyplatí podľa Občianskeho zákonníka najbližším príbuzným, zvyčajne však až po dedičskom konaní.

Aby vám mohla byť vyplatená životná poistka, potrebujete ako oprávnená osoba nahlásiť a zdokladovať poistnú udalosť, ku ktorej došlo.

Dokumentácia v prípade smrti obsahuje overený úmrtný list či list o posmrtnej prehliadke. Ďalšia dokumentácia sa odvíja od okolností smrti a môže zahŕňať napríklad pitevnú správu, prepúšťaciu správu z nemocnice, správu od polície alebo informácie o ošetrujúcom lekárovi a podobne.

Fingo.sk životné poistenie kalkulačka

Kategórie

Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Nezaradené Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

Mohlo by vás zaujímať

Najčítanejšie články

Najnovšie články