Fingo radí Hypotéky Pandémia

Splátky úveru si môžete odložiť. Nie je to bez rizika

Šíriaca sa pandémia koronavírusu výrazne zasiahla do nášho každodenného života. Vláda od pondelka 16. 3. zatvára školy na celom Slovensku, a tak mnohí rodičia neplánovane ostanú doma. Kto nemá home office a nechce si vyčerpať dovolenku, skončí povinne na OČR-ke a na PN-ke. Tisícky rodín tak prídu o časť svojich príjmov, čo môže ohroziť aj splácanie ich úverov. Ako to vyriešiť?

Ideálnou možnosťou je v tomto prípade siahnuť na finančnú rezervu alebo využiť plnenie zo životnej poistky. Realita je však taká, že nie každý z nás je takto pripravený na podobné neočakávané situácie. Aj preto už viaceré banky v Európe kvôli koronavírusu umožňujú ľuďom odložiť ich splátky úverov. Zo slovenských bánk zareagovala ako prvá VÚB banka, ktorá klientom povolí bezplatný odklad splátok na 1 až 6 mesiacov. Pridala sa tiež ČSOB, s podobnou ponukou môžu prísť aj ďalšie banky a ich reakcie na vzniknutú situáciu budeme priebežne aktualizovať. 

Ak aj vy uvažujete o odklade splátok na svojej hypotéke či spotrebnom úvere, prinášame vám stručný návod a pravidlá, ako to vo všeobecnosti v bankách funguje. 

Článok priebežne aktualizujeme.

7 krokov, ako postupovať pri odklade splátok

  1. Ak viete, že budete mať problém so splácaním svojich úverov, ešte predtým, ako sa dostane do platobnej neschopnosti, skúste zájsť do svojej banky a opýtajte sa, ako túto situáciu môžete riešiť. 
  2. Banka vám môže navrhnúť odklad splátok úveru. Vyžiada si od vás doklad, ktorým preukážete dôvod zníženia vášho príjmu (napr. potvrdenie o PN, OČR) – banky majú v tomto individuálne podmienky. Dôležité je, aby v čase riešenia odkladu splátok úver nebol v omeškaní. V opačnom prípade banky odklad povoliť nemusia.
  3. Štandardne vám banka ponúkne buď odklad splátky istiny alebo odklad celej splátky úveru, teda aj vrátane úroku. 
  4. Banky umožňujú odklad splátok len na určitú dobu, obvykle maximálne na 6 mesiacov. 
  5. Počas obdobia odkladu sa vám naďalej kumuluje úrok, ktorý budete musieť neskôr zaplatiť spolu s odloženými splátkami istiny. Inak povedané to, čo počas odkladu nezaplatíte, sa vám neskôr rozráta do ďalších splátok, ktoré sa tak navýšia, aby sa dodržala splatnosť úveru. 
  6. Na základe spísanej žiadosti a odsúhlasených podmienok odkladu splátok vám banka vystaví dodatok k úverovej zmluve. 
  7. Tým sa zmení, resp. zastaví váš splátkový kalendár a banka si začne inkasovať zníženú splátku, prípadne vám splátku nebude strhávať vôbec (podľa toho, či ste požiadali len o odklad splátky istiny alebo odklad celej splátky úveru).

Pozor! Nevyhnete sa záznamu v úverovom registri

Ak sa rozhodnete pre odklad splátok, mali by ste zároveň vedieť, že vám takto vznikne záznam v úverovom registri a na vašom úvere vznikne status Reštrukturalizovaný úver. Pri štandardnom povolenom odklade na žiadosť klienta banka odosiela túto informáciu do úverového registra, kde sa síce odložená alebo znížená splátka objaví ako korektná, ale vo všeobecnosti sa reštrukturalizácia považuje pri žiadaní o nový úver za negatívny záznam. 

Odklad splátok by vám teda mohol uškodiť, ak plánujete v budúcnosti napríklad riešiť financovanie nového bývania a žiadať o ďalší úver. Prípadné refinancovanie existujúceho úveru môže byť rovnako z tohto dôvodu ohrozené. Je otázne, ako budú odklady splátok z obdobia pandémie koronavírusu banky v budúcnosti posudzovať. Keby ich nebrali ako negatívny záznam, mohlo by vám toto riešenie znížiť finančné ťažkosti počas najbližších týždňov “bez väčšej ujmy”. Ale v opačnom prípade odporúčame siahnuť po odklade splátok ako po poslednej možnosti. 

Ak si neviete rady so splácaním, pomôžeme vám

Ako sme popísali vyššie, odklad splátok na úvere nie je „bezproblémové“ riešenie. Uvedomte si, že po ukončení odkladu budete musieť nezaplatené splátky banke tak či tak vrátiť. Vaša mesačná splátka na hypotéke či pôžičke sa tým zvýši, takže ešte viac zaťaží váš rodinný rozpočet. V žiadnom prípade nejde o odpustenie splátok! 

Ak si neviete rady so splátkami, či už kvôli nečakanému výpadku príjmu v súvislosti s koronavírusom alebo z iného dôvodu, riešením môže byť aj refinancovanie alebo konsolidácia úverov. Obráťte sa na skúseného finančného sprostredkovateľa tak, ako to robí stále viac Slovákov. Makléri z FinGO.sk klientom pomáhajú aj v takýchto situáciách – jednak v tom, ako sa na ne pripraviť a keď prídu, tak ich rozumne vyriešiť. Naše služby sú bezplatné. Zavolajte nám na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte vaše údaje a my sa vám ozveme.

Mohlo by vás zaujímať