Fingo radí Fingopédia Hypotéky

Hypotéka na apartmán


fingopédia

Na apartmán získate hypotéku ťažšie ako na dom či byt a ak aj áno, tak s obmedzeniami.

Na príčine je, že banky vnímajú apartmán ako nehnuteľnosť určenú predovšetkým na rekreáciu. Apartmány nie sú v očiach bánk určené na dlhodobé, trvalé bývanie. Sú brané ako nadštandard a preto sa aj očakáva vyššia miera vlastného spolufinancovania.

Viacero bánk apartmány financovať nechce a ak áno, tak s nízkou LTV (30-60 %) a so splatnosťou maximálne 8 rokov. Pre vyššie LTV je potrebné ručiť inou nehnuteľnosťou.

Nie je apartmán ako apartmán

Na druhej strane, nie je apartmán ako apartmán. Často ide o klasický byt premenovaný z rôznych dôvodov na apartmán. Dôvodov môže byť viac. Napríklad chýbajú parkovacie miesta, alebo priestor nespĺňa svetlotechnické normy. Typické je to najmä v Bratislave.

V takých prípadoch to banky často zohľadňujú a pristupujú k takýmto apartmánom ako ku klasickému bytu. Potrebujete teda len banku presvedčiť, že budete v apartmáne trvalo bývať a že si tam zriadite trvalý pobyt.

TIP: Niektoré apartmány sú brané ako klasické byty. Platí to najmä v Bratislave.

Fingo hypotekarna kalkulacka

Kategórie

Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Nezaradené Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

Mohlo by vás zaujímať

Najčítanejšie články

Najnovšie články