Fingo radí Neživotné poistenie Osobné financie

Koľko stojí poistenie na lyžovačku? 5 rád o zimných športoch


Počasie už praje aj zimným radovánkam na snehu, ktoré si užívajú deti i dospelí. Lyžovačka nie je lacná záležitosť, no v prípade vážneho zranenia či zrážky s iným lyžiarom sa môže predražiť ešte viac. Skôr než vyrazíte do zahraničných stredísk, uzavrite si vhodné poistenie. Aj na Slovensku sa vám zíde, napríklad pri zimnej turistike alebo skialpe. Viete, ako si ho nakombinovať a koľko stojí?

Slováci čoraz častejšie v zime vyrážajú na dovolenku alebo predĺžený víkend do zahraničia. Veľakrát tam nájdu omnoho lepšie lyžiarske podmienky, pričom ceny skipasov sú len o niečo vyššie alebo aj porovnateľné so Slovenskom. Napríklad v stredisku Stuhleck v rakúskom Semmeringu, ktoré je veľmi populárne aj medzi našincami, denný skipas stojí toľko, čo v Jasnej.

Mnoho nadšencov lyžovania, ale aj zimnej turistiky, vyráža aj do Talianska, Švajčiarska či Francúzska, niektorí si odskočia hoci aj na otočku do Poľska.

Riskovať sa neoplatí, škody môžu dosahovať aj tisícky eur

Ak patríte k nadšencom zimných športov, či už máte radi zjazdové lyžovanie, bežkujete alebo snowboardujete, na jednu skutočnosť si dajte pozor. A to bez ohľadu na to, či ste začiatočníci alebo patríte k tým skúsenejším. Kým na Slovensku vám pri úraze na zjazdovke postačí verejné zdravotné poistenie, v cudzine je to inak.

Pri lyžovačke v Rakúsku, Taliansku, ale aj v Česku či Poľsku sa teda nespoliehajte iba na Európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý máte od vašej zdravotnej poisťovne. S ním bezplatne získate len zdravotnú starostlivosť v rozsahu, ktorý je štandardom pre danú krajinu. Kryje nevyhnutné ošetrenie alebo operačné zákroky pri akútnych stavoch vo verejných zdravotníckych zariadeniach, ale starostlivosť v súkromných zariadeniach si budete platiť z vlastného vrecka. Takisto hospitalizáciu či zakúpené lieky v lekárni. Ak by bol potrebný zásah leteckej záchrannej služby, aj ten vás môže vyjsť poriadne draho.

Čo všetko sa stáva na svahu

Poisťovne poznajú situácie, keď si lyžiar v cudzine po zrážke na svahu zlomil oba členky, museli ho operovať a poisťovňa mu vyplatila takmer 10-tisíc eur. V inom prípade sa poistenému lyžiarovi zachytila lyža vo chvíli, keď vystupoval z lanovky. Skončilo to otrasom mozgu aj zlomenými rebrami. Od poisťovne dostal 7-tisíc eur.

Preto je dôležité pred vycestovaním do cudziny uzavrieť si poistenie. Každé cestovné poistenie automaticky kryje aj bežné rekreačné športy. Základný balík by mal obsahovať nielen poistenie liečebných nákladov, ale aj asistenciu a zodpovednosť za škodu. Na svahu sa môžete zraniť, ale aj nechtiac ublížiť iným. Z poistenia zodpovednosti poisťovňa uhradí aj škody, ktoré spôsobíte tretím stranám.

Ak napríklad zrazíte lyžiara na rakúskej zjazdovke, môže si od vás vymáhať náklady na prevoz do nemocnice, ošetrenie a lieky, ale aj o výdavky na rekonvalescenciu, náhradu príjmu či zničené lyžiarske vybavenie. 

Koľko stojí poistenie v rámci Európy jednotlivca či 4-člennú rodinu

Riskovať sa teda neoplatí a poistenie peňaženku nezabolí až tak veľa. Za základný balík poistenia v rámci Európy, ktorý by obsahoval liečebné náklady, zodpovednosť za škodu a asistenčné služby, zaplatíte od 1,15 eura do 2 eur za deň. Pri 7-dňovej lyžovačke vás bude stáť zhruba od 8 eur do 12 eur. Ak sa na lyžovačku vyberie vaša 4-členná rodina s dvoma deťmi, poistenie vás môže stáť od 3 do 6 eur za deň a pri 7-dňovej lyžovačke zaplatíte najmenej 23 eur. 

Čo sa týka poistného krytia, je na vás, na aké situácie chcete byť chránený.

 • Základný balík poistenia môže obsahovať liečebné náklady, zodpovednosť za škodu a asistenciu.
 • Rozšírený balík vám môže pokryť aj iné nečakané škody, ktoré sa môžu prihodiť.
 • Môžete si pripoistiť napríklad storno zimnej dovolenky či právne služby, ľudia si bežne pripoisťujú stratu a krádež batožiny alebo úrazy, ktoré im môžu pokryť napríklad trvalé následky úrazov, ak by si pri páde poškodili chrbticu a podobne. 

Úrazy sa žiaľ stávajú počas celého roka. Prečo je v dnešnej dobe nevyhnutné mať aj kvalitné životné poistenie, si môžete prečítať v našom článku Úraz vám môže obrátiť život naruby. Viete, ako sa správne poistiť?

Pozor na rizikové aktivity ako je skialpinizmus či jazda na skútri

Poisťovne zároveň rozlišujú, či sa venujete športom len rekreačne alebo ich vykonávate súťažne, prípadne obľubujete rizikovejšie športy. Ak si radi doprajete väčší adrenalín, napríklad skialpinizmus, freeride lyžovanie alebo zážitkovú jazdu na snežnom skútri, tieto rizikové športy si musíte pripoistiť, takže si za poistenie priplatíte.

Ak by sa napríklad dvojica skialpinistov v zime vydala do Rakúska či Talianska, za 3 dni za poistenie zaplatí od 16 do 30 eur. Dlhšie 7-dňové prechody ich môžu stáť od 38 do 70 eur v závislosti od poisťovne. 

Mimochodom, ak máte v poistke bytu či domu dojednané aj poistenie zodpovednosti za škodu, to vám môže pomôcť aj pri lyžovačke. Ale pozor – ak ide o lyžovačku v zahraničí, musíte si skontrolovať územnú platnosť poistenia.

Keď máte dojednané poistenie zodpovednosti v rámci poistenia nehnuteľnosti a domácnosti, tak prípadné náklady za škody voči tretím stranám budú hradené z tohto poistenia. Ak je toto poistenie dobre nastavené a má platnosť aj v krajine, do ktorej ste vycestovali, nemusíte si zodpovednosť dopoisťovať v rámci cestovného poistenia.

Zimná turistika a rizikovejšie športy na Slovensku

Premýšľate, či potrebujete poistenie aj pri lyžovačke či iných zimných športoch na Slovensku? Najmä pri rizikovejších aktivitách áno.

 • Ak sa chystáte na lyžovačku na Slovensku a utrpíte úraz, náklady na ošetrenie vám pokryje verejné zdravotné poistenie.
 • Pokiaľ by však k úrazu došlo pri rizikovejších aktivitách ako je skialpinizmus, freestyle lyžovanie či jazda na snežnom skútri, poisťovňa vám môže odmietnuť preplatiť náklady na zásah horskej služby vrátane prepravy vrtuľníkom. V tomto prípade je dobré uzavrieť si balík poistenia, ktorý zahŕňa rizikový šport, zodpovednosť a horskú službu.
 • Aj v prípade zimnej horskej turistiky je odporúčané, aby si klienti poistili minimálne horskú službu, čo ich stojí zhruba od 70 centov za deň.

Kedy sa viac oplatí celoročné poistenie

Poistenie do hôr môže byť aj súčasťou celoročného cestovného poistenia ako bonus. Ak vyrážate na lyžovačku do zahraničia viackrát počas sezóny alebo si cez rok doprajete viac dovoleniek či predĺžených víkendov, rozumnejšie bude uzavrieť si celoročné poistenie. Vyjde cenovo výhodnejšie a vo väčšine poisťovní automaticky obsahuje aj poistenie do hôr zdarma.

Ak by ste si do balíčka navolili napríklad liečebné náklady, zodpovednosť za škodu, úraz, batožinu, záchrannú činnosť a asistenčné služby, ročne vás takéto celoročné poistenie v rámci Európy môže stáť od 48 do 76 eur. Ak by ste si pripoistili aj rizikové športy, zaplatíte viac ako dvojnásobok.

Zaujíma vás, do ktorých lokalít na Slovensku sa oplatí pripoistiť horskú službu? Prečítajte aj článok Poistenie do hôr: 5 rád, prečo si ho uzavrieť

5 rád, ako sa poistiť na lyžovačku 

Na záver niekoľko rád. Myslite na to, že lyžovanie je krásny, ale aj nebezpečný šport. Prípadný úraz či kolízia môžu spôsobiť nemalé škody nielen na zdraví, ale výrazne ich môže pocítiť aj vaša peňaženka. Aby následky takýchto udalostí boli čo najmenšie, máme pre vás niekoľko základných rád. 

1. Pri lyžovačke v zahraničí sa v žiadnom prípade nespoliehajte iba na Európsky preukaz zdravotného poistenia. Ten vás oprávňuje iba na zdravotnú starostlivosť vo verejných zdravotníckych zariadeniach a v rozsahu štandardnom pre danú krajinu. Vždy majte uzatvorené cestovné poistenie s dostatočným poistným krytím.

2. V rámci základného balíka poistenia máte kryté iba rekreačné zimné športy ako je lyžovanie, snowboardovanie či bežkovanie. Ale pozor, ak máte radi skialpovanie, freestyle či jazdu na snežnom skútri, musíte si pripoistiť rizikové športy. Pri zimnej turistike si pripoistite aj horskú službu, a to aj na Slovensku.

3. Nezabudnite, že prípadná zrážka s iným lyžiarom na svahu vás môže vyjsť poriadne draho. Majte preto vždy dojednanú aj zodpovednosť za škodu. Pri lyžovačke na Slovensku vám zodpovednosť môže kryť poisťovňa v rámci vášho poistenia nehnuteľnosti a domácnosti.

4. Alkohol si doprajte vždy až po lyžovačke. V prípade úrazu či škody spôsobenej pod vplyvom alkoholu vám poisťovňa môže krátiť poistné plnenie alebo vám poistné plnenie nevyplatí vôbec. Poisťovňa vám nepomôže ani vtedy, ak lyžujete mimo vyznačených trás alebo sa venujete extrémnym športom, ktoré má vo výlukách. 

5. Ak cestujete do zahraničia alebo na hory viackrát za rok, uzatvorte si celoročné cestovné poistenie. Je omnoho výhodnejšie ako krátkodobé cestovné poistenie. Navyše, vo väčšine poisťovní obsahuje poistenie do hôr ako bonus. 

TIP: Ak sa chcete poradiť ohľadom cestovného poistenia, ale aj poistenia bytu alebo domu, prípadne hľadáte najlepšie životné poistenie, naši odborníci z FinGO.sk vám s tým radi pomôžu.

Stačí si dohodnúť schôdzku s niektorým z našich maklérov FinGO.sk, ktorých nájdete na celom Slovensku.

Zavolajte nám na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte vaše údaje a my sa vám čoskoro ozveme.

  Kategórie

  Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Nezaradené Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

  Mohlo by vás zaujímať

  Najčítanejšie články

  Najnovšie články