Letná sezóna je v plnom prúde a s ňou prichádza dôležitá otázka – pokrýva vaše cestovné poistenie aj rôzne špecifické situácie? Ak vyrazíte s elektrobicyklom na Moravu či do Álp, pofrčíte karavanom k moru do Chorvátska, prípadne vezmete na palubu aj svojho psíka, vhodné pripoistenia vám môžu ušetriť množstvo nepríjemností. A často aj stovky či tisíce eur.
Ľudia cestovné poistenie často berú ako formalitu a spoliehajú sa na základný poistný balík. Ten však nemusí zohľadňovať rizikovejšie aktivity alebo netypické situácie ako je napríklad zásah horskej služby, úraz na elektrobicykli, škoda spôsobená domácim miláčikom alebo nehoda s karavanom.
Poďme sa spoločne pozrieť, aké rôzne pripoistenia sa vám ešte môžu hodiť.
1. Cestujete karavanom?
Cestovanie karavanom prináša veľkú slobodu, no zároveň aj nové riziká. Okrem klasického povinného zmluvného poistenia je preto vhodné zvážiť aj havarijné poistenie, poistenie batožiny či pripoistenie technickej asistencie v zahraničí.
Obytné vozidlá sú často drahé a poškodenie pri jazde alebo aj státí, napríklad vandalizmom či krupobitím, môže spôsobiť aj tisícové škody.
- Ak cestujete do zahraničia vlastným autom, či už ide o bežné vozidlo alebo karavan, odporúčam si pripoistiť technickú asistenciu.
- Táto služba sa vzťahuje aj na obytné prívesy, ale len ak ich hmotnosť nepresahuje 3,5 tony.
- Netreba zabúdať na to, že pri dopravnej nehode vám môže vzniknúť škoda nielen na samotnom vozidle, ale aj na osobných veciach vo vnútri alebo dokonca na vybavení karavanu či prívesu.
- Pre tieto riziká je ideálne mať uzatvorené havarijné poistenie.
Chystáte sa na dovolenku, ale máte obmedzený rozpočet? Prečítajte si 7 tipov, ako ušetriť na dovolenke!
2. Popularita elektrobicyklov rastie
Popularita elektrobicyklov rastie, no len málokto si uvedomuje, že práve ich vyššia rýchlosť a hmotnosť zvyšujú riziko nehody a aj škody spôsobenej iným osobám. Preto by mali cyklisti myslieť nielen na prilbu a reflexné prvky, ale aj na poistenie.
Nezabudnite, že v krajinách EÚ je povinné mať uzavreté PZP pre elektrobicykle s konštrukčnou rýchlosťou viac ako 25 km/h alebo s konštrukčnou rýchlosťou viac ako 14 km/h v spojení s prevádzkovou hmotnosťou bicykla, presahujúcou 25 kg. Ale ak elektrický pohon využívate len ako pomoc pri šliapaní, vtedy sa vás táto povinnosť netýka.
Existuje aj pripoistenie cykloasistencia, ktoré je užitočné ak jazdíte na elektrobicykli, ale aj na klasickom bicykli či kolobežke. O čo ide?
- Cykloasistencia sa vzťahuje na odcudzenie bicykla, vandalizmus, haváriu aj na škody spôsobené živlami. Súčasťou bývajú aj asistenčné služby.
- Cykloasistenciu si môžete dojednať ako pripoistenie k cestovnému poisteniu.
- Niektorí ľudia ju využívajú aj doma na Slovensku – ak si ju dojednajú ako pripoistenie k poisteniu nehnuteľnosti a domácnosti.
3. S domácim miláčikom na palube
Dovolenku si čoraz častejšie užívame aj spoločne s našimi domácimi miláčikmi. Ak cestujete so psom či mačkou, majte na pamäti, že aj ich sa týkajú rôzne riziká. Môžu ochorieť, zraniť sa alebo spôsobiť škodu niekomu inému.
- Poistenie domácich zvierat sa v cestovnom poistení rieši formou pripoistenia.
- Pokryť môže náklady na veterinára, ale aj škody, ktoré zviera spôsobí v hoteli alebo na verejnosti.
- Takisto aj náklady na utratenie a kremáciu zvieraťa v prípade jeho úmrtia.
Letné túry vo vyšších nadmorských výškach patria medzi čoraz obľúbenejšie aktivity. Aj tu sa však treba mať na pozore. Ak podceníte svoju kondičku alebo sa vám stane úraz, záchranári v zahraničí vám môžu naúčtovať aj tisícky eur.
Cestujete s domácim miláčikom do zahraničia? Tu je zoznam vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť!

4. Vysokohorská turistika
Letné túry vo vyšších nadmorských výškach patria medzi čoraz obľúbenejšie aktivity. Aj tu sa však treba mať na pozore. Ak podceníte svoju kondičku alebo sa vám stane úraz, záchranári v zahraničí vám môžu naúčtovať aj tisícky eur.
- Práve zásah vrtuľníka, prevoz terénnym záchranným vozidlom alebo člnom k najbližšej sanitke patria medzi najdrahšie položky.
- Riešením je pripoistenie pátrania a záchrany ako aj pripoistenie rizikových aktivít.
5. Na čo ešte nezabudnúť pri výbere poistenia
Pri výbere cestovného poistenia nestačí zohľadniť len cieľovú destináciu. Rovnako dôležitý je aj spôsob dopravy, plánované aktivity a osoby, s ktorými cestujete. Čím konkrétnejšie si nastavíte poistné krytie, tým budete mať väčšiu istotu, že pri problémoch v cudzine nezostanete bez pomoci.
Nezabudnite, že poisťovne majú rôzne podmienky, poistné limity aj rozličné ceny, preto si nechajte poradiť a porovnajte si viacero ponúk na trhu. Finanční makléri z FinGO.sk vám s tým radi pomôžu.