Fingo radí Neživotné poistenie Poistenie auta Poistenie majetku

Overenie platnosti PZP

auto s ŠPZ-tkou

Viete, ako si môžete rýchlo a jednoducho overiť platnosť PZP na vašom, alebo aj na cudzom vozidle? A čo robiť, ak by ste chceli svoju poistnú zmluvu vypovedať, lebo chcete výhodnejšie PZP? Prinášame vám niekoľko rád, ako v týchto prípadoch postupovať.   

V článku sa dočítate:

 • Ako overiť platnosť PZP vozidla
 • Vypovedanie PZP – ako postupovať
 • Ako si porovnať ponuky PZP

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú môžete spôsobiť vašim autom niekomu inému, čiže tretej strane. Toto poistenie je zo zákona povinné a keby ste ho nemali uzatvorené, hrozí vám pokuta až 3 320 eur. Zároveň by ste bez platného PZP pri poškodení vozidla inej osobe hradili škodu z vlastného vrecka. Tá sa môže šplhať pokojne až do výšky niekoľko desiatok tisíc eur..

Aby ste sa podobným finančným problémom vyhli, je dôležité, aby bolo vaša zmluva PZP platná. Viete si to overiť pomerne rýchlo a jednoducho. Rovnako si dokážete overiť aj platnosť PZP cudzieho vozidla, ktoré by vám mohlo spôsobiť škodu pri dopravnej nehode.

Ako overiť platnosť PZP vozidla 

Platnosť svojho PZP si môžete overiť aj tak, že pohľadáte svoju zmluvu k PZP, zavoláte na infolinku svojej poisťovne alebo poprosíte o pomoc finančného sprostredkovateľa. Ale ak potrebujete poznať platnosť PZP cudzieho vozidla, týmito spôsobmi sa to nedozviete. 

Najrýchlejšia a najjednoduchšia cesta je overiť platnosť PZP cez internet hneď vo chvíli, kedy to potrebujete. Môžete na to využiť aplikáciu Slovenskej kancelárie poisťovateľov, ktorá pre motoristickú verejnosť vytvorila stránku na overenie PZP.

 • stačí zadať evidenčné číslo vozidla (ŠPZ), dátum dopravnej nehody a overovací kód na stránke
 • po vyplnení sa vám zobrazia údaje o vozidle, číslo poistnej zmluvy a poisťovateľ – teda poisťovňa, v ktorej je auto poistené
 • v uvedenej poisťovni si potom môžete nárokovať škodu spôsobenú cudzím autom
 • ak sa vám po vyplnení údajov nezobrazí žiadna poisťovňa, môžete si uplatniť nárok na poistné plnenie v Slovenskej kancelárii poisťovateľov

Pozor! Aby vám poisťovňa nahlásenú škodu z PZP vinníka uhradila, musíte mať dôkaz o tom, že vám vozidlo spôsobilo škodu. Ak by vinník z miesta nehody ušiel a po nahlásení nehody by vinu poprel, bez videa či iného usvedčujúceho dôkazu na uhradenie škody môžete zabudnúť. 

Vypovedanie PZP 

Ak by ste chceli svoje PZP vypovedať, musíte tak urobiť najneskôr 6 týždňov pred výročím vašej poistnej zmluvy. Aby bola výpoveď platná, musí byť v tomto čase už zaregistrovaná v poisťovni. Žiadosť o výpoveď poistnej zmluvy môžete urobiť aj jednoducho online. 

TIP: Výročie je dátum (deň a mesiac), kedy vaša zmluva nadobudla platnosť. Je to vždy rovnaký deň v každom roku, napríklad ak ste si uzatvorili zmluvu so začiatkom 1.12.2019, tak ďalšie výročie na vašej zmluve je 1.12.2020. 

Ak tento dátum prešvihnete, môžete potom vypovedať zmluvu až v ďalšom roku. Preto je dôležité si tento dátum ustrážiť.

Porovnajte si PZP

Veľa ľudí svoje povinné zmluvné poistenie nijako extra “nerieši” a roky si platia rovnakú poistku bez toho, aby sa zaujímali o nové pripoistenia či iné výhodnejšie podmienky na trhu. Pritom by mohli získať za tú istú cenu aj atraktívnejšie krytie.

Ak chcete vedieť, či je vaše PZP výhodné, porovnajte si ho v praktickej online kalkulačke alebo sa rovno obráťte na FinGO.sk. Naši skúsení makléri majú výborný prehľad o aktuálnych podmienkach a cenách v rôznych poisťovniach na trhu, vedia vám objektívne odporučiť to najvýhodnejšie poistenie a ak budete chcieť, zmenu PZP rovno vybavia za vás.

Fingo.sk PZP porovnávač

TIP: Poradíme vám aj telefonicky alebo online. Zavolajte nám na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte kontakt a my sa vám ozveme.

  Kategórie

  Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Napísali o nás Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

  Mohlo by vás zaujímať