Finančné správy Hypotéky

Oplatí sa vám refinancovanie úveru?

Možno ste v situácii, kedy uvažujete, ako si „upratať“ svoje úverové splátky. Možno ste požiadali o ďalší úver, ale banka vám ho zamietla, pretože už máte viacero splátok a finančne to už „nevyšlo“. Alebo sa vám nepáči, že vám banka pri výročí fixácie diktuje podmienky, s ktorými nesúhlasíte. Riešením pre vás môže byť refinancovanie úveru.

Pozrime sa bližšie na to, čo refinancovanie úveru vlastne je a na čo slúži.

Modelová situácia č.1:

Pred niekoľkými rokmi ste si kúpili nehnuteľnosť, ktorú ste financovali prostredníctvom hypotekárneho úveru. V tom čase bol úver možno výhodný, dnes však na trhu banky bežne ponúkajú úvery s úrokom, ktorý je výrazne nižší ako úrok na úvere, ktorý momentálne splácate. Aké sú vaše možnosti?

„V prvom rade odporúčam klientom, ktorí majú pocit, že banka na nich neprimerane zarába, začať túto situáciu riešiť hneď. Klient má možnosť refinancovať svoj existujúci úver nielen v období výročia fixácie, ale prakticky kedykoľvek,“ hovorí Martin Bittara zo spoločnosti FinGO.sk.

Cieľom refinancovania je nahradiť drahý úver lacnejším a tým si znížiť mesačnú splátku. Martin Bittara však upozorňuje: „Pre väčšinu klientov je jediným dôvodom k refinancovaniu výška úroku. Refinancovanie má však pre klienta celý rad ďalších výhod. Pri refinancovaní si napríklad klient môže navýšiť existujúci úver až o 5 % (maximálne však 2 000 €) bez toho, aby musel dokladovať výšku príjmu. Klient má tiež možnosť natiahnuť dobu splácania, v niektorých bankách dokonca až na 40 rokov, predĺžiť fixáciu úveru či zmeniť ďalšie produkty a služby, ktoré má okolo hypotéky, za výhodnejšie. A to všetko veľmi jednoducho, bez dokladovania výšky príjmu a zbytočných papierovačiek.“

Refinancovať hypotéku sa vám môže výrazne oplatiť aj vtedy, keď si predĺžite fixáciu úveru, hoci vaša mesačná splátka zostane rovnaká. Zafixovaním dnešných nízkych úrokových sadzieb na päť prípadne viac rokov získate istotu, že sa vaša splátka počas tohto obdobia nezmení, nech sa deje čokoľvek.

Naopak, ak neplánujete navýšiť svoj existujúci úver či zmeniť ďalšie podmienky úveru a rozdiel v úrokovej miere je iba niekoľko desatiniek percenta, nemusí sa vám refinancovanie vôbec oplatiť. Úspora, ktorú refinancovaním získate, vám môže vystačiť iba na poplatky za predčasné splatenie úveru, ktoré svojej banke zaplatíte.

Refinancovanie úveru je záležitosť, ku ktorej treba pristupovať komplexne a dôkladne zvažovať všetky okolnosti. Jednoduché porovnanie možností refinancovania úveru si môžete spraviť aj sami cez online porovnávač. Ak sa však už rozhodnete refinancovať svoju hypotéku, najlepšie je poradiť sa vopred s finančným odborníkom. Myslí si to aj Bittara: „Klientom vždy odporúčam poradiť sa najskôr so skúseným finančným sprostredkovateľom, ktorý dokáže nestranne posúdiť všetky podmienky a doporučiť, kedy, kde a či vôbec sa konkrétnemu klientovi refinancovanie úveru oplatí.“

Modelová situácia č.2

V minulosti ste sa niekoľkokrát dostali do situácie, že ste súrne potrebovali menšiu sumu peňazí a tak ste využili možnosť rýchlych pôžičiek. Dnes splácate pôžičku od nebankovej inštitúcie, leasing na auto, spotrebný úver aj stavebné sporenie. Štyri úvery, ktoré žerú peniaze a aj keď sú na kratšiu dobu, vaše mesačné splátky sú vysoké a vy sa nedokážete vymaniť z tohto kolotoča. Čo sa s tým dá robiť?

„Ideálnym riešením pre takýchto klientov je konsolidácia,hovorí Martin Bittara. „Ide o  zlúčenie dvoch alebo viacerých úverov do jedného, s cieľom znížiť si mesačnú splátku a ušetriť.“

Aj konsolidáciu viacerých úverov vedia vybrané banky často urobiť bez dokladovania príjmu. Preto ak máte viacero splátok, v rôznych inštitúciách, akonáhle máte pri nich vyšší úrok ako na hypotéke a máte nehnuteľnosť, ktorú môžete založiť, vždy sa vám oplatí zabaliť ich do hypotéky a tým výrazne ušetriť.

Hypotéka je v súčasnosti najlacnejší úverový produkt na trhu a takýmto krokom si môžete znížiť splátky pokojne aj o polovicu. Tým, že budete splácať iba jeden úver si navyše výrazne sprehľadníte rodinný rozpočet a zjednodušíte plánovanie výdavkov.

Chcete zistiť, koľko môžete pri refinancovaní svojich existujúcich úverov ušetriť? Kliknite na našu jednoduchú online kalkulačku a porovnajte si, v ktorej banke sa vám najviac oplatí refinancovať svoje úvery.

Ak sami nedokážete komplexne zhodnotiť všetky podmienky, naši špecialisti vám radi poradia, ktorá banka vám preplatí poplatok za predčasné splatenie úveru a či sa vám oplatí refinancovať svoje úvery dnes, alebo počkať na výročie fixácie. A aby toho nebolo málo, naši špecialisti sa vedia pozrieť aj na to, ako sa zbaviť menších, nevýhodných úverov a všetko to pekne zabaliť do jednej splátky.

Zistite, koľko môžete ušetriť na FinGO.sk a znížte si svoje splátky ešte dnes.

Kategórie

Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

Mohlo by vás zaujímať