Fingo radí Osobné financie

Máte svoje zmluvy pod kontrolou? Vaša hypotéka môže byť lacnejšia a poistka kvalitnejšia

Ruku na srdce. Máte poriadok vo svojich zmluvách, ktoré sa vám doma za posledné roky nazbierali? Plyn, elektrina, internet, ale aj vkladná knižka, životná poistka, hypotéka… Odborníci radia, že najmä vo finančných produktoch si treba raz za čas „upratať“. A tým nemyslia len pozbierať zmluvy do jedného šanóna, ale poctivo ich preštudovať, v prípade potreby zaktualizovať a v niektorých prípadoch možno aj vymeniť za novší finančný produkt s výhodnejšími podmienkami. Oplatí sa to aj kvôli finančnej úspore. 

Kontrolou zastaralých zmlúv môžete v rodinnom rozpočte ušetriť desiatky, v niektorých prípadoch aj stovky eur mesačne. No nielen okamžitá peňažná úspora je dôležitá. Ak máte napríklad životnú poistku staršiu ako 5 rokov, môže sa pokojne stať, že vám v prípade vážnej choroby alebo úrazu v súčasnosti vôbec nepomôže. A čo také vkladné knižky, ktoré ešte stále niektorí schovávajú v šuflíku? Banky ich dnes úročia mizernými úrokmi, aby sa ich zbavili. Ani stavebné sporenie už nie je z pohľadu investovania také výnosné ako kedysi a Slováci zbytočne strácajú peniaze aj v dôchodkovom II. pilieri, keďže odvádzajú svoje povinné odvody do nesprávnych fondov

Praktických príkladov, prečo a ako vám prehodnotenie vašich finančných produktov môže pomôcť, je veľa. Nechcete predsa zbytočne vyhadzovať peniaze von oknom, no nie?  

Prečo sa oplatí „upratať“ v starých zmluvách

  • Situácia na finančnom trhu sa mení. Banky a poisťovne sa prispôsobujú potrebám klientov, upravujú svoje produkty alebo spájajú viaceré do jedného. Zároveň prinášajú úplne nové, ktoré predtým neexistovali a môžu vyhovovať vašim aktuálnym požiadavkám viac ako tie staré. 
  • Mení sa aj vaša situácia. Možno už nie ste single a máte rodinu. Alebo ste zmenili zamestnanie, zarábate viac, samozrejme ste zostarli a môžete trpieť nejakým ochorením. To všetko sú dôvody, pri ktorých sa oplatí pozrieť na vaše poistky, prehodnotiť výhodnosť úverov či možnosti sporenia. 
  • Nechcete predsa platiť za niečo, čo nepotrebujete. Napríklad v životnom alebo aj neživotnom poistení vám poisťovňa nemusí vyplatiť poistné plnenie, lebo sa vaša situácia zmenila a v poistnej zmluve máte neaktuálne údaje. Alebo vám vyplatí plnenie nižšie ako ste očakávali. 
  • Úrokové sadzby na hypotékach a pôžičkách sú dnes oveľa výhodnejšie ako v minulosti, a tak by ste ich refinancovaním alebo konsolidáciou (čiže spojením viacerých úverov do jedného) dokázali výrazne ušetriť. Úspora na mesačnej splátke môže byť desiatky, ale aj stovky eur. 
  • Naopak, bežné sporiace produkty ako boli vkladné knižky, neskôr sporiace účty, alebo termínované vklady, dnes ponúkajú nevýhodné zhodnotenie, a tak na nich v súčasnosti viac strácate ako zarábate. Preto je lepšie poobzerať sa po iných formách zhodnotenia peňazí. 
  • V oblasti investícií sa otvárajú nové možnosti ako je investovanie do zlata a drahých kovov, kryptomeny, investovanie do akcií, dlhopisov alebo nehnuteľností aj od nižšej sumy ako kedysi. Vybrať si to najvhodnejšie riešenie nie je pre ľudí ľahké. 
  • Takisto sa menila legislatíva z pohľadu zdaňovania niektorých investičných produktov.  Ľudia si neuvedomujú, že napríklad môžu zo zisku svojho investičného produktu zaplatiť 19 % daň, pritom iný produkt by im priniesol rovnaké zhodnotenie, bez nutnosti platiť daň zo zisku. 
Ak svoje zmluvy zveríte do rúk odborníka, skontroluje ich komplexne – čiže prehodnotí všetky produkty, ktoré využívate. Za jeho služby neplatíte, ale práve vďaka nemu môžete vo vašom rodinnom rozpočte ušetriť desiatky aj stovky eur mesačne.

Aspoň raz za dva roky

V prípade zásadnejších zmien ako je svadba, narodenie dieťaťa alebo kúpa nehnuteľnosti, je ideálne prehodnotiť svoje finančné produkty a služby hneď. Keby sa vaša situácia nijako zásadne nezmenila, odporúčame skontrolovať zmluvy aspoň raz za 2 roky. Prečo? Kedysi ľudia pracovali na jednej pozícii v jednej firme aj 10 či dokonca 15 rokov. Dnes je bežné, že sa 2-3 roky ohrejú v jednej spoločnosti a potom odídu za lepšou ponukou. Zarábajú viac, kúpia si nové auto, presťahujú sa… Žijeme rýchlejšie a rýchlejšie sa menia aj naše potreby, vrátane tých finančných.   

Prečo vyhľadať pomoc finančného sprostredkovateľa

Mnohí Slováci sa vo svojich finančných produktoch a službách nevyznajú. Pamätajú sa, aký majú úrok na hypotéke, akú sumu si posielajú na sporenie a že si platia „nejakú“ životnú poistku. Ale podrobné podmienky svojich bankových a poistných produktov nepoznajú. Nechce sa im študovať niekoľkostranové zmluvy, ktoré obsahujú množstvo príloh a hviezdičiek pod čiarou. Preto tak ako so zdravotným problémom zájdeme k lekárovi alebo na rekonštrukciu domu vyhľadáme skúseného stavbára, aj ohľadom osobných financií je lepšie poradiť sa s osobou, ktorá sa v tejto oblasti skvele orientuje. A tým je finančný sprostredkovateľ, ktorý vám vie okrem dobrých rád často vybaviť aj dodatočné zľavy či iné zvýhodnenia a benefity.

Finančný sprostredkovateľ vám vaše zastaralé zmluvy prekontroluje komplexne. Nebude s vami riešiť len hypotéku, alebo len životné poistenie, ale posúdi parametre a výhodnosť všetkých finančných produktov, ktoré využívate. Keďže spolupracuje s viacerými bankami a poisťovňami, je objektívny, a tak dokáže vybrať to najlepšie riešenie pre vás s ohľadom na vašu aktuálnu situáciu. Za jeho služby nič neplatíte, ale dokážete s ním ušetriť. Jeho poteší vaša spokojnosť a pozitívna referencia. 

Tip na záver

Nájsť kvalitného finančného sprostredkovateľa nemusí byť ľahké. Mali by ste si sadnúť nielen profesijne, ale aj ľudsky, keďže ho tak trochu pustíte aj do vášho súkromného života. Ale akonáhle takého odborníka nájdete, máte vyhraté. Keď si začnete navzájom dôverovať, môžete mu zveriť starostlivosť o vaše rodinné financie a bude tu pre vás vždy, keď ho budete potrebovať. A vďaka tomu sa namiesto vybavovania a porovnávania zložitých finančných produktov budete môcť venovať svojej rodine alebo záľubám. 

Budeme radi, ak s vašimi požiadavkami oslovíte našich FinGO finančných sprostredkovateľov. Sme objektívni, féroví a svoje pobočky máme po celom Slovensku. Môžete nás kontaktovať telefonicky na čísle 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte vaše údaje a my sa ozveme sami. Vaše zmluvy skontrolujeme rýchlo, bezplatne a môžete sa spoľahnúť, že pre vás nájdeme to najlepšie finančné riešenie.

Ak vás zaujímajú konkrétne príklady, koľko by ste mohli ušetriť na kontrole zmlúv, prečítajte si aj tento blog.

Mohlo by vás zaujímať