Fingo radí Hypotéky Osobné financie Životné poistenie

Hypotéka bez poistenia je v dnešnej dobe hazardom

muž v nemocnici infpzie

Viete, ako si v dnešnej dobe správne poistiť hypotéku? Pripravte sa na nečakané životné situácie spojené s vážnymi ochoreniami či úrazmi. Poradíme vám, ako sa poistiť, aby ste chránili v prvom rade svoju rodinu, nie banku.

Rast cien nehnuteľností v posledných rokoch nahráva vyššej zaúverovanosti obyvateľstva. Slováci však stále majú pomerne nízke finančné povedomie o poistení úverov aj o životnom poistení. Možno k nim patríte aj vy.

„Až 80 % ľudí, ktorí sa s našimi maklérmi stretnú, nemá adekvátne poistné krytie. Hypotéka bez kvalitného poistenia je v dnešnej dobe hazardom. Ochranu príjmu netreba podceňovať, inak rodina môže ostať vo finančných problémoch,” upozorňuje riaditeľ pre životné poistenie vo FinGO.sk Patrik Szabó. 

Máte nižší úrok vďaka bankopoisteniu? To nestačí

Aby si klienti znížili úroky na hypotéke, mnohí si v banke uzavreli poistenie schopnosti splácania úveru, tzv. bankopoistenie. To však v náročných životných situáciách dlžníkovi a jeho rodine či pozostalým nepomôže tak ako životné poistenie. Prečo je to tak, vám vysvetlia naši finanční experti a dozviete sa to aj v našom článku nižšie. Fingo.sk životné poistenie kalkulačka

 

Poistenie schopnosti splácania úveru (bankopoistenie)

 • Bankopoistenie nie je povinné, ale banky klientom za jeho zjednanie väčšinou ponúknu výhodnejšiu úrokovú sadzbu. Mesačnú splátku hypotéky tým pádom navýšia o poistenie.
 • Myslite na to, že bankopoistenie prioritne chráni pohľadávky banky. V prípade poistnej udalosti akou môže byť smrť, invalidita alebo práceneschopnosť, bude plnenie z tohto poistenia poskytnuté priamo banke na splatenie zvyšku úveru.
 • Bankoví pracovníci častokrát podcenia vyplnenie zdravotného dotazníka, aby zistili zdravotný stav klienta s hypotékou.
 • Treba si tiež uvedomiť, že bankopoistenie ponúka len predvolené balíky poistného krytia, ktoré sú obmedzené a naviazané len na ochranu banky, nie na ochranu dlžníka a jeho rodiny.  

Poistenie hypotéky cez životné poistenie 

Pri životnom poistení, ktoré si uzavriete mimo úverovej zmluvy, je to iné.

 • Rizikové životné poistenie chráni prioritne vás, nie banku. 
 • Poskytne vám širšie poistné krytie, môžete si zvoliť vyššie poistné sumy a nastavíte si ho individuálne podľa vlastných potrieb.

„Dobre nastavené životné poistenie klienta podrží rodinu v ťažkých situáciách. Pomôže splácať úver v prípade vážneho ochorenia, nahradí príjem počas pracovnej neschopnosti, vykryje potrebnú liečbu či rehabilitáciu po úraze alebo doplní znížený príjem v prípade invalidity či trvalých následkov. Ostáva na rozhodnutí klienta, či z poistného plnenia splatí zostatok hypotéky alebo sa sústredí na iné naliehavé výdavky, úver si ponechá a bude ho splácať ďalej z financií od poisťovne,“ vysvetľuje Patrik Szabó.

TIP: S porovnaním ponúk jednotlivých poisťovní a výberom najvýhodnejšieho životného poistenia na trhu vám pomôžu skúsení finanční makléri FinGO.sk. Môžete si ich porovnať aj v našom praktickom porovnávači.

Neriskujte a oprášte staršiu poistnú zmluvu

Niektorí klienti už pred hypotékou majú uzavreté životné poistenie. Ak je to aj váš prípad, vo väčšine prípadov ho stačí „oprášiť” a vhodne doplniť.

 • Životné poistenie je flexibilný produkt a je potrebné prispôsobiť ho úverovej zaťaženosti klienta.
 • Na novších produktoch si viete doplniť pripoistenia, napríklad si dopoistiť hypopoistenie alebo veľké riziká.
 • V niektorých prípadoch je vhodnejšie skombinovať staršie poistenie s novým.
 • Kontrolu životného poistenia odporúčame najmenej 1-krát za 2 roky alebo po každej významnej zmene, ktorá môže mať vplyv na rozsah poistného krytia a výšku poistných súm.

„Poistná zmluva musí v prvom rade plniť účel klientovi, nie poisťovni. Pri prerábaní starších zmlúv však treba dávať pozor na čakacie lehoty a zdravotný stav poisteného. Aj preto sa oplatí obrátiť na skúseného finančného makléra, ktorý vám s kontrolou poistnej zmluvy pomôže bezplatne a vďaka nemu s vašou hypotékou budete spávať o niečo pokojnejšie,” dodáva Patrik Szabó z FinGO.sk.

TIP: Máte hypotéku a platíte si staršie životné poistenie? Naši finanční sprostredkovatelia z FinGO.sk ho prispôsobia vašim úverovým záväzkom. Poistenie vám vyskladajú tak, aby ste boli vy a vaša rodina kvalitne krytí a dostatočne chránení.

Zavolajte nám na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte kontaktné údaje a naše call centrum vás spojí so skúseným maklérom vo vašom okolí.

  Kategórie

  Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

  Mohlo by vás zaujímať