Fingo radí Hypotéky

Úverový register. Čo všetko o vás prezradí?

úverový register

Chceli by ste požiadať o hypotéku, ale mali ste v minulosti ťažkosti so splácaním svojich záväzkov? Banka tieto problémy ľahko odhalí pri skúmaní vašej platobnej disciplíny. Všetky omeškania na splátkach, nepovolené prečerpania alebo zamietnuté žiadosti o úver sú totiž podrobne evidované v úverovom registri. Čo to vlastne úverový register je a na čo slúži?

V článku sa dočítate:

 • Čo je to úverový register a aké údaje eviduje
 • Ako sa k výpisu z úverového registra dostanete
 • Na čo všetko vám údaje z úverového registra poslúžia
 • S čím vám pomôžu aj naši finanční sprostredkovatelia FinGO.sk

Čo je to úverový register

Úverový register je zjednodušený názov pre Spoločný register bankových informácií (SRBI), v ktorom sú evidované všetky bankové úvery. Pôžičky a leasingy nebankových spoločností sú zasa evidované v Nebankovom registri klientskych informácií (NRKI). 

V týchto registroch je evidovaný každý dlžník, spoludlžník alebo ručiteľ, na ktorého rodné číslo je vedená akákoľvek zmluva o úvere, hypotéke, pôžičke, leasingu, povolenom prečerpaní či kreditnej karte.

Aké údaje sa evidujú v registri

V registri sa evidujú viaceré údaje, medzi nimi aj: 

 • názov finančnej inštitúcie
 • typ a výška úveru aj jeho zostatok
 • splátka
 • omeškané splátky, počet omeškaní
 • výška limitov kreditných kariet a povolených prečerpaní aj čerpaní

Ako je to s odkladom splátok

Ak ste sa rozhodli pre odklad splátok podľa zákona LEX KORONA, nemal by mať negatívny dopad na váš úverový register. V registri je uvedená poznámka COVID-19, podľa ktorej budú banky v budúcnosti vedieť, že ste mali odložené splátky podľa štátom povolených pravidiel.

Na rozdiel od štandardného odkladu splátok (ktorý banky poskytovali aj pred pandémiou), teda takto odložené splátky nemajú mať mať vplyv na vaše hodnotenie v budúcnosti.

Avšak myslite na to, že banky majú svoje interné pravidlá a ako súkromné podnikateľské subjekty si môžu sami zvoliť, či klientov s odloženými splátkami v budúcnosti budú ochotné úverovať rovnako ako ostatných.

kalkulačka a peniaze

Aj zamietnuté žiadosti o úver

V úverovom registri nájdete aj všetky žiadosti o úver a ich stavy, vrátane zamietnutých žiadostí, spolu s dátumami. Všetky tieto údaje sa v SRBI aj NRKI uchovávajú počas doby platnosti úverovej zmluvy a ešte 5 rokov po splatení úveru. Po piatich rokoch sú údaje z registra automaticky vymazané. S týmito informáciami pracujú banky pri skúmaní vašej bonity.

TIP: Preto ak chcete požiadať o hypotéku, nie je na škodu mať vopred k dispozícii takýto komplexný prehľad o prípadnom rozsahu omeškaní na úveroch a podľa toho zvoliť ďalšiu stratégiu. 

Výpis z úverového registra však nie je povinnou prílohou žiadosti o úver. Preto ak ste nikdy neboli v omeškaní so splátkami, prípadne vaša úverová minulosť je čistá, nemusíte si o výpis z registra žiadať.

Ako sa k výpisu z úverového registra dostanete

Stav vašich záznamov v úverovom registri si môžete skontrolovať veľmi jednoducho.

 • O výpis zo SRBI a /alebo NRKI môžete požiadať písomne prostredníctvom žiadosti o poskytnutie odpisu osobných údajov, ktorú nájdete na webe oboch registrov (SRBI alebo NRKI).
 • Vyplnenú žiadosť pošlete na adresu registra, uvedenú v spodnej časti tlačiva.
 • Žiadosť však môžete podať aj osobne v sídle prevádzkovateľov registrov, ktoré sa nachádza v Bratislave.
 • Na podanie a prevzatie výpisu z registra môžete splnomocniť aj inú osobu, napríklad finančného sprostredkovateľa.
 • Tlačivo na splnomocnenie nájdete tiež na webe.

TIP: Prehľad finančných záväzkov z bankového a nebankového registra môžete získať aj online na tejto stránke.

rodina v obývačke

Výpis vám vyhotovia do 30 dní

Výpis je štandardne vyhotovený do 30 dní od podania žiadosti a zaslaný poštou na dobierku. Poplatok za každý výpis (SRBI aj NRKI) je 4 eurá + poštovné, pri osobnom prevzatí zaplatíte iba 4 eurá. Pokiaľ žiadate o výpisy z oboch registrov, zaplatíte poplatok za oba.

Ak potrebujete informácie urgentne, môžete požiadať o expresné vydanie výpisu, za ktorý si ale priplatíte. Písomnú žiadosť o poskytnutie expresného výpisu vybavia do piatich pracovných dní za poplatok 14 eur + poštovné. Osobne máte za rovnaký poplatok výpis vyhotovený na počkanie.

Ako vám môžu byť údaje z úverového registra užitočné?

Informácie, ktoré sú v úverových registroch, slúžia bankám na získanie prehľadu o žiadateľovi o úver. Pokiaľ ste svoje záväzky splácali vždy riadne a včas, nemusíte sa ničoho obávať. Problémom môžu byť omeškania v splácaní, nepovolené prečerpania účtu či kreditnej karty, ale aj zamietnuté žiadosti o úver.

Negatívny záznam v úverovom registri však ešte nemusí automaticky znamenať, že sa k hypotéke nedostanete.

K hodnoteniu údajov v úverovom registri totiž pristupujú jednotlivé banky rôzne. Pre vás ako klienta je však veľmi náročné správne vyhodnotiť, či máte alebo nemáte šancu získať nový úver. Preto je vhodné, ešte pred samotným podaním žiadosti o úver, poradiť sa so skúseným finančným sprostredkovateľom, aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám. 

TIP: Maklér vám na základe výpisu z úverového registra môže pomôcť s vybavením hypotéky v banke, kde je jej schválenie priechodné.

Pre skontaktovanie sa s FinGO.sk finančným sprostredkovateľom vo vašom okolí vyplňte údaje v našom hypotekárnom porovnávači, alebo nás kontaktujte telefonicky na čísle 0800 60 10 60Prípadne nám zanechajte svoje údaje a my sa vám čím skôr ozveme.

  Kategórie

  Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Nezaradené Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

  Mohlo by vás zaujímať

  Najčítanejšie články

  Najnovšie články