Fingo radí Investície

ECB chce skrotiť infláciu zvyšovaním úrokov. Ako sa to odrazí v našich peňaženkách?

nákupný košík raketa

Na Slovensku sa inflácia v máji vyšplhala na 12,6 %. Pre porovnanie, v eurozóne sa aktuálne pohybuje na úrovni 8,1 %. Rast inflácie nahráva do karát aj zvyšovaniu úrokov, ktoré už dlhší čas signalizuje Európska centrálna banka (ECB). Nedávno opäť naznačila, že k tomuto kroku pristúpi už v júli. Ako následne zareagujú slovenské banky a ako to v konečnom dôsledku pocítime aj v našich peňaženkách? 

V článku sa dočítate:

 • Vyššie úroky ECB zdražia hypotéky ešte výraznejšie
 • Ako postupuje Americká centrálna banka (FED) 
 • Ako centrálne banky ovplyvňujú trh aj domácnosti
 • Ako sa popasovať s pretrvávajúcim zdražovaním
 • Prečo sa spojiť s finančnými expertmi z FinGO.sk 

Európska centrálna banka minulý týždeň zvýšila inflačné prognózy a uznala, že prudký nárast cien v Európe nie je len dočasný ako to predpokladala v závere roka 2021. Zároveň signalizovala, že v júli pravdepodobne zvýši kľúčovú úrokovú sadzbu. Ak by ECB pristúpila k zvýšeniu úrokov, stalo by sa tak po prvýkrát po 10 rokoch. Reálne to znamená, že cena peňazí pôjde hore a náklady na kapitál vzrastú.

S veľkou pravdepodobnosťou sa to odrazí aj na výraznejšom zdražení hypoték na Slovensku a zároveň môžu rásť aj úroky na vkladoch.

Prečo je ECB taká nerozhodná a vyčkáva

Predstavitelia ECB začali hovoriť o zvyšovaní úrokov už začiatkom roku 2021 pri prvých náznakoch zvyšovania inflácie, aby ju aj týmto spôsobom skrotili. Pomalší rast ekonomiky spôsobený pandémiou a najnovšie aj vojnovým konfliktom na Ukrajine však dôležité rozhodnutie ECB stále brzdia. Kým okolité štáty neplatiace eurom zareagovali už vlani a s cieľom zabrániť ďalšiemu zvyšovaniu cien prudko začali zvyšovať sadzby, ECB je stále nerozhodná a vyčkáva. 

Je dôležité nájsť rovnováhu, pretože vyššie úroky môžu síce rast inflácie spomaliť, ale na druhej strane aj znížiť HDP európskych krajín alebo pribrzdiť ich ekonomický rast. Platí tu jednoduchá rovnica – čím sú úroky na úveroch vyššie, tým menej si ich podniky a obyvatelia berú, a následne tým menej aj nakupujú a míňajú. Menej peňazí v spotrebe potom automaticky brzdí aj fungovanie a rast ekonomiky. 

TIP: Viac rád, ktoré sa vám v dnešnej situácii zídu, nájdete aj v našom článku Čo je inflácia a ako nad ňou vyhrať 

Vyššie úroky zdražia hypotéky ešte výraznejšie

Vyššie úroky ECB zdražia peniaze, ktoré naše banky vedia získať pre svoju činnosť. Preto budú mať ďalší dôvod na zdražovanie úverov a klienti to pocítia vo vyšších splátkach. Reč je o vyšších úrokoch na hypotékach a spotrebných úveroch, ale týka sa to aj povolených prečerpaní či kreditných kariet.

Jednoducho, na úrokoch budú musieť platiť viac všetci dlžníci vrátane nášho štátu.

Fingo výpočet hypotéky kalkulačka

Na druhej strane, po zvýšení kľúčovej sadzby ECB môžeme očakávať aj zvýšenie výnosov na dlhopisových trhoch, čo je pozitívna správa. Nové dlhopisy budú atraktívnejšie a niektoré banky možno zvýšia aj úroky na vkladoch pre bežných klientov, teda na sporeniach či termínovaných vkladoch. 

Amerika postupuje oveľa razantnejšie

Keby sme chceli politiku ECB porovnať s Americkou centrálnou bankou (FED), Amerika postupuje oveľa razantnejšie. Úrokové sadzby vytiahla už na 0,75 % a práve dnes (v stredu 15.6.2022) bude FED opäť zasadať. Očakáva sa, že sadzby posunie ešte vyššie a nervozita na akciových trhoch sa prejavuje už niekoľko dní. Vidieť to aj na najznámejšom americkom indexe S&P 500, ktorý klesol zhruba o 20 %. 

Aj inflácia v USA v porovnaní s očakávaniami analytikov dosiahla vyššie čísla a v máji nečakane opäť vzrástla na 8,6 % z predchádzajúcich 8,3 %. Pracovný trh v USA je však zatiaľ silný, preto kroky a vyhlásenia členov FED-u vedú k rýchlejšiemu reagovaniu na aktuálne vysokú infláciu.

Ako centrálne banky ovplyvňujú trh aj domácnosti

Centrálne banky, či už ide o ECB, alebo FED, ovplyvňujú náladu a dianie na finančných trhoch rôznymi spôsobmi. Trhom veľakrát zamávajú aj slovné vyjadrenia ich čelných predstaviteľov, ktoré potom ovplyvňujú firmy, bankové domy a v konečnom dôsledku aj domácnosti. 

Autority centrálnych bánk sledujú ekonomické ukazovatele a následne nastavujú optimálnu finančnú politiku. Môžu intervenovať na finančnom trhu, tlačiť peniaze, zvyšovať a znižovať úroky a takýmto spôsobom stimulovať rast jednotlivých ekonomík. To znamená, že bežný človek ich rozhodovanie pociťuje hlavne na úrokových sadzbách na vkladoch a úveroch.

So zdražovaním sa musíme popasovať

Dlhodobo upozorňujeme, že si treba budovať rezervu, pretože výhodné úrokové sadzby na hypotékach tu nebudú večne. Preto by každý z nás mal mať pripravený vankúš, aby prípadný rast mesačnej splátky svojej hypotéky v budúcnosti zvládol.

Každý z nás sa bude musieť popasovať v infláciou. Ceny sa môžu tlačiť nahor počas celého roka, preto základná rada znie míňať s rozumom a čo sa dá, odložiť do rezervy. Určite pomôže, ak si posvietime na svoj mesačný rozpočet a odchádzajúce platby. Niektoré sa dajú zredukovať, iné odložiť na neskôr.

Veľakrát zafunguje už len to, že si situáciu uvedomíme, začneme si výdavky viac strážiť a potom naozaj míňame o niečo menej.

TIP: Praktické tipy, ako prekabátiť infláciu, sme pre vás pripravili aj v našom článku Ako ochránite vaše peniaze a úspory pred infláciou. 

Či už sa chcete poradiť ohľadom optimalizácie vášho rodinného rozpočtu, možností investovania, alebo riešite financovanie bývania, naši makléri z FinGO.sk sú tu pre vás. Zavolajte nám na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte vaše údaje a my sa vám ozveme. Radi pomôžeme aj vám. 

  Kategórie

  Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

  Mohlo by vás zaujímať